Warunki awansowania oficerów w rezerwie sanitarnych i weterynarji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.106.739

Akt utracił moc
Wersja od: 19 października 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 7 października 1925 r.
o warunkach awansowania oficerów w rezerwie sanitarnych i weterynarji.

Na podstawie art. 95 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Wojsk Polskich (Dz. U. R. P. № 32 poz. 256) zarządzam co następuje:
Awanse oficerów w rezerwie sanitarnych i weterynarji w czasie pokoju mogą nastąpić na podstawie odbycia przepisanych w §§ 2, 3, 4, 5 niniejszego rozporządzenia ćwiczeń wojskowych i posiadania odpowiednich kwalifikacyj.
Awanse na poruczników w rezerwie sanitarnych w grupach osobowych lekarzy, aptekarzy, dentystów oraz na poruczników w rezerwie weterynarji mogą nastąpić po odbyciu w stopniu podporucznika w rezerwie sanitarnego w wyżej wymienionych grupach osobowych, względnie porucznika w rezerwie weterynarji co najmniej, dwu ćwiczeń przewidzianych ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, przyczem podczas jednego z nich kandydaci muszą ukończyć z pomyślnym wynikiem kurs doszkalający z zakresu wojskowej służby zdrowia, względnie weterynarji, którego czas trwania i program określi Minister Spraw Wojskowych.
Awanse na poruczników w rezerwie sanitarnych w grupie osobowej oficerów sanitarnych administracyjnych mogą nastąpić po odbyciu w stopniu podporucznika w rezerwie sanitarnego w grupie osobowej oficerów sanitarnych administracyjnych co najmniej dwu ćwiczeń, przewidzianych ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej.
Awanse na kapitanów w rezerwie sanitarnych w grupie osobowej lekarzy, oraz na kapitanów w rezerwie weterynarji mogą nastąpić po odbyciu w stopniu porucznika w rezerwie sanitarnego w grupie osobowej lekarzy, względnie porucznika w rezerwie weterynarji, co najmniej jednego ćwiczenia przewidzianego ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, podczas którego kandydaci muszą ukończyć uzupełniający kurs z zakresu wojskowej służby zdrowia, względnie weterynarji, którego czas trwania i program określi Minister Spraw Wojskowych, - i zdać z pomyślnym wynikiem egzamin z tego kursu.
Awanse na kapitanów w rezerwie sanitarnych w grupach osobowych aptekarzy, dentystów i oficerów sanitarnych administracyjnych mogą nastąpić po odbyciu w stopniu porucznika w rezerwie sanitarnego w wyżej wymienionych grupach osobowych co najmniej dwu ćwiczeń przewidzianych ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia poruczam Ministrowi Spraw Wojskowych.