Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 1926 r. wydanego w celu wykonania ustawy z dnia 25 marca 1926 r. o uiszczaniu podatków bezpośrednich i niektórych opłat skarbowych w naturze zbożem i węglem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.124.720

Akt jednorazowy
Wersja od: 22 grudnia 1926 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 9 grudnia 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych oraz Ministrem Przemysłu i Handlu w sprawie uzupełniania rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 6 sierpnia 1925 r. wydanego w celu wykonania ustawy z dnia 25 marca 1926 r. o uiszczaniu podatków bezpośrednich i niektórych opłat skarbowych w naturze zbożem i węglem.

Na mocy artykułu 5 ustawy z dnia 25 marca 1926 r. o uiszczaniu podatków bezpośrednich i niektórych opłat skarbowych w naturze zbożem i węglem(Dz. U. R. P. № 36, poz. 212) §§ 2 i 4 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 6 sierpnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 89, poz. 505) uzupełnia się w sposób następujący:
§ 2 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 1926 r. otrzymuje brzmienie następujące:

"Podstawowe ceny zboża (loco wagon stacji ładunkowej), miarodajne przy przyjmowaniu tegoż na poczet zaległych należności, oznaczać będzie Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych oraz z Ministrem Przemysłu i Handlu na okresy 15-dniowe i ogłaszać je w Monitorze Polskim.

Ceny te dla poszczególnych województw ustalane bada według jakości (standartów), jak następuje:

1) dla żyta:

a) na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego przy ciężarze gatunkowym 690 gramów w litrze (68,90 klg. w hektolitrze), - przy zanieczyszczeniu do 2,5% oraz wilgoci do 15%;

b) na obszarze województw: warszawskiego, lubelskiego, łódzkiego i kieleckiego - przy wadze 686 gramów w litrze (68,40 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 2,5% i wilgoci do 15%;

c) na obszarze województw: krakowskiego i śląskiego - przy wadze 683 gramów w litrze (68,10 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 2,5% i wilgoci do 15%;

d) na obszarze województw: lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, nowogródzkiego, białostockiego, poleskiego, wołyńskiego i wileńskiego - przy wadze 677,5 gramów w litrze (67,50 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 2,5% i wilgoci do 15%;

2) dla owsa:

a) na obszarze województw: poznańskiego, pomorskiego, warszawskiego, lubelskiego, łódzkiego, kieleckiego, krakowskiego i śląskiego - przy wadze 455 gramów w litrze (44,55 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 3,5%, wilgoci do 15%;

b) na obszarze województw, wołyńskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, nowogródzkiego, białostockiego, poleskiego i wileńskiego- przy wadze 430,50 gramów w litrze (42 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 3,5% i wilgoci do 15%.

Oszacowanie zboża przy odbiorze przez upoważniona organa dokonywane będzie na podstawie powyższych cen przy uwzględnieniu odchyleń w zależności od jakości zboża według zasad podanych w załączniku do niniejszego paragrafu.

Podstawowe ceny zboża ustalane będą na zasadzie danych, dostarczanych przez specjalne w tym celu powołane komisje wojewódzkie.

XV skład komisji wchodzą: wojewoda względnie jego delegat - jako przewodniczący - oraz w charakterze członków: przedstawiciel miejscowej Izby Skarbowej i delegat intendentury wojskowej tudzież dwaj przedstawiciele organizacyj rolniczych".

§ 4 ustąp 5 oznaczonego wyżej rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 1926 r. otrzymuje brzmienie następujące:

"Odbiór zboża będzie dokonany przez przedstawicieli wojska przy załadowaniu do wagonów, przyczem płatnik ponosi wszystkie koszty załadowania zboża do wagonów oraz koszty dokonanego na stacji załadowczej odważenia zboża na wadze kolejowej w każdym razie, koszty zaś kolejowe (osiowe i postojowe) -w przypadku niedostarczenia lub opóźnionego dostarczenia przez niego wspomnianego zboża do wskazanej stacji załadowczej.

Ponadto ponosi jeszcze dostawca wszystkie koszty delegatów Rejonowej Intendentury Wojskowej lub też Rejonowego Zakładu Żywnościowego z tytułu podróży do wskazanej przez płatnika stacji ładunkowej.

Koszty powyższe obciążają dostawcą i mogą być potrącone z przeznaczonej do przelewu ogólnej wartości dostarczonego zboża, co też uwidacznia się w "dowodzie dostarczenia zboża", względnie mogą być ściągnięte w zwykłej drodze egzekucyjnej łącznie z innemi zaległościami podatkowemi płatnika, a to na skutek odnośnego pisma właściwego Urzędu Intendentury Wojskowej do odpowiedniego Urzędu Skarbowego podatków i opłat skarbowych.

Po dokonaniu przez przedstawicieli wojska odbioru dostarczonego zboża na stacji załadowczej płatnik bezzwłocznie otrzyma "tymczasowy dowód dostarczenia zboża".

Z chwilą odebrania zboża przez organa wojskowe na stacji załadowczej, zboże staje się własnością wojska".

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

TABELA

dla określenia cen zboża w myśl części 2 § 2 rozporządzenia niniejszego.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................