Uznanie metali nieżelaznych za reglamentowane oraz zgłoszenie do rejestracji tych metali.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.45.334

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1951 r.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 7 maja 1951 r.
w sprawie uznania metali nieżelaznych za reglamentowane oraz zgłoszenia do rejestracji tych metali.

Na podstawie art. 2 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 46, poz. 341 i z 1950 r. Nr 49, poz. 447) zarządza się, co następuje:
1.
Uznaje się za artykuły reglamentowane następujące metale nieżelazne i ich stopy: aluminium, antymon, arsen, beryl, bizmut, bor, cer, chrom, cyna, cynk, cyrkon, iryd, kadm, kobalt, krzem, lit, magnez, mangan, miedź, molibden, nikiel, ołów, osm, pallad, rod, ruten, rtęć, selen, srebro, telur, tytan, wanad, wapń i wolfram w postaci surowców i półfabrykatów.
2.
Stopami metali nieżelaznych w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są stopy, w których zawartość metali nieżelaznych wynosi przynajmniej 85%.
3.
Surowcami w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są rudy i ich koncentraty.
4.
Półfabrykatami w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są bloki i proszki metaliczne oraz wyroby walcowane, ciągnione, tłoczone, lane i kute przeznaczone do przeróbki lub użycia w produkcji innych artykułów, bez względu na to, czy mogą być używane jako wyroby gotowe.
1.
Zobowiązuje się posiadaczy artykułów reglamentowanych wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia oraz w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1951 r. w sprawie reglamentacji złomu i innych odpadków metali nieżelaznych (Dz. U. R. P. Nr 9, poz. 69) do zgłoszenia ich do rejestracji. Szczegółowe przepisy dotyczące rejestracji oraz zaofiarowania do skupu artykułów reglamentowanych wyda Minister Przemysłu Ciężkiego na podstawie art. 7 ust. 2 i 3 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 46, poz. 341 i z 1950 r. Nr 49, poz. 447) w drodze zarządzenia ogłoszonego w Monitorze Polskim.
2.
Obowiązek określony w ust. 1 nie dotyczy:
1)
jednostek gospodarki uspołecznionej, którym powierzono obrót i gospodarowanie artykułami reglamentowanymi na zasadach wyłączności,
2)
innych jednostek gospodarki uspołecznionej w odniesieniu do artykułów reglamentowanych przeznaczonych na cele produkcyjne, remontowe, inwestycyjne, doświadczalne, szkoleniowe lub odprzedaży w ramach podstawowej działalności, jeśli artykuły te nie przekraczają ustalonych normatywów zapasów,
3)
osób fizycznych w odniesieniu do artykułów reglamentowanych posiadanych w gospodarstwie domowym.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.