Rozdział 4 - Rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych - Uzgadnianie projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.121.1137

Akt utracił moc
Wersja od: 14 sierpnia 2009 r.

Rozdział  4

Rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych

§  8. 
1. 
Funkcję rzeczoznawcy może sprawować osoba, która ukończyła studia wyższe, a ponadto:
1)
po ukończeniu studiów wyższych odbyła co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową w jednostkach ochrony przeciwpożarowej lub wykonując czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej w rozumieniu ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej albo jako projektant w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane;
2)
ma odpowiednie przygotowanie zawodowe do sprawowania tej funkcji.
2. 
Odpowiednie przygotowanie zawodowe, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, polega na znajomości przepisów prawa i zasad wiedzy technicznej, dotyczących ochrony przeciwpożarowej, umiejętności stosowania zawartych w nich wymagań oraz doboru zabezpieczeń przeciwpożarowych stosownie do tych wymagań.
§  9. 
1. 
Wniosek o powołanie do sprawowania funkcji rzeczoznawcy zainteresowana osoba kieruje do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
dokumenty stwierdzające posiadane wykształcenie;
2)
kwestionariusz osobowy według wzoru stosowanego w Państwowej Straży Pożarnej;
3)
wykaz opracowań lub publikacji z zakresu zabezpieczeń przeciwpożarowych wykonanych w związku z dotychczasową działalnością.
§  10. 
1. 
Powołuje się Komisję do Spraw Rzeczoznawców Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, zwaną dalej "Komisją".
2. 
Przewodniczącym Komisji jest Dyrektor Biura Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
3. 
Pozostałych członków Komisji, w liczbie co najmniej 5 osób, w tym zastępcę przewodniczącego Komisji, powołuje i odwołuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej na wniosek przewodniczącego Komisji.
§  11. 
1.  11
 Komisja, co najmniej raz w roku, dokonuje oceny przygotowania zawodowego kandydatów do sprawowania funkcji rzeczoznawcy na podstawie wyników przeprowadzonego egzaminu.
2. 
Komisja przeprowadza egzamin w składzie co najmniej 3 osób, z udziałem przewodniczącego Komisji lub zastępcy przewodniczącego Komisji.
2a.  12
 Egzamin składa się:
1)
z części pisemnej w formie testu obejmującego 40 pytań z zakresu znajomości przepisów prawa i zasad wiedzy technicznej, dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz doboru zabezpieczeń przeciwpożarowych stosownie do tych wymagań;
2)
z części ustnej polegającej na odpowiedzi kandydata na zadane pytania dotyczące sposobu rozwiązania problemu z zakresu działania rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, w oparciu o przypadki praktyki.
2b.  13
 Każde pytanie części pisemnej egzaminu jest oceniane według następujących zasad:
1)
odpowiedź prawidłowa - 1 punkt;
2)
odpowiedź nieprawidłowa - minus 1 punkt;
3)
brak odpowiedzi - 0 punktów.
2c.  14
 Wynik części pisemnej egzaminu stanowi sumę punktów uzyskanych za odpowiedzi prawidłowe, pomniejszoną o punkty ujemne za odpowiedzi nieprawidłowe.
2d.  15
 Warunkiem uzyskania oceny pozytywnej w części pisemnej egzaminu jest uzyskanie przez kandydata co najmniej 21 punktów.
2e.  16
 Do części ustnej egzaminu są dopuszczeni kandydaci, którzy uzyskali ocenę pozytywną z części pisemnej egzaminu.
2f.  17
 Wynik z części ustnej egzaminu określa się jako pozytywny lub negatywny.
3. 
Osoby, które złożyły wniosek o powołanie do sprawowania funkcji rzeczoznawcy, są powiadamiane o terminie egzaminu co najmniej na 30 dni przed jego przeprowadzeniem.
4. 
Z egzaminu jest sporządzany protokół, który podpisują uczestniczący w nim członkowie Komisji. Ocenę wyników określa się jako "pozytywną" lub "negatywną".
5.  18
 Osobę ubiegającą się o powołanie do sprawowania funkcji rzeczoznawcy, posiadającą co najmniej 15-letnią praktykę w wykonywaniu czynności kontrolno-rozpoznawczych w rozumieniu art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68 i Nr 18, poz. 97), 10-letnią praktykę w wykonywaniu nadzoru nad czynnościami kontrolno-rozpoznawczymi lub łączną 15-letnią praktykę w wykonywaniu czynności kontrolno-rozpoznawczych i nadzoru nad nimi, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej może zwolnić, na jej wniosek, z obowiązku składania części pisemnej egzaminu, jeśli przedstawiona przez nią dokumentacja, w szczególności w zakresie własnych opracowań i publikacji, dotyczących zabezpieczeń przeciwpożarowych, jest wystarczająca do pozytywnej oceny przygotowania zawodowego do sprawowania funkcji rzeczoznawcy.
§  12. 
1. 
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, na wniosek przewodniczącego Komisji, powołuje do sprawowania funkcji rzeczoznawcy osobę, która uzyskała pozytywny wynik oceny przygotowania zawodowego do sprawowania funkcji rzeczoznawcy.
2. 
Osobie, o której mowa w ust. 1, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wydaje akt powołania, zawierający stwierdzenie posiadania odpowiedniego przygotowania zawodowego i powołanie do sprawowania funkcji rzeczoznawcy, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3.  19
 Biuro Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej prowadzi i aktualizuje co najmniej dwa razy w roku rejestr wydanych aktów powołania oraz przekazuje do komend wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej wykaz rzeczoznawców.
4.  20
 Wykaz rzeczoznawców jest udostępniany przez Komendę Główną i komendy wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej jednostkom organizacyjnym i osobom zainteresowanym dokonaniem uzgodnienia projektu budowlanego.
§  13. 
1. 
Nadzór nad działalnością rzeczoznawców sprawuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przy pomocy komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej.
2. 
Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej sprawuje nadzór nad działalnością rzeczoznawców w zakresie:
1)
uzgadniania przez nich projektów budowlanych obiektów zlokalizowanych na terenie województwa;
2)
wywiązywania się przez nich z obowiązków, o których mowa w § 7 ust. 1 i 3, w odniesieniu do rzeczoznawców zamieszkałych na terenie województwa;
3) 21
 wykonywania przez nich ekspertyz technicznych, o których mowa w § 16 ust. 1.
3. 
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej sprawuje nadzór, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, nad rzeczoznawcami zajmującymi stanowisko komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej oraz nad rzeczoznawcami zatrudnionymi w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
4. 
Rzeczoznawca jest obowiązany do:
1) 22
 posiadania przez okres 5 lat ewidencji projektów budowlanych oraz kopii zawiadomień, o których mowa w § 7 ust. 1, wraz z dowodami ich wysłania, a także do przedkładania ich właściwemu dla miejsca lokalizacji inwestycji lub właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania rzeczoznawcy komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej oraz osobom przez nich upoważnionym;
2)
powiadomienia w terminie 30 dni właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o zmianie swego miejsca zamieszkania.
5. 
W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych rzeczoznawca jest zobowiązany do systematycznego zaznajamiania się ze zmianami w przepisach prawa i zasadach wiedzy technicznej dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz uzyskiwania pozytywnego wyniku ze sprawdzianu znajomości tych zmian nie rzadziej niż co 5 lat.
6.  23
 Sprawdzian, o którym mowa w ust. 5, jest przeprowadzany przez Komisję nie rzadziej niż 2 razy w roku, w odstępie co najmniej 3 miesięcy, a o jego terminie rzeczoznawcy są powiadamiani co najmniej 30 dni wcześniej.
7. 
W stosunku do rzeczoznawcy pełniącego funkcję członka Komisji, okres czasu, o którym mowa w ust. 5, jest liczony od dnia zaprzestania pełnienia przez niego tej funkcji.
7a.  24
 Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej i komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, w ramach sprawowanego nadzoru, mogą żądać od rzeczoznawcy wyjaśnień w zakresie, o którym mowa w ust. 2, których rzeczoznawca udziela w terminie 14 dni od dnia otrzymania żądania.
8. 
Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej powiadamia Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o stwierdzeniu nieprawidłowości w działalności rzeczoznawcy, w zakresie określonym w ust. 2 i 4.
§  14.  25
1. 
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej może udzielić rzeczoznawcy upomnienia lub skierować go na powtórny egzamin, o którym mowa w § 11 ust. 1, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie czynności wykonywanych przez rzeczoznawcę, o których mowa w § 13 ust. 2, 4 i 5.
2. 
Skierowanie na powtórny egzamin, o którym mowa w § 11 ust. 1, lub nieuzyskanie pozytywnego wyniku w jednym z terminów sprawdzianu, o których mowa w § 13 ust. 6, jest równoznaczne z zawieszeniem prawa do sprawowania funkcji rzeczoznawcy.
3. 
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej może odwołać rzeczoznawcę z pełnionej funkcji i unieważnić jego akt powołania w drodze decyzji administracyjnej w przypadku:
1)
stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie czynności wykonywanych przez rzeczoznawcę, o których mowa w § 13 ust. 2, które miały istotny wpływ na stan bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych, a zwłaszcza związane były z unieważnieniem uzgodnienia projektu budowlanego, o którym mowa w § 15 ust. 2, albo
2)
na wniosek rzeczoznawcy.
11 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.
12 § 11 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.
13 § 11 ust. 2b dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.
14 § 11 ust. 2c dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.
15 § 11 ust. 2d dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.
16 § 11 ust. 2e dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.
17 § 11 ust. 2f dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.
18 § 11 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. c) rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.
19 § 12 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.
20 § 12 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.
21 § 13 ust. 2 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.
22 § 13 ust. 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.
23 § 13 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. c) rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.
24 § 13 ust. 7a dodany przez § 1 pkt 9 lit. d) rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.
25 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.119.998) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 2009 r.