Utworzenie, zmiana granic i nazw niektórych gmin w powiatach grodziskomazowieckim, grójeckim, pułtuskim i sochaczewskim, województwie warszawskim oraz zmiana granic miasta Malinówek w powiecie grodziskomazowieckim, województwie warszawskim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.26.179

Akt utracił moc
Wersja od: 24 maja 1952 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 maja 1952 r.
w sprawie utworzenia, zmiany granic i nazw niektórych gmin w powiatach grodziskomazowieckim, grójeckim, pułtuskim i sochaczewskim, województwie warszawskim oraz w sprawie zmiany granic miasta Milanówek w powiecie grodziskomazowieckim, województwie warszawskim.

Na podstawie art. 4 i 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o dokonywaniu zmian podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 48) zarządza się, co następuje:
Z gminy Młochów w powiecie grodziskomazowieckim, województwie warszawskim wyłącza się:
1)
gromady Owczarnia i Żółwin i włącza się je do gminy Podkowa Leśna,
2)
gromady Książenice, Marynin i Władysławów i włącza się je do gminy Grodzisk,
3)
gromady Garbatka, Jabłonowo, Krakowiany, Kolonia Warszawska Kosów, Marysin, Mroków, Parole, Stachowo, Stefanowo, Szamoty, Warszawianka, Wola Kosowska, Wola Krakowiańska i Wola Mrokowska, a z obszarów wyłączonych gromad tworzy się gminę Mroków z siedzibą gminnej rady narodowej w Mrokowie

w tymże powiecie i województwie.

Z gminy Pass w powiecie grodziskomazowieckim, województwie warszawskim wyłącza się gromady: Basin, Cegłów, Gole, Izdebno Kościelne, Izdebno Nowe, Karolina, Murowaniec i Zabłotnia i włącza się je do gminy Kaski w tymże powiecie i województwie.
Nazwę gminy Młochów w powiecie grodziskomazowieckim, województwie warszawskim zmienia się na Nadarzyn.
Nazwę gminy Głusk w powiecie sochaczewskim, województwie warszawskim zmienia się na Leoncin.
Z gminy Zegrze w powiecie pułtuskim, województwie warszawskim wyłącza się gromady: Gąsiorowo, Huta Podgórna, Janki Popowo, Popowo Kościelne i Wielęcin i włącza się je do gminy Zatory w tymże powiecie i województwie.
W powiecie grójeckim, województwie warszawskim tworzy się następujące gminy:
1)
gminę Głosków z siedzibą gminnej rady narodowej w Głoskowie; w skład tej gminy wchodzą gromady: Antoninów, Baszkówka, Bąkówka, Bobrowiec, Bogatki, Głosków, Głosków Nowy, Grochowa, Kuleszówka, Mieszkowo, Runów, Władysławów, Wola Gołkowska, Wólka Pracka, które wyłącza się z gminy Jazgarzew, gromady Szczaki i Złotokłos, które wyłącza się z gminy Komorniki, oraz gromada Łoś, którą wyłącza się z gminy Wągrodno;
2)
gminę Sobików z siedzibą gminnej rady narodowej w Sobikowie; w skład tej gminy wchodzą gromady: Bronisławów, Cendrowice, Czachówek, Czaplinek, Czarny Las, Dobiesz, Kiełbaska, Krzaki Czaplinkowskie, Krzymów, Obręb, Sierzchów, Sobików, Wojciechowice, które wyłącza się z gminy Kąty, oraz gromady Gabryelin i Ławki, które wyłącza się z gminy Wągrodno;
3)
gminę Rososz z siedzibą gminnej rady narodowej w Rososzy; w skład tej gminy wchodzą gromady: Adamów, Barcice, Dobięcin, Gaj-Żelechowski, Grabina, Janina, Jurandów, Kozłów, Ludwików, Machcin, Marynin, Podosowa, Potycz, Rososz, Rososzka, Staniszewice, Zadębie, Zalesie, Żelazna, Żelechów, Żelechów Nowy, które wyłącza się z gminy Czersk, oraz gromada Borowe, którą wyłącza się z gminy Konary.
W powiecie grójeckim, województwie warszawskim:
1)
zmienia się nazwę gminy Wągrodno na Wola Wągrodzka,
2)
wyłącza się:
a)
z gminy Czersk gromady: Bory Sułkowskie, Chynów, Grobice, Jakubowizna, Michalików, Nowe Grobice, Sułkowice, Wenszelówka, Widok i Wola Chynowska i włącza się je do gminy Drwalew,
b)
z gminy Wola Wągrodzka gromady Gościńczyce i Wilcza Wólka i włącza się je do gminy Kobylin.
W powiecie grodziskomazowieckim, województwie warszawskim, wyłącza się:
1)
z gminy Grodzisk osiedle Parcele Milanówek,
2)
z gminy Nadarzyn gromady Nowa Wieś i Polesie

i włącza się je do miasta Milanówek w tymże powiecie i województwie.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1952 r.