Utworzenie Warszawskiego Urzędu Probierczego oraz zakres działania tego Urzędu tudzież Urzędów Probierczych w Krakowie, we Lwowie i w Wilnie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.113.659

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1938 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU W POROZUMIENIU Z MINISTREM SKARBU
z dnia 9 listopada 1926 r.
o utworzeniu Warszawskiego Urzędu Probierczego oraz zakresie działania tego Urzędu tudzież Urzędów Probierczych w Krakowie, we Lwowie i w Wilnie.

Na mocy ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o upoważnieniu Ministra Przemysłu i Handlu do wydawania zarządzeń w zakresie nadzoru nad -przemysłem złotniczym i handlem wyrobami złotniczemi oraz organizacji urzędów probierczych na obszarach b. zaborów austrjackiego i rosyjskiego (Dz. U. R. P. № 70 poz. 470) tudzież rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 1922 r. w sprawie rozciągnięcia wymienionej ustawy na obszar województw: nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego oraz powiatów: białowieskiego, grodzieńskiego i wołkowyskiego województwa białostockiego (Dz. U. R. P. № 64 poz. 570) i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 1922 r. w sprawie rozciągnięcia tejże ustawy na ziemię wileńską (Dz. U. R. P. № 69 poz. 619) w brzmieniu sprostowanem obwieszczeniem (Dz. U. R. P. № 104 poz. 971) zarządza się co następuje:
Warszawski Urząd Probierczy z siedzibą w Warszawie obejmuje obszar miasta st. Warszawy, województwa warszawskiego z wyłączeniem powiatu działdowskiego, województw: łódzkiego, kieleckiego, lubelskiego, białostockiego, poleskiego i wołyńskiego oraz powiatów: lipnowskiego, nieszawskiego, rypińskiego i włocławskiego województwa pomorskiego, tudzież powiatów: kaliskiego, kolskiego, konińskiego i tureckiego województwa poznańskiego.
Do zakresu działania Warszawskiego Urzędu Probierczego, tudzież Urzędów Probierczych w Krakowie, we Lwowie i w Wilnie należą następujące czynności:
1)
próbowanie i cechowanie wyrobów i zlewków z metali szlachetnych;
2)
dokonywanie prac analityczno-chemicznych;
3)
badanie zawartości metali szlachetnych w monetach i zlewkach;
4)
wymierzanie i pobieranie opłat probierczych;
5)
bezpośredni nadzór nad przedsiębiorstwami wyrobu i sprzedaży przedmiotów z metali szlachetnych i wydawanie świadectw złotniczych;
6)
wszczynanie i prowadzenie w sądach spraw karnych o wykroczeniach przeciwko przepisom probierczym;
7)
orzecznictwo administracyjne I Instancji w sprawach probierczych;
8)
popierania i wykonywanie ustawowej ochrony przemysłu złotniczego.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 10 listopada 1926 r. Równocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy i zarządzenia niezgodne z niniejszem rozporządzeniem.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 marca 1938 r. (Dz.U.38.18.143) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1938 r.