Utworzenie urzędu Ministra Przemysłu i Handlu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.66.286

Akt utracił moc
Wersja od: 29 lipca 1991 r.

USTAWA
z dnia 28 czerwca 1991 r.
o utworzeniu urzędu Ministra Przemysłu i Handlu.

Tworzy się urząd Ministra Przemysłu i Handlu.

Do zadań Ministra Przemysłu i Handlu należy kształtowanie założeń i realizacja polityki państwa w zakresie przemysłu, handlu wewnętrznego i usług w stosunku do wszystkich podmiotów gospodarczych, niezależnie od formy własności.

Do zakresu działania Ministra Przemysłu i Handlu należy w szczególności:

1)
nadzór nad funkcjonowaniem krajowych systemów energetycznych i określanie kierunków ich rozwoju, zwłaszcza w zakresie paliw płynnych, systemów elektroenergetycznych i systemu gazowniczego oraz tworzenie warunków do racjonalizacji zużycia energii i paliw,
2)
tworzenie rezerw paliw, surowców i materiałów o podstawowym znaczeniu dla funkcjonowania gospodarki oraz gospodarowanie tymi rezerwami,
3)
wykonywanie, stosownie do kompetencji ustalonych w ustawie, zadań z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa oraz innych zadań określonych w odrębnych przepisach.

Minister Przemysłu i Handlu reprezentuje Skarb Państwa w zakresie gospodarowania mieniem pozostającym po likwidowanych przedsiębiorstwach państwowych i jednostkach badawczo-rozwojowych, dla których był organem założycielskim bądź nad którymi sprawował nadzór, w razie gdy nie zostało to powierzone innej państwowej jednostce organizacyjnej.

1.
Minister Przemysłu i Handlu staje się z dniem wejścia w życie ustawy:
1)
organem założycielskim przedsiębiorstw państwowych, dla których dotychczas takimi organami byli Ministrowie Przemysłu i Rynku Wewnętrznego, z zastrzeżeniem ust.2,
2)
organem sprawującym nadzór nad jednostkami badawczo-rozwojowymi i innymi podporządkowanymi jednostkami organizacyjnymi, w stosunku do których dotychczas sprawowali nadzór Ministrowie Przemysłu i Rynku Wewnętrznego.
2.
Rada Ministrów ustali listę przedsiębiorstw, dla których funkcje organu założycielskiego pełnią wojewodowie, ze wskazaniem tych wojewodów.
1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może określić szczegółowy zakres działania Ministra Przemysłu i Handlu.
2.
Organizację Ministerstwa Przemysłu i Handlu, wykaz jednostek organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Przemysłu i Handlu oraz przedsiębiorstw państwowych, dla których Minister jest organem założycielskim, określa statut nadany przez Radę Ministrów.
3.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może określić szczegółowe zasady tworzenia i gospodarowania rezerwami, o których mowa w art. 3 pkt 2.
1.
Znosi się:
1)
urząd Ministra Przemysłu,
2)
urząd Ministra Rynku Wewnętrznego.
2.
Określone w odrębnych przepisach kompetencje należące dotychczas do Ministrów, o których mowa w ust.1, przechodzą do zakresu działania Ministra Przemysłu i Handlu.
3.
Rada Ministrów określa zasady, tryb i terminy przejęcia przez Ministra Przemysłu i Handlu spraw, które na podstawie niniejszej ustawy i odrębnych przepisów przechodzą do jego właściwości, oraz zasady likwidacji urzędów, o których mowa w ust.1.
4.
W sprawach należących dotychczas do właściwości Ministrów, o których mowa w ust. 1, wnioski o wszczęcie postępowania administracyjnego podlegają rozpatrzeniu, a postępowania administracyjne w toku podlegają dalszemu prowadzeniu przez Ministra Przemysłu i Handlu.

Tracą moc:

1)
ustawa z dnia 23 października 1987r. o utworzeniu urzędu Ministra Przemysłu (Dz. U. Nr 33, poz. 172 i z 1989r. Nr 73, poz. 433),
2)
ustawa z dnia 23 października 1987 r. o utworzeniu urzędu Ministra Rynku Wewnętrznego (Dz. U. Nr 33, poz. 177 i z 1991 r. Nr 16,poz. 74).

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.