Utworzenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.42.254

Akt utracił moc
Wersja od: 8 października 1966 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 września 1966 r.
w sprawie utworzenia Słowińskiego Parku Narodowego.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza, sie co następuje:
Tworzy się Słowiński Park Narodowy o obszarze około 18.069 ha, zwany dalej "Parkiem", położony w powiecie słupskim, w województwie koszalińskim i w powiecie lęborskim, w województwie gdańskim.
1.
W skład Parku wchodzą:
1)
obszary objęte ochroną rezerwatową o powierzchni około 18.056 ha,
2)
obszary włączone dla celów administracyjnych Parku o powierzchni około 12.60 ha.
2.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego określi szczegółowo granice i obszar Parku, jak również ograniczenia i nakazy obowiązujące na tych obszarach odpowiednio do przedmiotów i zadań ochrony przyrody.
1.
Na obszarze Parku określonym w § 2 ust. 1 pkt 1 wszelkie działania oraz wszelkie czynności gospodarcze, ich charakter, zakres i sposób wykonywania muszą być ściśle dostosowane do potrzeb i celów ochrony przyrody.
2.
Ograniczenia wynikające z przepisu ust. 1 w stosunku do terenów będących pod zarządem Gdańskiego Urzędu Morskiego i Koszalińskiego Urzędu Morskiego mogą być zastosowane tylko w zakresie, w jakim nie jest to sprzeczne z zadaniami ochrony brzegów i bezpieczeństwa żeglugi.
3.
Ograniczenia wynikające z przepisu ust. 1 w stosunku do terenów zabudowanych i pozostających pod uprawą rolną, łąkową, pastwiskową lub gospodarką rybacką nie dotyczą czynności gospodarczych, których wykonywanie konieczne jest ze względu na racjonalne użytkowanie tych terenów. Od decyzji dyrektora Parku w sprawach uznania czynności gospodarczych za konieczne ze względu na użytkownie terenu służy odwołanie do właściwego do spraw ochrony przyrody organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
1.
Poszczególne części obszaru Parku objęte ochroną rezerwatową podlegają ochronie ścisłej (rezerwaty ścisłe) lub ochronie częściowej (rezerwaty częściowe). W skład rezerwatów nie wchodzą tereny zabudowane lub pozostające pod uprawą rolną, łąkową albo pastwiskową.
2.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego dokonuje podziału obszaru, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, na podlegający ochronie ścisłej lub ochronie częściowej oraz określi zasady, środki i sposoby stosowania ochrony ścisłej i ochrony częściowej.
1.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego określi ograniczenia obowiązujące na obszarze Parku w zakresie gospodarki wodnej i rybackiej, wydobywania torfu, uprawy terenów, polowania i turystyki.
2.
Na obszarach objętych ochroną ścisłą w granicach jezior Łebsko i Gardno oraz rzek i kanałów gospodarka rybacka nie podlega żadnym ograniczeniom.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego wyda przepisy przewidziane w § 2 ust. 2, § 4 ust. 2 i § 5 ust. 1 w porozumieniu z Ministrami: Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Handlu Wewnętrznego, Komunikacji, Obrony Narodowej, Rolnictwa, Zdrowia i Opieki Społecznej, Żeglugi oraz z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, Prezesem Centralnego Urzędu Geologii i Prezesem Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej, po zasięgnięciu opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
1.
Zarząd Parku sprawuje dyrektor Parku, powołany przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
2.
Zakres działania dyrektora Parku określi Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
3.
Organem doradczym dyrektora Parku w zakresie zarządzania Parkiem jest Rada Słowińskiego Parku Narodowego, powołana przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, który określi jej skład, organizację i zakres działania.
Upoważniony personel Parku ma prawo do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatów karnych na zasadach i w trybie przewidzianych w przepisach o orzecznictwie karno-administracyjnym za wykroczenia popełnione na obszarze określonym w § 2 ust. 1 pkt 1.
1.
Wydatki związane z działalnością administracyjną Parku pokrywane są z budżetu centralnego.
2.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego może wprowadzić obowiązek opłat za korzystanie z urządzeń Parku.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1967 r.