Utworzenie Rolniczego Studium Zaocznego przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.56.386

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 października 1951 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI
z dnia 12 października 1951 r.
w sprawie utworzenia Rolniczego Studium Zaocznego przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Na podstawie art. 20, 75, 83, 85 i 86 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
Tworzy się Rolnicze Studium Zaoczne przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zwane dalej w skróceniu "Studium".
Studium wykonuje swoje zadania przy pomocy:
1)
Zakładu Metodyki Nauczania i Wydawnictw,
2)
Zakładu Organizacji Szkolenia,
3)
Zakładów Rolniczego Studium Zaocznego przy wyższych szkołach rolniczych lub przy wydziałach rolniczych innych szkół wyższych,
4)
sekretariatu Studium.
1.
Rolnicze studia zaoczne stanowią studia pierwszego stopnia szkół wyższych.
2.
Ukończenie Studium daje uprawnienia przewidziane dla absolwentów studiów rolniczych pierwszego stopnia szkół wyższych.
Nauka na Studium jest prowadzona według programu obowiązującego na studiach rolniczych pierwszego stopnia i trwa 41/2 roku. W przypadkach uzasadnionych czas studiów może być skrócony do 4 lat.
1.
O przyjęcie na Studium mogą ubiegać się osoby posiadające wykształcenie na poziomie licealnym.
2.
Pierwszeństwo przy przyjmowaniu na Studium mają kandydaci pracujący zawodowo w rolnictwie, kierowani przez zakład pracy lub właściwą organizację zawodową.
3.
Przyjęcie na Studium odbywa się z zachowaniem przepisów dotyczących przyjęcia do państwowych szkół wyższych z tym zastrzeżeniem, że w razie wprowadzenia w danym roku specjalnego trybu postępowania eliminacyjnego i selekcyjnego podania kandydatów zakwalifikowane pozytywnie przez zakład pracy i właściwą władzę naczelną bądź też przez odpowiednią organizację zawodową kierowane są bezpośrednio do uczelni.
4.
Terminy przeprowadzenia postępowania eliminacyjnego i selekcyjnego przy przyjmowaniu na Studium zostaną ustalone odrębnymi przepisami.
Rok szkolny na Studium dzieli się na 2 semestry.
Studenci mają obowiązek wykonywania zleconych im prac, uczestniczenia w zjazdach informacyjnych, sesjach semestralnych i organizacyjnych.
Poszczególne lata zalicza się na Studium na podstawie wykonanych prac domowych, odrobionych ćwiczeń, złożonych kolokwiów i egzaminów.
1.
Na czele Studium stoi kierownik, którego powołuje i odwołuje Minister Szkół Wyższych i Nauki.
2.
Kierownikowi przysługują uprawnienia dziekana.
3.
Kierownik zarządza Studium przy pomocy dwóch zastępców oraz kierowników zakładów Rolniczego Studium Zaocznego przy wyższych szkołach rolniczych lub przy wydziałach rolniczych innych szkół wyższych.
4.
Zastępców kierownika powołuje i odwołuje Minister Szkół Wyższych i Nauki.
5.
Kierowników zakładów działających przy wydziałach rolniczych szkół wyższych powołuje i odwołuje Minister na wniosek rektora danej szkoły uzgodniony z rektorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
6.
Zastępcy kierownika Studium mają przydzielony zakres prac, za który odpowiadają przed kierownikiem Studium.
Rektor danej szkoły jest odpowiedzialny za szkolenie w zakładzie, działającym przy wydziale rolniczym zgodnie z programem i instrukcjami Studium, zatwierdzonymi przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki.
Plan studiów w oparciu o program, wymieniony w § 4, określą odrębne przepisy.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1951 r.