Utworzenie Przedsiębiorstwa Państwowego "Polskie Radio".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1944.13.69

Akt utracił moc
Wersja od: 2 grudnia 1944 r.

DEKRET
POLSKIEGO KOMITETU WYZWOLENIA NARODOWEGO
z dnia 22 listopada 1944 r.
o utworzeniu Przedsiębiorstwa Państwowego "Polskie Radio".

Na podstawie ustawy Krajowej Rady Narodowej z dnia 15 sierpnia 1944 r. o tymczasowym trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3) - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego postanawia a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:

Tworzy się przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą "Polskie Radio", zwane w dalszych artykułach w skróceniu "Przedsiębiorstwo".

Siedzibą Przedsiębiorstwa jest siedziba naczelnych władz Rzeczypospolitej Polskiej.

Przedmiotem Przedsiębiorstwa jest:

a)
budowa, urządzanie i eksploatacja na zasadach wyłączności nadawczych stacyj radiofonicznych, radiowęzłów i radiosieci;
b)
organizacja stałego zasilania repertuaru radiofonicznego materiałem informacyjnym, odczytowym, teatralnym, recytacyjnym, koncertowym oraz przekazywanie tego repertuaru za pomocą stacyj nadawczych;
c)
rozwój radiofonizacji kraju i wprowadzanie ulepszeń i uzupełnień w miarę rozwoju techniki radiowej.

Przedsiębiorstwo obowiązane jest nadawać wszelkie obwieszczenia i komunikaty urzędowe oraz materiał informacyjny i publicystyczny, dostarczany za pośrednictwem Resortu Informacji i Propagandy, jak również obiektywnie informować społeczeństwo w sprawach państwowych i działalności władz oraz Wojska Polskiego, a także orientować opinię publiczną w dziedzinie zagadnień społecznych, politycznych, wojskowych, gospodarczych i kulturalnych.

Obowiązkiem Przedsiębiorstwa jest utrzymywać swój repertuar radiofoniczny na odpowiednio wysokim poziomie.

Przedsiębiorstwo posiada osobowość prawną i jest wolne od rejestracji sądowej.

Majątek przeznaczony na cele Przedsiębiorstwa wyodrębnia się z ogólnego majątku Skarbu Państwa.

Przedsiębiorstwo stanowi odrębną jednostkę gospodarczą, prowadzoną wedle zasad handlowych z uwzględnieniem potrzeb Państwa i interesów życia społecznego i pokrywa swoje wydatki z własnych dochodów i funduszów oraz dopłat Skarbu Państwa.

Przedsiębiorstwo prowadzi swoją gospodarkę na podstawie rocznych budżetów i planów finansowo-gospodarczych, podlegających zatwierdzeniu przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego na wniosek Kierownika Resortu Gospodarki Narodowej i Finansów w porozumieniu z Kierownikiem Resortu Informacji i Propagandy.

Kierownik Resortu Komunikacji, Poczt i Telegrafu kontroluje Przedsiębiorstwo w zakresie technicznej rozbudowy, zatwierdza plany rozbudowy, sprawuje ogólny nadzór nad prawidłowością urządzeń radiowych pod względem technicznym i posiada prawo inicjatywy inwestycyjnej.

Kierownik Resortu Informacji i Propagandy sprawuje nad Przedsiębiorstwem nadzór w sprawach organizacyjnych, repertuarowych, administracyjnych i finansowych.

Na czele Przedsiębiorstwa stoi dyrektor, którego mianuje i zwalnia Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego na wniosek Kierownika Resortu Informacji i Propagandy, zastępców zaś dyrektora mianuje i zwalnia Kierownik Resortu Informacji i Propagandy na wniosek dyrektora.

Dyrektor sprawuje kierownictwo techniczne, administracyjne i repertuarowe Przedsiębiorstwa i zastępuje Przedsiębiorstwo wobec władz sądowych, administracyjnych i osób trzecich.

Jako organ opiniodawczy i doradczy powołuje się Państwową Radę Radiową. Zasady powoływania jej członków, zakres jej działania oraz regulamin jej czynności określi uchwała Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Kierownikom Resortów: Informacji i Propagandy, Gospodarki Narodowej i Finansowej oraz Komunikacji, Poczt i Telegrafu, każdemu w jego zakresie działania.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.