Utworzenie przedsiębiorstwa państwowego "Państwowe Zakłady i Warsztaty Samochodowe".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.2.16

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1946 r.

DEKRET
z dnia 8 stycznia 1946 r.
o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego "Państwowe Zakłady i Warsztaty Samochodowe".

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:

Tworzy się państwowe przedsiębiorstwo pod nazwą "Państwowe Zakłady i Warsztaty Samochodowe", zwane w następnych artykułach "Przedsiębiorstwo".

Przedsiębiorstwo podlega Ministerstwu Komunikacji i posiada swoją siedzibę w Warszawie.

Celem Przedsiębiorstwa jest wykonywanie potrzebnych do remontu części zamiennych, remont wszelkich pojazdów mechanicznych oraz ich zespołów oraz wykonywanie części zapasowych w porozumieniu ze Zjednoczeniem Motoryzacyjnym Ministerstwa Przemysłu.

Przedsiębiorstwo posiada osobowość prawną i jest wolne od wpisu do rejestru handlowego; stanowi ono odrębną jednostkę gospodarczą, prowadzoną według zasad handlowych.

Przedsiębiorstwo pokrywa swoje wydatki z własnych dochodów i funduszów oraz z dotacji Skarbu Państwa, wypłacanych za pośrednictwem Ministerstwa Komunikacji na kapitał zakładowy i inwestycje.

Przedsiębiorstwo może mieć oddziały i agencje na całym obszarze Państwa.

Przedsiębiorstwo otrzyma od Ministerstwa Komunikacji maszyny, warsztaty, tabor i urządzenia pomocnicze oraz użytkować będzie budynki i tereny znajdujące się w rozporządzeniu Państwa, a przeznaczone na ten cel.

Na czele Przedsiębiorstwa stoi dyrektor, którego mianuje i zwalnia Minister Komunikacji.

Do dyrektora, który odpowiedzialny jest za prawidłowe i celowe prowadzenie Przedsiębiorstwa, należy ogólne kierownictwo techniczne i handlowe sprawami Przedsiębiorstwa oraz bezpośredni nadzór i kontrola nad jego gospodarką. Dyrektor zastępuje Przedsiębiorstwo wobec władz sądowych, administracyjnych i osób trzecich.

Dla wykonywania nadzoru nad działalnością Przedsiębiorstwa powołuje się radę nadzorczą.

Rada nadzorcza składa się z przewodniczącego i sześciu członków, których powołuje i zwalnia Minister Komunikacji.

Dla sprawowania kontroli nad działalnością gospodarki finansowej Przedsiębiorstwa rada nadzorcza powołuje ze swego grona komisję rewizyjną, złożoną z przewodniczącego i dwóch członków

Przewodniczący oraz członkowie rady nadzorczej otrzymują za udział w posiedzeniach diety z funduszów Przedsiębiorstwa w wysokości ustalonej przez Ministra Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Podstawy i wytyczne prowadzenia Przedsiębiorstwa w szczególności w zakresie jakości produkcji, remontów oraz cen ustala Ministerstwo Komunikacji.

Statut Przedsiębiorstwa zostanie nadany przez Ministra Komunikacji w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów i Ministrem Skarbu.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Komunikacji.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.