Utworzenie powiatów dąbrowskiego i sejneńskiego oraz zmiana granic powiatów łapskiego i białostockiego w województwie białostockim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.44.290

Akt utracił moc
Wersja od: 30 listopada 1955 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 listopada 1955 r.
w sprawie utworzenia powiatów dąbrowskiego i sejneńskiego oraz zmiany granic powiatów łapskiego i białostockiego w województwie białostockim.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o dokonywaniu zmian podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. Nr 6, poz. 48) zarządza się, co następuje:
1.
Tworzy się w województwie białostockim powiaty:
1)
dąbrowski z siedzibą powiatowej rady narodowej w Dąbrowie;
2)
sejneński z siedzibą powiatowej rady narodowej w Sejnach.
2.
W skład nowoutworzonego powiatu dąbrowskiego w województwie białostockim wchodzą:
1)
z powiatu augustowskiego w tymże województwie gromady: Bartniki, Jastrzębna, Kurianka, Lipsk, Rygałówka;
2)
z powiatu sokólskiego w tymże województwie gromady: Dąbrowa, Butrymowce, Dubaśno, Horodnianka, Kamienna Stara, Kiersnówka, Nierośno, Nowy Dwór, Ostrowie, Pokośna, Reszkowce, Różanystok, Suchodolina i Zwierzyniec Wielki.
3.
W skład nowoutworzonego powiatu sejneńskiego w województwie białostockim wchodzą z powiatu suwalskiego w tymże województwie:
1)
miasto Sejny;
2)
gromady: Berźniki, Giby, Głęboki Bród, Jodeliszki, Klejwy, Kraśnopol, Maćkowa Ruda, Ogrodniki, Pogorzelec, Puńsk, Skustele, Smolany, Świackie i Widugiery.
Z powiatu łapskiego w województwie białostockim wyłącza się gromadę Horodniany i włącza się ją do powiatu białostockiego w tymże województwie.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Prezesowi Państwowej Komisji Etatów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1956 r.