Utworzenie Państwowej Agencji Atomistyki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.7.64

Akt utracił moc
Wersja od: 9 marca 1982 r.

USTAWA
z dnia 27 lutego 1982 r.
o utworzeniu Państwowej Agencji Atomistyki.

1.
Tworzy się Państwową Agencję Atomistyki.
2.
Państwowa Agencja Atomistyki realizuje wyłączność Państwa w dziedzinie atomistyki w zakresie określonym w niniejszej ustawie.
1.
Państwowa Agencja Atomistyki wykonuje zadania centralnego organu administracji państwowej w zakresie atomistyki i jest organem założycielskim w stosunku do podległych jej wyodrębnionych jednostek organizacyjnych.
2.
Państwowa Agencja Atomistyki podlega Prezesowi Rady Ministrów. Prezes Rady Ministrów może przekazać sprawowanie nadzoru nad działalnością Agencji jednemu z członków Rady Ministrów.
3.
Na czele Państwowej Agencji Atomistyki stoi Prezes. Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów. Wiceprezesa Państwowej Agencji Atomistyki powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Prezesa Agencji.
4.
Prezes Państwowej Agencji Atomistyki kieruje Agencją przy pomocy Zarządu, któremu przewodniczy. W skład Zarządu Państwowej Agencji Atomistyki wchodzą: wiceprezes Agencji, przedstawiciele Ministrów: Górnictwa i Energetyki, Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Obrony Narodowej, Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Polskiej Akademii Nauk, a ponadto powołani przez Prezesa Agencji dyrektorzy jednostek organizacyjnych, wchodzących w skład Agencji.

Do zakresu działania Państwowej Agencji Atomistyki należą sprawy:

1)
koordynacji i kontroli całokształtu działań w zakresie atomistyki,
2)
badań i zastosowań z zakresu atomistyki w gospodarce narodowej,
3)
produkcji aparatury i urządzeń jądrowych, materiałów promieniotwórczych oraz obrotu nimi,
4)
ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego, wraz z unieszkodliwianiem i składowaniem odpadów promieniotwórczych,
5)
licencjonowania i kontroli użytkowania wszelkich obiektów i urządzeń jądrowych w zakresie bezpieczeństwa jądrowego,
6)
nadawania uprawnień dla podstawowych kadr zatrudnionych przy eksploatacji urządzeń jądrowych,
7)
informowania społeczeństwa o działalności Państwa w zakresie atomistyki,
8)
udziału w realizacji zadań obronnych w zakresie atomistyki,
9)
współpracy międzynarodowej w zakresie atomistyki w sprawach określonych w pkt 1-6,
10)
nadzoru nad wykonywaniem zadań przez podległe jej wyodrębnione jednostki organizacyjne.
1.
Zadaniem Państwowej Agencji Atomistyki jest wytyczanie kierunków działań w zakresie określonym w art. 3, stosownie do potrzeb społecznych i gospodarczych, zgodnie z polityką Państwa.
2.
Zadanie to Państwowa Agencja Atomistyki realizuje w szczególności przez prognozowanie i programowanie kompleksowych działań w celu rozwoju i pokojowego wykorzystania atomistyki, dokonywanie analizy i oceny działalności placówek naukowo-badawczych, przedsiębiorstw i innych jednostek organizacyjnych wchodzących w skład Agencji, koordynowanie tej działalności, współdziałanie w kształtowaniu systemów ekonomicznych jednostek organizacyjnych wchodzących w skład Agencji, prowadzenie polityki kadrowej oraz udzielanie pomocy w szkoleniu kadr w zakresie atomistyki.
1.
Przy Państwowej Agencji Atomistyki działa Rada do Spraw Atomistyki, jako organ opiniodawczy i doradczy w sprawach objętych zakresem działania Agencji. Przewodniczącego Rady powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Prezesa Agencji, zgłoszony po zasięgnięciu opinii Zarządu.
2.
Zakres, tryb działania i skład Rady do Spraw Atomistyki określa statut Rady, nadany przez Prezesa Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Głównej Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.
1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa szczegółowy zakres działania Państwowej Agencji Atomistyki.
2.
Organizację Państwowej Agencji Atomistyki oraz jednostki organizacyjne wchodzące w skład Agencji określa statut nadany przez Radę Ministrów.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.