Utworzenie miast Lędziny w powiecie tyskim, województwie katowickim i Ruciane-Nida w powiecie piskim, województwie olsztyńskim oraz zmiana granic niektórych miast w województwach białostockim, katowickim, kieleckim i olsztyńskim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.54.334

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1972 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1965 r.
w sprawie utworzenia miast Lędziny w powiecie tyskim, województwie katowickim i Ruciane-Nida w powiecie piskim, województwie olsztyńskim oraz w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwach białostockim, katowickim, kieleckim i olsztyńskim. *

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o dokonywaniu zmian podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. Nr 6, poz. 48) zarządza się, co następuje:
Z osiedla Lędziny w powiecie tyskim, województwie katowickim tworzy się miasto Lędziny w tymże powiecie i województwie.
Z obszaru osiedla Ruciane w powiecie piskim, województwie olsztyńskim tworzy się miasto Ruciane-Nida w tymże powiecie i województwie.
W województwie białostockim wyłącza się:
1)
z miasta Gołdap w powiecie gołdapskim obszar miejscowości Konikowo i włącza się go do gromady Skocze w tymże powiecie i województwie,
2)
z gromady Hornostaje w powiecie monieckim:
a)
część obszaru wsi Świerzbienie o powierzchni 26,296 ha obejmującą działki nr 45, 46/1, 46/2, 47/1-47/4, 47/7-47/11, 47/13, 47/14, 48/2-48/15, 48/17-48/32, 49/1, 49/3-49/5, 50, 51/1, 58/1,
b)
część obszaru wsi Zblutowo o powierzchni 48,391 ha obejmującą działki nr 27/1, 30-36, 37/3, 37/4, 38, 39/1, 39/3-39/5, 40, 41/4, 41/5, 53/2, 55/2

i włącza się je do miasta Mońki w tymże powiecie i województwie.

1.
Z gromady Sarnów w powiecie będzińskim, województwie katowickim wyłącza się kolonię Kostury o powierzchni 10,29 ha i włącza się ją do miasta Ząbkowice w tymże powiecie i województwie.
2.
Nowa granica miasta Ząbkowice na odcinku gromady Sarnów biegnie od kamienia granicznego oznaczonego liczbą 1.048, położonego na granicy miasta Dąbrowa Górnicza i gromady Sarnów, w kierunku północno-wschodnim wzdłuż północno-zachodniej granicy parcel gruntowych nr 637/2, 642/2 do kamienia granicznego oznaczonego liczbą 433, położonego na granicy gromad Sarnów i Ujejsce.
Do miasta Sandomierza w powiecie sandomierskim, województwie kieleckim włącza się z gromady Gierlachów w tymże powiecie enklawę gruntów wsi Kamień Plebański o powierzchni 13 ha.
1.
Z gromady Braniewo w powiecie braniewskim, województwie olsztyńskim wyłącza się części obszarów: wsi Rogity o powierzchni 7 ha, państwowego gospodarstwa rolnego Józefowo o powierzchni 7 ha, państwowego gospodarstwa rolnego Elżbiecin o powierzchni 10 ha, kolonii Braniewo o powierzchni 94 ha oraz rezerwę Państwowego Funduszu Ziemi o powierzchni 333 ha i włącza się je do miasta Braniewa w tymże powiecie i województwie.
2.
Nowa granica miasta Braniewa i gromady Braniewo biegnie od północno-zachodniego narożnika ogrodzenia cmentarza wojskowego w kierunku południowo-wschodnim linią prostą długości 200 m, załamuje się w kierunku północno-wschodnim i biegnie linią prostą około 200 m, następnie przez grunty państwowego gospodarstwa rolnego Elżbiecin linią przecięcia długości około 220 m do zetknięcia się z granicą gruntów stanowiących rezerwę Państwowego Funduszu Ziemi; od tego punktu granica skręca na południowy zachód i biegnie wschodnią granicą gruntów państwowego gospodarstwa rolnego Elżbiecin do jej zetknięcia się z drogą polną; w tym punkcie granica skręca na wschód i biegnie północnym brzegiem drogi polnej do zetknięcia się z drogą państwową Braniewo-Zawierz, przecina ją i biegnie zachodnią granicą gruntów wsi Zawierz początkowo w kierunku północnym, następnie wschodnim do starego koryta rzeki Pasłęki i środkiem tego koryta do zetknięcia się z linią przedłużenia na wschód południowej granicy gruntów państwowego gospodarstwa rolnego Rudłowo; od tego punktu granica biegnie południową granicą gruntów państwowego gospodarstwa rolnego Rudłowo, a następnie ich zachodnią granicą do jej zetknięcia się z dotychczasową granicą miasta biegnącą wzdłuż północnej granicy torów linii kolejowej Elbląg-Zdrój-Braniewo; w tym punkcie granica skręca na wschód i biegnie północną granicą torów kolejowych do rzeki Pasłęki i dalej w kierunku wschodnim i północnym granicą torów kolejowych do ich rozgałęzienia do Elbląga i Elbląga-Zdroju, a po przecięciu torów kolejowych biegnie dalej rowem oraz granicą gruntów Państwowego Funduszu Ziemi w kierunku północnym do szosy Braniewo-Pieniężno, którą przecina, i biegnie granicą gruntów Państwowego Funduszu Ziemi do granicy gruntów wsi Rogity; stąd granica biegnie dalej na północny zachód do linii kolejowej Braniewo-Kaliningrad i wschodnią granicą torów tej linii do zetknięcia się z granicą gruntów wsi Siedlisko, gdzie załamuje się w kierunku północno-zachodnim, przecina linię kolejową i drogę i biegnie w linii prostej na długości 1.000 m dotychczasową granicą miasta Braniewa, załamuje się w kierunku południowo-zachodnim i biegnie granicą działek gruntowych dotychczasową granicą miasta do brzegu rzeki Pasłęki, którą przecina, i biegnie około 400 m jej lewym brzegiem, następnie skręca na południowy zachód i biegnie wschodnią granicą gruntów państwowego gospodarstwa rolnego Józefowo oraz wschodnią granicą gruntów wsi Podgórze do szosy Braniewo-Frombork, przecina ją i południową granicą gruntów linii kolejowej Braniewo-Elbląg-Zdrój dobiega do narożnika cmentarza wojskowego.
1.
Z miasta Szczytna w powiecie szczycieńskim, województwie olsztyńskim wyłącza się oddziały nr 179, 181, 182 i 197 Lasów Państwowych Nadleśnictwa Korpele o powierzchni 380 ha, część obszaru Lipowa Góra o powierzchni 15 ha i część obszaru Nowe Gizewo o powierzchni 25 ha i włącza się je do gromady Szczytno w tymże powiecie i województwie.
2.
Z gromady Szczytno w powiecie szczycieńskim, województwie olsztyńskim wyłącza się część wsi Lipowa Góra o powierzchni 102 ha, część obszaru wsi Nowe Gizewo o powierzchni 48 ha i część obszaru wsi Korpele o powierzchni 69 ha i włącza się je do miasta Szczytna w tymże powiecie i województwie.
3.
Nowa granica miasta Szczytna i gromady Szczytno biegnie od punktu położonego na północnym brzegu jeziora Długie stanowiącego przecięcie granic miasta i gromady Szczytno linią łamaną w kierunku północnym przecinając drogi z Kamionek i Lipowej Góry do drogi Dźwierzuty-Szczytno, którą przecina, i północnym jej brzegiem w kierunku wschodnim do drogi Szczytno-Romany skręca na północ i zachodnim brzegiem tej drogi do punktu przecięcia się z linią przedłużenia północnych granic działek położonych wzdłuż ul. Reja skręca na południowy wschód i linią łamaną, północnymi granicami działek budowlanych wzdłuż ul. Reja i Drzymały dobiega do granicy gruntów wsi Lemany; stąd granica skręca w kierunku południowo-wschodnim i linią prostą, przecinając tory linii kolejowej Szczytno-Biskupiec, biegnie wzdłuż granicy gruntów wsi Lemany, skręca na południe i dobiega do drogi Szczytno-Rozogi, a następnie północnym brzegiem tej drogi biegnie na wschód do granicy lasów państwowych Nadleśnictwa Korpele, przecina tę drogę, skręca na południe i linią łamaną biegnie granicą Lasu Miejskiego, skąd skręca na zachód i linią prostą dobiega do ul. Podleśnej, załamuje się na południe, przecina tory linii kolejowej Szczytno-Ełk, gdzie skręca na zachód i południe i linią łamaną dobiega do drogi Szczytno-Rudka; po jej przecięciu granica skręca w kierunku północno-zachodnim, południowo-zachodnim i ponownie północno-zachodnim i linią łamaną, przecinając drogę Szczytno-Wielbark, biegnie do torów linii kolejowej Szczytno-Wielbark; od punktu zetknięcia się z granicą pasa wywłaszczenia PKP granica skręca w kierunku południowo-zachodnim i biegnie wydłuż toru kolejowego do osiedla przy ul. Mławskiej, gdzie skręca w kierunku północno-zachodnim i biegnie granicą tego osiedla do ul. Partyzantów; po jej przecięciu granica skręca na północny wschód i biegnie jej zachodnim brzegiem, załamuje się na zachód, dobiega do ul. Gnieźnieńskiej i jej południowym brzegiem w kierunku południowo-zachodnim dobiega do granicy wsi Korpele; stąd granica skręca na północ, przecina tory kolejowe linii Olsztyn-Szczytno, dobiega do ul. Pasymskiej, którą przecina, a jej północnym brzegiem dobiega do dotychczasowej granicy miasta i tą granicą w kierunku północnym dobiega do brzegu jeziora Długie; południowym, a następnie północnym brzegiem tego jeziora dobiega do punktu położonego na północnym jego brzegu w punkcie zetknięcia się dotychczasowej granicy miasta Szczytna i gromady Szczytno.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.
* Z dniem 1 stycznia 1972 r. z miasta Frombork w powiecie braniewskim w województwie olsztyńskim wyłącza się tereny o powierzchni 112 ha i włącza się je do gromady Braniewo oraz tereny o powierzchni 460 ha i włącza się je do gromady Frombork, z miasta Orneta w powiecie braniewskim w województwie olsztyńskim wyłącza się tereny o powierzchni 803 ha i włącza się je do gromady Orneta oraz tereny o powierzchni 413 ha i włącza się je do gromady Bażyny, z gromady Bażyny w powiecie braniewskim w województwie olsztyńskim wyłącza się część obszaru PGR Karkajny o powierzchni 26 ha i włącza się je do miasta Orneta, z miasta Biała Piska w powiecie piskim w województwie olsztyńskim wyłącza się tereny o powierzchni 1.493 ha i włącza się je do gromady Biała Piska, z miasta Orzysz w powiecie piskim w województwie olsztyńskim wyłącza się tereny o powierzchni 467 ha i włącza się je do gromady Orzysz, z miasta Ruciane-Nida w powiecie piskim w województwie olsztyńskim wyłącza się tereny o powierzchni 1.125 ha i włącza się je do gromady Ciesina, z gromady Wejsuny w powiecie piskim w województwie olsztyńskim wyłącza się wieś Kowalik, jeziora Guzianka Duża, Guzianka Mała, Koś-Koik, część jeziora Nidzkiego oraz tereny leśne należące do Nadleśnictwa Ruciane o powierzchni 814 ha i włącza się je do miasta Ruciane-Nida, z miasta Pisz w powiecie piskim w województwie olsztyńskim wyłącza się tereny o powierzchni 396 ha i włącza się je do gromady Pisz, z gromady Pisz w powiecie piskim w województwie olsztyńskim wyłącza się część obszaru wsi Jagodne o powierzchni 34 ha i włącza się ją do miasta Pisz, zgodnie z § 1 ust. 2 i 10 rozporządzenia z dnia 2 czerwca 1971 r. w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwie olsztyńskim (Dz.U.71.15.152).