Utworzenie Izby Rękodzielniczej w Katowicach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.53.488

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 1922 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 27 czerwca 1922 r.
w przedmiocie utworzenia Izby Rękodzielniczej w Katowicach.

Na zasadzie § 103 ust. przemysłowej Państwa niemieckiego z dnia 21 czerwca 1869 r. (Dz. Ust. Rady Związkowej p. 245) w brzmieniu ogłoszenia Kanclerza Rzeszy 26 lipca 1900 r. (Dz. Ust. Rzeszy Niem. str. 871) oraz w porozumieniu z tymczasową Radą Wojewódzką województwa śląskiego zarządza się co następuje:
Ustanawia się Izbę Rękodzielniczą z siedzibą w Katowicach na cały obszar Górnego Śląska' przyznany Polsce decyzją Rady Ambasodarów z dnia 20 października 1921 r. wchodzącej w skład województwa Śląskiego.
Do tymczasowego prowadzenia spraw Izby jakoteż celem opracowania statutu i przygotowania list wyborczych ustanawia się Komisarza Rządowego, mianowanego przez Ministra Przemysłu i Handlu.
Przy Komisarzu Rządowym ustanawia się Radę przyboczną, składającą się z 18 członków, mianowanych przez Ministra Przemysłu i Handlu.
Komisarz Rządowy opracuje i przedłoży Ministrowi Przemyślu i Handlu do zatwierdzenia w ciągu trzech miesięcy tymczasowy statut Izby Rękodzielniczej. Zatwierdzenie przez Ministra Przemyślu i Handlu tymczasowego statutu, opracowanego przez Komisarza Rządowego, nastąpi po zasiągnięciu opinji cechów i organizacji zawodowych rękodzielniczych oraz Rady przybocznej Komisarza Rządowego.
Komisarz Rządowy załatwia wszystkie sprawy związane z organizacją Izby według instrukcji udzielonej mu przez Ministra Przemysłu i Handlu. Pozatem załatwia on wszystkie sprawy bieżące Izby Rękodzielniczej oraz wydaje w jej imieniu opinje na podstawie opinji Rady przybocznej. Komisarzowi Rządowemu nie przysługuje prawo wydania orzeczenia lub opinji w wypadkach, w których opinja lub orzeczenie Izby wyraźnie są przez ustawę wymagane.
Komisarzowi Rządowemu nie przysługuje prawo dysponowania ewentualnym majątkiem Izby lub zaciągania zobowiązań imieniem przyszłej Izby.
Koszta organizacji Izby zalicza województwo na rachunek przyszłej Izby Rękodzielniczej.
Od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wszystkie zakłady i firmy przemysłowe i handlowe, znajdujące się w części Górnego Śląska wchodzącej w skład Województwa Śląskiego, wychodzą z dotychczasowego związku z Izbą Rękodzielniczą w Opolu.
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.