Utworzenie Akademii Wojskowo-Politycznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.17.135

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1951 r.

USTAWA
z dnia 22 marca 1951 r.
o utworzeniu Akademii Wojskowo-Politycznej.

Przepisy ogólne.

1.
Tworzy się Akademię Wojskowo-Polityczną.
2.
Akademia Wojskowo-Polityczna jest szkołą wyższą akademicką.
3.
Do Akademii Wojskowo-Politycznej stosuje się odpowiednio przepisy, dotyczące szkół wyższych akademickich, o ile nie są sprzeczne z niniejszą ustawą.
4.
Akademia Wojskowo-Polityczna jest jednostką wojskową, na którą rozciąga się moc obowiązująca przepisów, dotyczących sił zbrojnych oraz regulaminów i rozkazów wojskowych.

Zadaniem Akademii Wojskowo-Politycznej jest szkolenie i przygotowywanie żołnierzy do objęcia w wojsku stanowisk wymagających wyższych studiów wojskowo-politycznych oraz prowadzenie pracy naukowej w zakresie marksistowsko-leninowskiej wiedzy wojskowo-politycznej.

Organizacja Akademii Wojskowo-Politycznej.

Władzą naczelną Akademii Wojskowo-Politycznej jest Minister Obrony Narodowej, który sprawuje nad nią zwierzchni nadzór.

1.
Na czele Akademii Wojskowo-Politycznej stoi komendant, który - niezależnie od przysługujących mu uprawnień dowódcy jednostki wojskowej - posiada uprawnienia i obowiązki rektora i dziekana szkoły wyższej akademickiej oraz kompetencje senatu akademickiego i rad wydziałowych.
2.
Komendanta Akademii Wojskowo-Politycznej mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej.
3.
Komendant Akademii Wojskowo-Politycznej podlega bezpośrednio Szefowi Głównego Zarządu Politycznego.
4.
Komendant Akademii Wojskowo-Politycznej jest przedstawicielem akademii na zewnątrz oraz przełożonym personelu nauczającego i pomocniczych sił naukowych, jak również słuchaczy tej akademii.

Rada Naukowa Akademii Wojskowo-Politycznej jest kolegialnym organem doradczym komendanta Akademii Wojskowo-Politycznej w sprawach nauki i nauczania, zastrzeżonych w przepisach o szkołach wyższych akademickich senatom akademickim i radom wydziałowym.

1.
Organizację Akademii Wojskowo-Politycznej, skład osobowy rady naukowej oraz tryb i warunki przyjmowania kandydatów na studia do Akademii Wojskowo-Politycznej określa statut, nadany przez Ministra Obrony Narodowej.
2.
Minister Obrony Narodowej tworzy i zwija katedry, określa zakres i czas trwania nauki oraz wydaje szczegółowe przepisy, normujące program i porządek studiów, jak również zasady pełnienia służby wojskowej i zaliczania słuchaczom czasu trwania studiów na poczet zasadniczej służby wojskowej, wojskowej służby zawodowej lub ćwiczeń wojskowych w rezerwie.

Personel nauczający, pomocnicze siły naukowe i słuchacze.

Do personelu nauczającego Akademii Wojskowo-Politycznej należą profesorowie (zwyczajni, nadzwyczajni, kontraktowi), docenci, zastępcy profesorów i wykładowcy.

1.
Profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Obrony Narodowej. Wnioski o mianowanie profesorów spośród osób, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, przedstawia Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki.
2.
Docentów, zastępców profesorów i wykładowców mianuje spośród żołnierzy w czynnej służbie wojskowej Minister Obrony Narodowej.
3.
Mianowanie docentów Akademii Wojskowo-Politycznej następuje na zasadach, określonych w przepisach, dotyczących mianowania docentów w szkołach wyższych akademickich.
4.
Minister Obrony Narodowej może powołać profesorów kontraktowych, docentów, zastępców profesorów i wykładowców w drodze umowy spośród osób cywilnych.

Pomocnicze siły naukowe przyjmuje i zwalnia komendant Akademii Wojskowo-Politycznej.

Stosunek służbowy pracowników cywilnych, należących do personelu nauczającego i pomocniczych sił naukowych, regulują przepisy o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół.

Minister Obrony Narodowej może nadać członkom personelu nauczającego Akademii Wojskowo-Politycznej, będącym żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, uprawnienia profesorów i etatowych docentów szkół wyższych i akademickich w zakresie uposażenia.

1.
Warunkiem mianowania żołnierza w czynnej służbie wojskowej na stanowisko profesora Akademii Wojskowo-Politycznej jest wybitna działalność naukowa w zakresie danej dziedziny wiedzy.
2.
Oceny działalności naukowej, określonej w ust. 1, dokonuje Rada Naukowa Akademii Wojskowo-Politycznej.
3.
Osoby, nie będące żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, mogą być mianowane na stanowiska profesorów Akademii Wojskowo-Politycznej, jeżeli odpowiadają wymaganiom, przewidzianym dla mianowania na te stanowiska w szkołach wyższych akademickich.

Kompetencje Ministra Szkół Wyższych i Nauki oraz Rady Głównej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, przewidziane w przepisach o szkołach wyższych akademickich oraz w przepisach o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół należą:

1)
do Ministra Obrony Narodowej - w odniesieniu do profesorów, docentów i pomocniczych sił naukowych Akademii Wojskowo-Politycznej, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej,
2)
do Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki - w odniesieniu do profesorów, docentów i pomocniczych sił naukowych Akademii Wojskowo-Politycznej, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej.

Minister Obrony Narodowej określi w drodze rozporządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki, władze dyscyplinarne, właściwe w stosunku do profesorów i pomocniczych sił naukowych, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, oraz uprawnienia dyscyplinarne i tryb postępowania tych władz.

1.
Do Akademii Wojskowo-Politycznej mogą być przyjęci w charakterze słuchaczy żołnierze zawodowi i odbywający zasadniczą służbę wojskową, którzy ukończyli szkołę wojskową, kształcącą na oficerów zawodowych albo szkołę niewojskową, uprawniającą do studiów w szkołach wyższych.
2.
Żołnierze, nie będący żołnierzami zawodowymi, składają przy ubieganiu się o przyjęcie do Akademii Wojskowo-Politycznej zobowiązanie do odbywania służby wojskowej w charakterze słuchacza Akademii Wojskowo-Politycznej i do pełnienia wojskowej służby zawodowej w charakterze oficera zawodowego po ukończeniu studiów w tej akademii.

Przez przyjęcie do Akademii Wojskowo-Politycznej w charakterze słuchaczy:

1)
stosunek oficerów zawodowych do służby wojskowej nie ulega zmianie,
2)
wojskowa służba zawodowa podoficerów zawodowych oraz zasadnicza służba wojskowa podoficerów i szeregowców - ulega przerwie na czas studiów w tej akademii.

Uposażenie, dodatki do uposażenia, świadczenia i inne należności służbowe słuchaczy Akademii Wojskowo-Politycznej określa Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzenia, wydanego w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Absolwenci Akademii Wojskowo-Politycznej, nie będący oficerami zawodowymi, stają się z chwilą ukończenia studiów oficerami zawodowymi w stopniu, na jaki zostaną mianowani w myśl przepisów o służbie wojskowej oficerów.

Absolwenci Akademii Wojskowo-Politycznej otrzymują dyplom ukończenia akademii.

Zasady i tryb nadawania stopni naukowych przez Akademię Wojskowo-Polityczną ustala Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki w drodze rozporządzenia.

Przepisy przejściowe i końcowe.

W okresie lat pięciu od dnia wejścia w życie ustawy Minister Obrony Narodowej może zezwolić na przyjmowanie do Akademii Wojskowo-Politycznej słuchaczy, którzy nie odpowiadają warunkom, wymienionym w art. 15 ust. 1.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Obrony Narodowej.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.