Utrzymanie porządku i czystości w miejscach publicznych i niektórych miejscach prywatnych.
Dziennik Ustaw
Dz.U.1935.76.476
Akt utracił moc Wersja od: 19 października 1935 r.
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 26 września 1935 r.
o utrzymaniu porządku i czystości w miejscach publicznych i niektórych miejscach prywatnych.
Na podstawie art. 11 ust. 1 pkt. e) ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 198) zarządzam co następuje:
(1)
W gminach miejskich i w miejscowościach, zamieszczonych w załączonym do rozporządzenia niniejszego spisie, miejsca publiczne, miejsca prywatne, służące do ogólnego użytku ludności, miejsca w zabudowaniach prywatnych, służące do wspólnego użytku najemców, oraz wszelkie place niezabudowane powinny być stale utrzymywane w porządku i czystości, stosownie do postanowień rozporządzenia mniejszego.(2)
Utrzymanie czystości i porządku w gminach i miejscowościach, wymienionych w ust. 1, w miejscach prywatnych, służących do ogólnego użytku ludności, w tych miejscach zabudowań prywatnych, które służą do wspólnego użytku najemców, i na placach niezabudowanych należy do właścicieli nieruchomości oraz do osób, którym powierzono bezpośrednie utrzymanie czystości i porządku (dozorców). Jeżeli właściciel z mocy ustawy, lub umowy nie sprawuje zarządu nieruchomości, ciążący na nim obowiązek utrzymania czystości i porządku obciąża osoby, reprezentujące prawa właściciela w stosunku do tej nieruchomości (opiekuna małoletniego właściciela, dzierżawcę i t. p.) lub sprawujące jej zarząd.(3)
Do osób, wymienionych w ust. (2), należy utrzymanie czystości i porządku na połowie szerokości ulicy (chodnik i połowa szerokości jezdni) wzdłuż nieruchomości, jeżeli gmina nie przejęła tych obowiązków.(4)
Utrzymanie czystości i porządku w innych miejscach publicznych należy do gminy.(1)
W miejscach publicznych powinny znajdować się ustępy publiczne i kosze do śmieci.(2)
W ciepłej porze roku wszystkie miejsca, określone w § 1 ust. (1), powinny być stale, a zwłaszcza przed przystąpieniem do ich zamiatania, polewane wodą w ilości, zapobiegającej podnoszeniu się kurzu. Postanowienie to nie dotyczy placów niezabudowanych.(1)
W obrębie każdej nieruchomości powinien być:a)
śmietnik, mocno i szczelnie zbudowany, z ruchomą pokrywą,b)
ustęp,c)
urządzenie do trzepania odzieży, pościeli i t.p.Ponadto w klatkach schodowych na każdem piętrze powinna być spluwaczka, napełniona wodą.
(2)
Śmietnik służy wyłącznie do składania odpadków suchych; nieczystości płynne należy w miejscowościach nieskanalizowanych wylewać do dołów ustępowych. Zawartość dołów ustępowych należy usuwać przy użyciu specjalnego taboru asenizacyjnego i pomp pneumatycznych, a w braku takich urządzeń - w hermetycznie zamkniętych beczkowozach.(3)
Śmieci i inne nieczystości powinny być usuwane po napełnieniu zbiorników do 2/3 pojemności i, jeżeli nie są użyte jako nawóz, składane w miejscach, które wyznaczy zarząd gminy. Śmieci można usuwać tylko w wozach szczelnie przykrytych, wyraźnie oznaczonych "wóz do śmieci". Wozy te nie mogą być używane do przewożenia artykułów żywności.(4)
Śmieci i wszelkie nieczystości usuwać można tylko w porze nocnej w godzinach, oznaczonych przez zarząd gminy.
Zabrania się:
a)
zanieczyszczania miejsc publicznych, miejsc prywatnych, służących do ogólnego użytku ludności, placów niezabudowanych oraz miejsc w zabudowaniach prywatnych, służących do wspólnego użytku najemców;b)
pozostawiania zbiorników ze śmieciami i innemi nieczystościami na klatkach schodowych i w innych miejscach, służących do wspólnego użytku najemców nieruchomości prywatnych;c)
wyrzucania lub wylewania odpadków i nieczystości z okien i balkonów;d)
trzepania odzieży, pościeli i t. p. w oknach i na balkonach oraz poza godzinami, oznaczonemi przez zarząd gminy.(1)
Pomieszczenia dla zwierząt gospodarczych (koni, bydła rogatego, nierogacizny i t. d.) i gnojowiska powinny być urządzone w taki sposób, aby nawóz nie zanieczyszczał terenu przyległego, a w szczególności studni, wyziewy zaś - powietrza.(2)
Powiatowa władza administracji ogólnej może wydać zakaz utrzymywania zwierząt gospodarczych w pewnych dzielnicach lub w poszczególnych nieruchomościach gmin miejskich i miejscowości, zamieszczonych w załączniku, jeżeli uzna to za potrzebne ze względów zdrowotnych.
Padlina zwierząt, padłych w obrębie gmin miejskich i miejscowości, zamieszczonych w załączniku, powinna być usunięta w ciągu 12 godzin od chwili padnięcia.
Powiatowa władza administracji ogólnej może wydawać zarządzenia zmierzające do odszczurzenia terenu i budynków w obrębie gmin miejskich i miejscowości, zamieszczonych w załączniku, na koszt właścicieli odnośnych objektów w sposób i w terminach, przez tę władzę wskazanych.
Nadzór nad wykonaniem rozporządzenia niniejszego należy do powiatowych władz administracji ogólnej.
Gminy miast i miejscowości, zamieszczonych w załączonym do rozporządzenia niniejszego spisie, obowiązane są w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia niniejszego wydać szczegółowe przepisy sanitarno-porządkowe lub uzgodnić z postanowieniami tego rozporządzenia wydane już przez te gminy przepisy.
Winni naruszenia postanowień rozporządzenia niniejszego ponoszą odpowiedzialność w myśl postanowień art. 22 ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i ich zwalczaniu.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.(2)
Jednocześnie tracą moc obowiązującą rozporządzenia Naczelnego Nadzwyczajnego Komisarza do spraw walki z epidemiami: z dnia 10 czerwca 1921 r., wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, w przedmiocie utrzymania porządku w domach, na dziedzińcach, chodnikach i jezdniach w gminach miejskich (Dz. U. R. P. Nr. 55, poz. 346), oraz z dnia 19 maja 1932 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej wymienionego rozporządzenia na niektóre miejscowości (Dz. U. R. P. Nr. 45, poz. 433).ZAŁĄCZNIK
I. Województwo warszawskie. | ||||
1. | pow. | błoński | - | Wiskitki, Brwinów, Milanówek, Nadarzyn, Leszno, Komorów, Podkowa Leśna. |
2. | " | gostyniński | - | Sanniki, Osmolin, Soczewka. |
3. | " | grójecki | - | Tarczyn. |
4. | " | kutnowski | - | Dąbrowice, Łanięta, Strzelce, Dobrzelin. |
5. | " | lipnowski | - | Kikoł, Lubicz, Skempe. |
6. | " | łowicki | - | Bielawy, Łyszkowice, Sobota, Kiernozia, Bolimów. |
7. | " | makowski | - | Krasnosielc. |
8. | " | miński | - | Stanisławów, Latowicz, Mrozy, Kołbiel, Cegłów, Dobre, Siennica. |
9. | " | mławski | - | Szreńsk. |
10. | " | nieszawski | - | Osięciny, Piotrków Kujawski, Dobre, Służewo. |
11. | " | płocki | - | Bodzanów, Drobin, Bielsk, Staroźreby. |
12. | " | płoński | - | Baboszewo, Czerwińsk, Nowe-Miasto, Sochocin. |
13. | " | przasnyski | - | Janowo, Dzierzgowo, Baranowo. |
14. | " | radzymiński | - | Kobyłka, Jadów, Kamieńczyk, Urle, Tłuszcz. |
15. | " | rawski | - | Kaczka, Inowłódz. |
16. | " | rypiński | - | Ostrowite, Skrwilno. |
17. | " | sierpecki | - | Bieżuń. |
18. | " | sochaczewski | - | os. fabr. Chodaków. |
19. | " | warszawski | - | Chylice, Henryków, Jabłonna, Jeziorna, Falenica, Karczew, Konstancin, Łomianki, Miłosna, Okuniew, Pomiechówek, Rembertów, Skolimów, Świder, Piastów, Legjonowo, Włochy, Wawer, Anin, Międzylesie, Radość, Pyry, Michalin, Józefów, Choszczówka, Rudnik, Nieporęt, Ołtarzew, Ząbki, Zielonka, Wesoła, Wola-Grzybowska, Sulejówek, Cechówka, Miłosna Stara, Skruda, Celestynów, Płudy, Marki. |
II. Województwo łódzkie. | ||||
1. | pow. | brzeziński | - | Głowno, Jeżów, Ujazd, Będków, Koluszki, Cichorajka, Warchałów, Borówka, Osiny, Gałkówek, Andrespol, Żakowice Stare, Żakowice Nowe, Różyca, Będzelin, Rogów st. kol., Kiełbasa. |
2. | " | kaliski | - | Opatówek, Koźminek, Lisków, Godziesze, Borysławice, Chocz, Ceków, Iwanowice, Rożdżały, Krzyżówka, Ogrody, Rypinek, Stare Miasto, Zawodzie, Tyniec, Pólko, Majków, Chrustów, Chmielnik, Winiary, Szczypiorno, Nosków, Zagorzynek, Piwonice kolonja, Wolica, Zbiersk. |
3. | " | kolski | - | Sompolno, Izbica, Babiak, Brdów, Grzegorzew, Brudzew. |
4. | " | koniński | - | Gosławice, Ciążeń, Lądek, Grodziec, Skulsk, Wilczyn, Kazimierz Biskupi. |
5. | " | łaski | - | Dłutów, Widawa, Szczerców, Lutomiersk, Górka Pabjanicka, Zelów. |
6. | " | łęczycki | - | Leśmierz, Piątek, Poddębice, Grabów, Parzęczew. |
7. | " | łódzki | - | Rzgów, Langówek, Helenówek, Radogoszcz Kały, Kały A. B., Chojny, Cyganka, Nowe-Złotno, Retkinia, Rokicie Stare, Place-Stoki, Andrzejów. |
8. | " | piotrkowski | - | Sulejów, Bełchatów, Kamieńsk, Rozprza, Srocko, Wolbórz, Gorzkowice, Grocholice, Kleszczów. |
9. | " | radomszczański | - | Brzeźnica, Koniecpol, Pajęczno, Sulmierzyce, Pławno, Gidle. |
10. | " | sieradzki | - | Burzenin. |
11. | " | turecki | - | moc obowiązująca rozporządzenia rozciąga się na cały powiat. |
12. | " | wieluński | - | Działoszyn, Lututów, Osiaków, Bugaj, Bolesławiec. |
III. Województwo kieleckie. | ||||
1. | pow. | będziński | - | Strzemieszyce Wielkie, Ząbkowice, Gołonóg, Porąbka, Niemce, Grodziec, Zagórze, Niwka, Kazimierz. |
2. | " | częstochowski | - | Mstów, Przyrów, Janów, Olsztyn. |
3. | " | iłżecki | - | Wąchock, Lipsko, Sienno, Solec, Kazanów, Ciepielów. |
4. | " | jędrzejowski | - | Wodzisław, Sobków, Małogoszcz, Oksa. |
5. | " | kielecki | - | Bodzentyn, Suchedniów, Słupia Nowa. |
6. | " | konecki | - | Gowarczów, Radoszyce. |
7. | " | kozienicki | - | Głowaczów, Gniewoszów, Granica, Zagożdżon, Magnuszew. |
8. | " | miechowski | - | Książ Wielki, Brzesko Nowe, Charsznica, Luborzyca. |
9. | " | olkuski | - | Pilica, Skała, Sławków, Żarnowiec, Bolesław, Ogrodzieniec. |
10. | " | opatowski | - | Ożarów, Łagów, Iwaniska, Kunów, Ćmielów. |
11. | " | opoczyński | - | Drzewica, Gielniów, Białaczów, Klwów, Odrzywół, Przysucha, Żarnów. |
12. | " | pińczowski | - | Wiślica, Koszyce. |
13. | " | radomski | - | Białobrzegi, Przytyk, Jedlińsk. |
14. | " | sandomierski | - | Klimontów, Koprzywnica, Połaniec, Osiek, Bogorja. |
15. | " | stopnicki | - | Stopnica, Pacanów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Kurozwęki, Szydłów, Perzchnica, Piotrowice. |
16. | " | włoszczowski | - | Secemin, Kurzelów, Lelów. |
17. | " | zawierciański | - | Żarki, Koziegłowy, Łazy, Siewierz, Myszków Stary, Myszków Nowy. |
IV. Województwo lubelskie. | ||||
1. | pow. | bialski | - | Kodeń, Łomazy, Piszczac, Rossosz, Konstantynów. |
2. | " | biłgorajski | - | Józefów, Krzeszów, Tarnogród, Frampol, Goraj. |
3. | " | chełmski | - | Pawłów, Rejowiec, Siedliszcze, Sawin, Swierze, Wojsławice, Wiszniewice. |
4. | " | garwoliński | - | Maciejowice, Łaskarzew, Osieck, Parysów, Ryki, Sobienie-Jeziory, Sobolew, Stężyca. |
5. | " | hrubieszowski | - | Grabowiec, Horodło, Uchanie, Kryłów. |
6. | " | janowski | - | Annopol, Modliborzyce, Urzędów, Zaklików, Zakrzówek. |
7. | " | krasnostawski | - | Izbica, Gorzków, Kraśniczyn, Tarnogóra, Turobin, Żółkiewka. |
8. | " | lubelski | - | Bełżyce, Bychawa, Biskupice, Chodel, Głusk, Piaski, Puchaczów, Niedrzwica Wielka, Niedrzwica Mała, Trawniki, Milejów, Sławinek, Czechów, Helenów, parc. Sachsa, wieś i kolonja Dziesiąta. |
9. | " | lubartowski | - | Czemierniki, Firlej, Kamionka, Michów. |
10. | " | łukowski | - | Adamów, Łysobyki, Serokomla. |
11. | " | puławski | - | Baranów, Bobrowniki, Irena, Józefów, Kazimierz, Końskowola, Kurów, Markuszów, Opole, Wąwolnica, twierdza i stacja Dęblin. |
12. | " | radzyński | - | Komarówka Podlaska, Wohyń. |
13. | " | siedlecki | - | Mokobody, Mordy, Sarnaki. |
14. | " | sokołowski | - | Kossów, Sterdyń. |
15. | " | tomaszowski | - | Jarczów, Komarów, Łaszczów, Tyszowce. |
16. | " | węgrowski | - | Liw, Miedzna, Stoczek, Sądowne. |
17. | " | włocławski | - | Sosnowica, Wisznice, Sławatycze. |
- | V. Województwo białostockie. | |||
1. | pow. | augustowski | - | Lipsk, Raczki, Sopoćkinie, Sztabin. |
2. | " | białostocki | - | Gródek, Jasionówka, Michałowo, Trzcianne. |
3. | " | bielski | - | Narewka, Hajnówka, Białowieża, Miłejczyce, Orla, Grodzisk. |
4. | " | grodzieński | - | Jeziory, Łunna, Brzostowica Wielka, Porzecze, Wołpa. |
5. | " | łomżyński | - | Nowogród, Rutki, Śniadowo, Wizna Jedwabne. |
6. | " | ostrołęcki | - | Czerwin, Goworowo, Myszyniec, st. kol. Ostrołęka. |
7. | " | ostrowski | - | Andrzejewo, Brańszczyk, Długosiodło, Małkinia, Nur, Poręba, Zaręby Kościelne, Wąsewo. |
8. | " | sokólski | - | Janów, Kuźnica, Sidra, Suchowola, Nowy Dwór. |
9. | " | suwalski | - | Filipów, Puńsk, Wiżajny, Sejny, Przerośl. |
10. | " | szczuczyński | - | Radziłów, Wąsosz. |
11. | " | wołkowyski | - | Izabelin, Łysków, Mścibów, Piaski, Porozów, Roś, Jałówka, Krzemienica, Międzyrzecz, Podorosk, Zelwa. |
12. | " | wysoko - mazowiecki | - | Ciechanowiec, Łapy, Czyżewo, |
VI. Województwo wileńskie. | ||||
1. | pow. | brasławski | - | Brasław, Druja, Widze. |
2. | " | dziśnieński | - | Hermanowicze, Hołubicze, Królewszczyzna, Łużki, Plisa, Prozoroki, Szarkowszczyzna. |
3. | " | mołodecki | - | Gródek, Kraśne. |
4. | " | oszmiański | - | Holszany, Dziewieniszki, Krewo, Soły. |
5. | " | postawski | - | Postawy, Duniłowicze. |
6. | " | święciański | - | Dukszty, Hoduciszki, Ignalino. |
7. | " | wilejski | - | Budsław, Dołhinów, Ilja, Krzywicze, Kurzeniec. |
8. | " | wileńsko-trocki | - | Landwarów, Niemenczyn, Michaliszki, Olkieniki. |
VII. Województwo nowogródzkie. | ||||
1. | pow. | baranowicki | - | Lachowicze, Nowa Mysz, Stołowicze, Swojatycze, Horodyszcze, Mołczadź, Krzyszyn, Niedźwiedzica. |
2. | " | lidzki | - | Ejszyszki, Iwie, Lipniszki, Werenów, Raduń, Bielica, Brzozówka. |
3. | " | nieświeski | - | Horodziej, Snów, Siniawka, Hrycewicze, Kleck, Łań. |
4. | " | nowogródzki | - | Wsielub, Zdzięcioł, Lubcz, Korelicze, Dworzec, Nowojelnia, Niehniewicze. |
5. | " | słonimski | - | Byteń, Dereczyn. |
6. | " | stołpecki | - | Nowy Swierzeń, Rubieżewicze, Mir, Połoneczka, Turzec, Naliboki, Derewna. |
7. | " | szczuczyński | - | Szczuczyn, Żołudek, Kamionka folw., Ostryna, Wasiliszki, Różanka, Nowy Dwór, Sobakińce, Kamionka miasto, Skrzybowce. |
8. | " | wołożyński | - | Trąby, Wiszniew, Wołma, Iwieniec, Pierszaje, Wołożyn, Bakszty, Zabrzezie, Kamień. |
VIII. Województwo poleskie. | ||||
1. | pow. | brzeski | - | Małoryta, Tomaszówka, Otoki, Czernawczyce, Domaczewo. |
2. | " | łuniniecki | - | Mikaszewicze, Hancewicze, Łachwa, Lenin, Kożangródek, |
3. | " | drohicki | - | Drohiczyn, Chomski Janów, Motol. |
4. | " | kobryński | - | Antopol, Dywin, Żabinka. |
5. | " | koszyrski | - | Kamień Koszyrski, Lubieszów. |
6. | " | kosowski | - | Telechany, Iwacewicze, Święta Wola, |
7. | " | piński | - | Serniki, Pohost-Zahorodzki. |
8. | " | stoliński | - | Horodno. |
IX. Województwo wołyńskie. | ||||
1. | pow. | dubieński | - | Demidówka, Kozin, Młynów, Wołkowyje, Werba. |
2. | " | horochowski | - | Łokacze, Ożdziutycze, Drużkopol. |
3. | " | kostopolski | - | Deraźne, Stepań, Ludwipol. |
4. | " | kowelski | - | Ratno, Mielnica, Maciejów, Maniewicze, Turzysk. |
5. | " | krzemieniecki | - | Wiśniowiec, Szumsk, Katerburg, Łanowce, Białozórka, Wyszogródek, Poczajów. |
6. | " | rówieński | - | Aleksandrja, Hoszcza, Klewań, Tuczyn, Międzyrzec. |
7. | " | łucki | - | Czartorysk, Kiwerce, Sienkiewiczówka, Sokół. |
8. | " | zdołbunowski | - | Mizocz. |
9. | " | włodzimierski | - | Poryck. |
10. | " | sarneński | - | Klesów, Rafałówka, Włodzimierzec. |
X. Województwo krakowskie. | ||||
1. | pow. | bialski | - | Witkowice, Straconka, Bystra, Buczkowice, Komorowice, Kozy, Szczyrk, Brzezinka. |
2. | " | bocheński | - | Kłaj, Lipnica Murowana, Trzciana, Łapanów, Rajbrot. |
3. | " | brzeski | - | Czchów, Radłów, Szczurowa, Zakliczyn. |
4. | " | chrzanowski | - | Alwernia, Trzebinia. |
5. | " | dąbrowski | - | Szczucin. |
6. | " | gorlicki | - | Bobowa, Glinik Marjampolski, Rzepiennik Strzyżewski. |
7. | " | jasielski | - | Dębowiec, Kołaczyce, Ołpiny, Osiek, Żmigród. |
8. | " | krakowski | - | Kocmyrzów, Borek Fałęcki, Czernichów, Liszki, Zabierzów, Prądnik Czerwony, Prokocim, Swoszowice, |
9. | " | limanowski | - | Mszana-Dolna, Tymbark. |
10. | " | mielecki | - | Przecław, Borowa, Rzochów. |
11. | " | myślenicki | - | Sułkowice, Wiśniowa, Gdów. |
12. | " | nowosądecki | - | Łącko, Rytro, Łabowa, Tylicz, Jazowsko, Krynica wieś, Żegiestów wieś. |
13. | " | nowotarski | - | Krościenko, Poronin, Bukowina, Jabłonka, Frydman, Białka, Szczawnica uzdr., Rabka. |
14. | " | żywiecki | - | Zabłocie, Sporysz, Isep, Milówka, Rajcza, Jeleśnia. |
15. | " | ropczycki | - | Wielopole Skrzyńskie. |
16. | " | tarnowski | - | Ryglice, Mościce. |
17. | " | wadowicki | - | Zembrzyce, Zawoja. |
XI. Województwo lwowskie. | ||||
1. | pow. | bobrecki | - | Brzozdowce, Mikołajów, Wybranówka, Strzeliska Nowe. |
2. | " | brzozowski | - | Dynów, Jasienica, Rosielna. |
3. | " | dobromilski | - | Bircza, Nowe Miasto, Rybotycze. |
4. | " | kolbuszowski | - | Majdan, Raniżów. |
5. | " | krośnieński | - | Iwonicz, Jedlicze, Korczyna, Frysztak. |
6. | " | leski | - | Baligród, Cisna, Lutowiska, Wola Michowa. |
7. | " | lubaczowski | - | Oleszyce, Narol, |
8. | " | łańcucki | - | Gillerschof, Siedlanka, Żołynia. |
9. | " | mościski | - | Hussaków, Krukienice. |
10. | " | przemyski | - | Dubiecko. |
11. | " | rawski | - | Magierów, Lubycza Królewska. |
12. | " | rzeszowski | - | Czudec, Niebylec. |
13. | " | samborski | - | Felsztyn. |
14. | " | sanocki | - | Bukowsko, Jaćmierz, Mrzygłód, Zarszyn, Tyrawa Wołoska. |
15. | " | sokalski | - | Waręż Miasto, Krystynopol, Tartaków miasto. |
16. | " | turczański | - | Turka, Borynia, Rozłucz. |
XII. Województwo stanisławowskie. | ||||
1. | pow. | doliński | - | Dolina, Bolechów, Rożniatów, Perehińsko. |
2. | " | horodeński | - | Horodenka, Czernelica, Obertyn. |
3. | " | kałuski | - | Kałusz, Wojniłów. |
4. | " | kołomyjski | - | Kołomyja, Peczeniżyn, Gwoździec Miasto, Jabłonów. |
5. | " | kosowski | - | Kosów, Kuty, Żabie, Rożnów. |
6. | " | nadwórniański | - | Nadwórna, Delatyn, Jaremcze uzdr., Łanczyn, Mikuliczyn, Worochta uzdr., Sołotwina. |
7. | " | rohatyński | - | Rohatyn, Bursztyn, Bołszowce, Bukaczowce, Stratyn Miasto. |
8. | " | śniatyński | - | Śniatyn, Zabłotów. |
9. | " | stanisławowski | - | Stanisławów, Halicz, Jezupol, Marjampol Miasto, Bohorodczany, Łysiec. |
10. | " | stryjski | - | Stryj, Morszyn uzdr., Skole, Synowódzko Wyżne. |
11. | " | tłumacki | - | Tłumacz, Tyśmienica, Chocimierz, Ottynja. |
12. | " | żydaczowski | - | Żydaczów, Mikołajów n/D, Rozdół, Żurawno. |
- | XIII. Województwo tarnopolskie. | |||
1. | pow. | borszczowski | - | Jezierzany, Mielnica, Korolówka. |
2. | " | brodzki | - | Podkamień. |
3. | " | brzeżański | - | Narajów Miasto. |
4. | " | buczacki | - | Potok Złoty, Uście Zielone, Koropiec. |
5. | " | kopyczyniecki | - | Chorostków, Probużna. |
6. | " | podhajecki | - | Wiśniowczyk, Złotniki. |
7. | " | przemyślański | - | Dunajów, Świrz. |
8. | " | radziechowski | - | Chołojów, Stojanów, Szczurowice, Toporów, Witków Nowy. |
9. | " | tarnopolski | - | Kozłów. |
10. | " | trembowelski | - | Janów, Strusów. |
11. | " | zaleszczycki | - | Tłuste Miasto, Uścieczko. |
12. | " | zborowski | - | Jezierna. |
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »