Utracone obligacyje 6% pożyczki wewnętrznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.75.710

Akt utracił moc
Wersja od: 28 sierpnia 1934 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 18 sierpnia 1934 r.
w sprawie utraconych obligacyj 6% pożyczki wewnętrznej.

Na podstawie art. 13 i 14 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 5 września 1933 r. o wypuszczeniu pożyczki wewnętrznej (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 503) zarządzam co następuje:
(1)
Właściciel utraconej obligacji Pożyczki Narodowej może wystąpić do Urzędu Długów Państwa z pisemnym wnioskiem o jej unieważnienie i wydanie mu obligacji nowej tejże wartości imiennej.
(2)
Za właściciela obligacji uważa się osobę, która w charakterze właściciela danej obligcji jest zapisana w ewidencji Urzędu Długów Państwa.
(3)
Wniosek o unieważnienie obligacji powinien zawierać przedstawienie okoliczności, w jakich obligacja została utracona.
(1)
Po otrzymaniu wniosku, odpowiadającego wymaganiom postanowień § 1, Urząd Długów Państwa ogłasza w "Monitorze Polskim" dwukrotnie w odstępie tygodniowym o zgłoszeniu takiego wniosku, wzywając posiadacza lub inne osoby, roszczące sobie prawa do objętej wnioskiem obligacji, aby przed upływem trzech miesięcy od daty drugiego ogłoszenia okazali tę obligację Urzędowi Długów Państwa lub też zgłosili przeciwko jej unieważnieniu umotywowany sprzeciw.
(2)
Jeżeli w ciągu terminu, ustanowionego w ustępie (1) paragrafu niniejszego, nikt nie zgłosi się z obligacją śni nie wniesie sprzeciwu, Urząd Długów Państwa unieważni obligacje, ogłosi o unieważnieniu jej w "Monitorze Polskim" i wyda wnioskodawcy nową obligację tejże wartości imiennej bez kuponów.
(3)
W razie zgłoszenia sprzeciwu strony będą odesłane na drogę sądową.
(4)
Nowa obligacja, wydana wzamian unieważnionej, będzie wystawiona na nazwisko subskrybenta obligacji unieważnionej, przyczem, o ile były dokonane przelewy, Urząd Długów Państwa stwierdzi z urzędu na nowej obligacji ostatni przelew; stwierdzenie powyższe zastępuje formalny przelew, dokonany za zgodą Komisarza Generalnego Pożyczki Narodowej.
Koszty, związane z unieważnieniem utraconej obligacji i wydaniem nowej, ustali Komisarz Generalny Pożyczki Narodowej.
Podania w sprawach, unormowanych rozporządzeniem niniejszem, wolne są od opłat stemplowych.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.