Ustrój i zakres działania parytetowych komisji doradczych przy Państwowych Urzędach Pośrednictwa Pracy i Opieki nad Wychodźcami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.136.1132

Akt utracił moc
Wersja od: 9 października 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ W POROZUMIENIU Z MINISTRAMI SPRAW WEWNĘTRZNYCH, ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH I PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 18 grudnia 1923 r.
w przedmiocie ustroju i zakresu działania parytetowych komisji doradczych przy Państwowych Urzędach Pośrednictwa Pracy i Opieki nad Wychodźcami. *

Na podstawie art. 5 i 7 dekretu z d. 27 stycznia 1919 r. o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami (Dz. P. P. P. № 11, poz. 127), zarządza się co następuje:
Przy państwowych urzędach pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami organizują się parytetowe komisje doradcze, złożone z równej liczby przedstawicieli pracowników i pracodawców.
Komisja parytetowa ma za zadanie:
a)
wydawanie i w miarą potrzeby przesyłanie właściwemu Urzędowi Wojewódzkiemu opinji w sprawach, dotyczących regulowania rynku pracy i wniesionych na obrady komisji parytetowej przez przewodniczącego lub któregokolwiek z jej członków, a zwłaszcza dotyczących emigracji zarobkowej, clearingu pracy i zwalczania bezrobocia;
b)
popularyzowanie działalności urzędów pośrednictwa pracy;
c)
inicjowanie środków, mających na celu regulowanie wszelkiego rodzaju pośrednictwa pracy na terenie obwodu państwowego urzędu pośrednictwa pracy, oraz ustalenie metod współdziałania pomiędzy państwowym urzędem pośrednictwa pracy, a zawodowemi organizacjami pracowników i pracodawców;
d)
opiniowanie o działalności państwowego urzędu pośrednictwa pracy oraz w sprawach zażaleń osób zainteresowanych na działalność tego urzędu.
Członków parytetowych komisji doradczych i w tej samej liczbie ich zastępców przy poszczególnych państwowych urzędach pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami wybierają na przeciąg jednego roku wyznaczone zgodnie z ustępem trzecim niniejszego paragrafu istniejące na terenie działalności odnośnych urzędów rady miejskie oraz sejmiki (rady) powiatowe lub organa ich zastępujące z pośród kandydatów, wysuniętych przez miejscowe organizacje zawodowe, a w braku takich kandydatów- z pośród pracodawców ś pracowników, z uwzględnieniem przedewszystkiem zawodów, posiadających większe znaczenie gospodarcze na danym terenie.

Na członków komisji mogą być wybrane jedynie osoby, posiadające czynne prawo wyborcze do Sejmu.

Minister Pracy i Opieki Społecznej po porożu-. mieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych ustali w drodze instrukcji liczbę członków każdej poszczególnej komisji doradczej i wymagane kwalifikacje jej członków, określi, które z rad miejskich i jaką liczbę członków wybierają, oraz ustanowi zasady wyznaczenia przez wojewodów tych powiatowych związków komunalnych, które mają wybierać członków parytetowych komisji doradczych.

Wybory winny być dokonane przez wymienione w § 3 organa samorządowe w ciągu i miesiąca od dnia otrzymania wezwania Wojewody.
Przewodniczącym parytetowej komisji doradczej jest starosta, na którego terenie działania znajduje się siedziba państwowego urzędu pośrednictwa pracy i opieki naci wychodźcami, zastępcą przewodniczącego kierownik tego urzędu. Uchwały komisji zapadają zwykłą większością głosów, przyczem w każdem głosowaniu winna brać udział równa liczba przedstawicieli pracowników i pracodawców. Strona, będąca w przewadze liczebnej, określa w drodze losowania, którzy z jej przedstawicieli mają brać udział w głosowaniu. Przewodniczący nie posiada głosu decydującego w sprawach, przewidzianych w punkcie d) § 2.

Posiedzenia komisji winny odbywać się przynajmniej raz na miesiąc, przyczem przewodniczący składa na nich przynajmniej raz na 3 miesiące sprawozdania z działalności urzędu.

Protokóły posiedzeń komisji oraz jej korespondencję prowadzi, w charakterze sekretarza komisji, jeden z jej członków. Techniczna czynności komisji wykonuje państwowy urząd pośrednictwa pracy.

Komisją w ciągu 2 pierwszych miesięcy swej działalności opracowuje zgodny z przepisami niniejszego rozporządzenia swój regulamin, którego odpis przesyła właściwemu urzędowi wojewódzkiemu do wiadomości.

W razie nieodbywania przez komisję parytetową przewidzianych w § 3 posiedzeń w ciągu 6 miesięcy Wojewoda władny jest pozbawić członków komisji mandatów oraz. zarządzić nowe wybory, które winny się odbyć z zachowaniem warunków wyszczególnionych w ustępie pierwszym § 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 9 października 1924 r. na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego znajdują zastosowanie przepisy w sprawie ustroju i zakresu działania parytetowych komisyj doradczych w brzmieniu § 1-6 nin. rozporządzenia, ze zmianą nazwy: "państwowy urząd pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami" na nazwę "biuro pośrednictwa pracy", zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 września 1924 r. w sprawie ustroju i zakresu działania parytetowych komisyj doradczych przy biurach pośrednictwa pracy w województwach: poznańskiem i pomorskiem (Dz.U.24.88.842).