Rozdział 3 - Wojewódzkie izby adwokackie. - Ustrój adwokatury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.57.309

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1967 r.

Rozdział  3.

Wojewódzkie izby adwokackie.

1.
Adwokaci i aplikanci adwokaccy, mający siedzibę na obszarze województwa, stanowią wojewódzką izbę adwokacką.
2.
Adwokaci i aplikanci mający siedzibę na obszarze miasta wyłączonego z województwa i na obszarze województwa, z którego dane miasto zostało wyłączone, tworzą jedną izbę adwokacką.

Siedzibą wojewódzkiej izby adwokackiej jest miasto wojewódzkie.

Organami wojewódzkiej izby adwokackiej są:

1)
zgromadzenie delegatów,
2)
rada adwokacka,
3)
komisja rewizyjna,
4)
komisja dyscyplinarna.
1.
Zgromadzenie delegatów tworzą:
1)
delegaci wybrani przez zebrania poszczególnych zespołów adwokackich,
2)
delegaci wybrani przez adwokatów zatrudnionych w poszczególnych społecznych biurach pomocy prawnej,
3)
delegaci wybrani przez adwokatów nie wykonujących zawodu w zespołach adwokackich ani w społecznych biurach pomocy prawnej.
2.
Delegaci są wybierani przed każdym zgromadzeniem. Liczbę delegatów dla poszczególnych izb adwokackich określi regulamin uchwalony przez Naczelną Radę Adwokacką.

Do zakresu działania zgromadzenia delegatów należy:

1)
wybór członków i zastępców członków rady adwokackiej, komisji rewizyjnej i komisji dyscyplinarnej,
2)
uchwalanie budżetu izby i ustalanie wysokości składki rocznej na potrzeby izby,
3)
rozpatrywanie i zatwierdzanie corocznych sprawozdań z działalności rady adwokackiej,
4)
zatwierdzanie - po wysłuchaniu wniosków komisji rewizyjnej - zamknięć rachunkowych i udzielanie radzie adwokackiej absolutorium.
1.
Zgromadzenie delegatów zwołuje dziekan rady adwokackiej.
2.
Zgromadzenie delegatów odbywa się w siedzibie izby.
1.
Zwyczajne zgromadzenie delegatów odbywa się raz do roku.
2.
Nadzwyczajne zgromadzenie delegatów zwołuje się na żądanie: Ministra Sprawiedliwości, Naczelnej Rady Adwokackiej, rady adwokackiej lub komisji rewizyjnej. Zgromadzenie będzie zwołane w ciągu sześciu tygodni od zgłoszenia żądania.

Rada adwokacka składa się z sześciu do czternastu członków i z trzech do pięciu zastępców. Liczbę członków każdej rady adwokackiej i ich zastępców określi regulamin uchwalony przez Naczelną Radę Adwokacką. Ponadto w skład rady adwokackiej wchodzi z urzędu prezes komisji dyscyplinarnej.

1.
Rada adwokacka wybiera ze swego grona dziekana, jednego lub dwóch wicedziekanów, sekretarza, skarbnika i rzecznika dyscyplinarnego, a ponadto wyznacza spośród adwokatów zastępców rzecznika dyscyplinarnego.
2.
O dokonanym wyborze rada adwokacka zawiadamia Ministra Sprawiedliwości, Naczelną Radę Adwokacką oraz prezesa właściwego sądu wojewódzkiego i właściwego prokuratora wojewódzkiego.

Do zakresu działania rady adwokackiej należą wszystkie sprawy adwokatury, których ustawa nie zastrzega innym organom adwokatury lub organom państwowym.

1.
Do ważności uchwały rady adwokackiej wymagana jest obecność większości członków, w tym dziekana lub wicedziekana.
2.
Uchwała rady adwokackiej zapada większością głosów; w razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.
1.
Od uchwały rady adwokackiej, podjętej w pierwszej instancji, służy zainteresowanemu odwołanie do Naczelnej Rady Adwokackiej, a w wypadku gdy uchwała dotyczy odmowy wpisu na listę adwokatów lub aplikantów adwokackich, zainteresowanemu służy odwołanie do Ministra Sprawiedliwości, który może przekazać sprawę do ponownego rozpoznania lub wydać własną decyzję i w razie uwzględnienia odwołania od uchwały rady odmawiającej wpisu na listę adwokatów wyznaczyć odwołującemu się siedzibę.
2.
Uchwała rady adwokackiej w sprawie wpisu na listę adwokatów lub aplikantów adwokackich powinna być wydana w ciągu dwumiesięcznego terminu od daty złożenia wniosku o wpis.
1.
Dziekan reprezentuje radę adwokacką, kieruje jej pracami, przewodniczy na jej posiedzeniu oraz wykonywa czynności przewidziane w niniejszej ustawie.
2.
Wicedziekan jest stałym zastępcą dziekana.
1.
Minister Sprawiedliwości może rozwiązać wojewódzką radę adwokacką, jeżeli rada przez swoje działanie lub zaniechanie narusza prawo lub zagraża interesowi społecznemu.
2.
W wypadku rozwiązania wojewódzkiej rady adwokackiej Minister Sprawiedliwości przekazuje czasowo wykonywanie czynności rozwiązanej rady wyznaczonym przez siebie osobom spośród adwokatów lub sędziów i powierza jednej z nich pełnienie obowiązków dziekana rady adwokackiej.
3.
Adwokat powołany do pełnienia czynności określonych w ust. 2 nie może odmówić objęcia tego stanowiska. Minister Sprawiedliwości może z ważnych powodów zwolnić adwokata od tego obowiązku.
4.
W razie rozwiązania rady nowe wybory do rady odbędą się w terminie wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości, jednak nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od daty rozwiązania rady.
1.
Rada adwokacka prowadzi listę adwokatów i aplikantów adwokackich.
2.
Rada adwokacka zawiadamia Ministra Sprawiedliwości o zmianach w tych listach.

Do zakresu działania komisji rewizyjnej należy kontrola działalności finansowej i gospodarczej rady adwokackiej.

1.
Komisja rewizyjna składa się z trzech członków i dwóch zastępców.
2.
Komisja rewizyjna wybiera spośród swych członków przewodniczącego i jego zastępcę.

Do zakresu działania komisji dyscyplinarnej należy wydawanie orzeczeń w sprawach dyscyplinarnych członków izby oraz rozpoznawanie odwołań od orzeczeń dyscyplinarnych wydanych w trybie art. 98 ust. 1.

Liczbę członków wojewódzkiej komisji dyscyplinarnej i ich zastępców dla poszczególnych izb adwokackich określi regulamin uchwalony przez Naczelną Radę Adwokacką.

1.
Członkowie wojewódzkiej komisji dyscyplinarnej wybierają spośród siebie prezesa i jednego lub dwóch wiceprezesów.
2.
Prezes kieruje pracami komisji dyscyplinarnej, w szczególności wyznacza składy sądzące i terminy rozpraw oraz powołuje protokolantów spośród członków izby.
3.
Wojewódzka komisja dyscyplinarna orzeka w kompletach składających się z trzech członków.