Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Ustrój adwokatury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.57.309

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1967 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

1.
Adwokaturę stanowi ogół adwokatów i aplikantów adwokackich zorganizowanych na zasadach samorządu zawodowego.
2.
Zdaniem samorządu zawodowego adwokatury jest: czuwanie nad należytym wykonywaniem przez adwokaturę jej ustawowych zadań, zapewnienie jej właściwej postawy społecznej, wysokiego poziomu etycznego i stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, sprawowanie kontroli nad ścisłym przestrzeganiem przepisów o wykonywaniu zawodu adwokata.

Adwokatura współdziała z sądami i innymi organami państwowymi w zakresie ochrony porządku prawnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i powołana jest do udzielania pomocy prawnej zgodnie z prawem i interesem mas pracujących.

Adwokat może wykonywać zawód w zespole adwokackim lub w społecznym biurze pomocy prawnej.

Zespół adwokacki jest podstawową jednostką organizacyjną adwokatury.

1.
Społeczne biura pomocy prawnej mogą być tworzone:
1)
przy radach narodowych,
2)
przy związkach zawodowych,
3)
za zgodą Ministra Sprawiedliwości przy organizacjach społecznych nie wymienionych w pkt 2.
2.
Społeczne biura pomocy prawnej mogą zatrudniać adwokatów na warunkach określonych w umowie o pracę.

Adwokat przed rozpoczęciem wykonywania czynności zawodowych składa wobec dziekana ślubowanie treści następującej: "Ślubuję uroczyście w mojej pracy adwokata przyczyniać się ze wszystkich sił do ochrony i umacniania porządku prawnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, której wierności zawsze dochowam, obowiązki adwokata wypełniać gorliwie, sumiennie i zgodnie z przepisami prawa, zachować tajemnicę zawodową, w postępowaniu moim kierować się zasadami godności, uczciwości i sprawiedliwości społecznej".

Adwokat jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem porady prawnej lub prowadzeniem sprawy.

Adwokat występujący przed sądem korzysta z ochrony prawnej podobnie jak sędzia i prokurator.

1.
Organami adwokatury są: Naczelna Rada Adwokacka, Wyższa Komisja Dyscyplinarna, Komisja Rewizyjna Naczelnej Rady Adwokackiej oraz organy wojewódzkich izb adwokackich i zespołów adwokackich.
2.
Członkami organów adwokatury mogą być tylko adwokaci.

Naczelna Rada Adwokacka, wojewódzka izba adwokacka, zespół adwokacki i społeczne biuro pomocy prawnej mają osobowość prawną.

1.
Kadencja organów adwokatury trwa trzy lata, jednakże są one obowiązane działać aż do czasu ukonstytuowania się nowo wybranych organów.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zebrań zespołów oraz zgromadzeń delegatów wojewódzkich izb adwokackich.
3.
Poszczególni członkowie organów adwokatury mogą być odwołani przed upływem kadencji przez organ, który ich wybrał.
4.
Minister Sprawiedliwości może ze względu na interes społeczny zawiesić w sprawowaniu funkcji poszczególnych członków organów adwokatury i zwrócić się do właściwego organu samorządu o ich odwołanie.
5.
Uprawnienie Ministra Sprawiedliwości określone w ust. 4 nie stosuje się do członków komisji dyscyplinarnych.
1.
Uchwały organów adwokatury, dotyczące bezpośrednio poszczególnych osób, powinny zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne.
2.
Termin do wniesienia środków odwoławczych przewidzianych w ustawie wynosi dni czternaście od dnia doręczenia orzeczenia lub uchwały.
1.
Zwierzchni nadzór nad adwokaturą sprawuje Minister Sprawiedliwości osobiście, przy pomocy powołanych w tym celu organów i wyznaczonych przez siebie osób.
2.
Minister Sprawiedliwości, przedstawiciele organów i osoby wymienione w ust. 1 mogą uczestniczyć w posiedzeniach organów adwokatury.
1.
Minister Sprawiedliwości uchyla uchwały organów adwokatury sprzeczne z prawem lub interesem społecznym i może przekazać sprawę do ponownego rozpoznania.
2.
Przekazując sprawę do ponownego rozpoznania Minister Sprawiedliwości ustala wytyczne co do sposobu jej załatwienia.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do orzeczeń dyscyplinarnych.
1.
Minister Sprawiedliwości może zwrócić się do wojewódzkiej rady adwokackiej lub Naczelnej Rady Adwokackiej o podjęcie uchwały w określonej sprawie należącej do zakresu jej działalności.
2.
Uchwała powinna być podjęta nie później niż w ciągu jednego miesiąca.

Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Adwokackiej, może określić liczbę zespołów adwokackich, adwokatów i aplikantów adwokackich dla poszczególnych izb adwokackich oraz ustalić plan terenowego rozmieszczenia zespołów adwokackich, adwokatów i aplikantów adwokackich na obszarze tych izb.