Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Ustrój adwokatury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.8.41 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 27 grudnia 1962 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

Adwokaturę stanowi ogół adwokatów i aplikantów adwokackich.

Adwokatura współdziała z sądami i innymi władzami w ochronie porządku prawnego Polski Ludowej i powołana jest do udzielania pomocy prawnej zgodnie z prawem i interesem mas pracujących.

Wykonywanie zawodu adwokackiego odbywa się w zespołach adwokackich lub indywidualnie.

1.
Organami adwokatury są: Zjazd Adwokatury, Naczelna Rada Adwokacka, Wyższa Komisja Dyscyplinarna, Komisja Rewizyjna Naczelnej Rady Adwokackiej oraz organy wojewódzkich izb adwokackich.
2.
Członkami organów adwokatury mogą być tylko adwokaci.

Zwierzchni nadzór nad działalnością adwokatury sprawuje Minister Sprawiedliwości.

1.
Minister Sprawiedliwości uchyla uchwały organów adwokatury sprzeczne z prawem i uchyla lub zawiesza uchwały tych organów, jeżeli wymaga tego interes publiczny. Przepis ten nie stosuje się do orzeczeń dyscyplinarnych.
2.
Ostateczna decyzja w sprawie zawieszonej uchwały należy do Ministra Sprawiedliwości, który jednak w przypadku zawieszenia uchwały wojewódzkiej rady adwokackiej może przekazać podjęcie ostatecznej decyzji Naczelnej Radzie Adwokackiej.
3.
Ostateczna decyzja w sprawie zawieszonej uchwały powinna być podjęta najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od daty jej zawieszenia.
1.
Minister Sprawiedliwości może rozwiązać wojewódzką radę adwokacką i Naczelną Radę Adwokacką, jeżeli rada przez swe działanie lub zaniechanie narusza prawo lub zagraża interesowi publicznemu.
2.
Minister Sprawiedliwości przekazuje wówczas czasowe wykonywanie czynności rozwiązanej rady wyznaczonym przez siebie osobom spośród adwokatów lub sędziów i powierza jednej z nich czasowe pełnienie obowiązków dziekana rady adwokackiej lub prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.
3.
W razie rozwiązania rady nowe wybory do rady odbędą się w terminie wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości, jednak nie później niż w ciągu 6 miesięcy od daty rozwiązania rady. W tym przypadku walne zgromadzenie wojewódzkiej izby adwokackiej zwołuje i otwiera osoba pełniąca czasowo obowiązki dziekana rady adwokackiej, zaś Zjazd Adwokatury - osoba pełniąca czasowo obowiązki prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

Minister Sprawiedliwości określi w drodze rozporządzenia:

1)
przepisy o wynagrodzeniu adwokatów za wykonywanie czynności zawodowych,
2)
wzory pieczęci Naczelnej Rady Adwokackiej, rad adwokackich i komisji dyscyplinarnych,
3)
zasady tworzenia, organizacji, funkcjonowania i rozwiązywania zespołów adwokackich,
4)
szczegółowe przepisy o postępowaniu dyscyplinarnym,
5)
strój adwokatów podczas rozpraw.

Minister Sprawiedliwości może oznaczyć w drodze zarządzenia liczbę adwokatów i aplikantów adwokackich dla poszczególnych wojewódzkich izb adwokackich oraz ustalić plan terenowego rozmieszczenia adwokatów i aplikantów adwokackich na obszarze tych izb.

1. 1
Kadencja organów adwokatury trwa cztery lata, jednak obowiązane są one działać do czasu ukonstytuowania się nowo wybranych organów.
2.
Poszczególni członkowie organów adwokatury mogą być odwołani przed upływem kadencji przez organ, który ich wybrał.

Adwokat występujący przed sądem korzysta z ochrony prawnej, podobnie jak sędzia i prokurator.

Termin do wniesienia środków odwoławczych, przewidzianych w niniejszej ustawie, wynosi dni czternaście od dnia doręczenia orzeczenia.

1 Art. 10 ust. 1 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1962 r. (Dz.U.62.66.329) z dniem 27 grudnia 1962 r.