Rozdział 2 - SEJM USTAWODAWCZY. - Ustawa Konstytucyjna o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.18.71

Akt utracił moc
Wersja od: 4 stycznia 1952 r.

Rozdział  II.

SEJM USTAWODAWCZY.

Zakres działania Sejmu Ustawodawczego obejmuje:

a)
uchwalenie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
ustawodawstwo,
c)
kontrolę nad działalnością Rządu i ustalanie zasadniczego kierunku polityki Państwa.
1. 1
Sejm może w drodze ustawy udzielić rządowi pełnomocnictw do wydawania dekretów z mocą ustawy z wyłączeniem spraw: konstytucji, ordynacji wyborczej, kontroli państwowej, odpowiedzialności Prezydenta Rzeczypospolitej i ministrów, przewidzianej w art. 27, budżetu, narodowego planu gospodarczego, zmiany systemu monetarnego, poboru rekruta i ratyfikacji umów międzynarodowych.
2.
Pełnomocnictwa wymienione w ust. 1 mogą być udzielone tylko na okresy między sesjami lub w razie odroczenia sesji Sejmu oraz na okres po rozwiązaniu Sejmu Ustawodawczego do czasu ukonstytuowania się nowego Sejmu.
3.
Prezes Rady Ministrów przedkłada dekrety do zatwierdzenia Radzie Państwa.
4.
Prezydent Rzeczypospolitej zarządza ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej dekretów z mocą ustawy, zatwierdzonych przez Radę Państwa i podpisanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej, Prezesa Rady Ministrów i właściwych ministrów.
5.
Dekrety z mocą ustawy nieprzedłożone do zatwierdzenia na najbliższej sesji Sejmu albo których zatwierdzenia Sejm odmówił zwykłą większością tracą moc w dniu zamknięcia lub odroczenia sesji Sejmu, o czym Prezes Rady Ministrów podaje do wiadomości w drodze obwieszczenia, ogłoszonego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Prawo inicjatywy ustawodawczej przysługuje Rządowi, Sejmowi i Radzie Państwa.

Kadencja Sejmu Ustawodawczego trwa lat pięć, licząc od dnia otwarcia Sejmu.

1.
Prezydent Rzeczypospolitej zwołuje, otwiera, odracza i zamyka Sejm.
2.
Prezydent Rzeczypospolitej zwołuje Sejm na zwyczajną sesję jesienną corocznie najpóźniej w październiku. Sesja jesienna nie może być zamknięta przed uchwaleniem ustaw o budżecie, narodowym planie gospodarczym i poborze rekruta lub przed upływem dwóch miesięcy od jej zwołania.
3.
Prezydent Rzeczypospolitej zwołuje Sejm na zwyczajną sesję wiosenną corocznie najpóźniej w kwietniu. Sesja wiosenna nie może być zamknięta przed powzięciem uchwały w sprawie udzielenia Rządowi absolutorium na podstawie wniosku Najwyższej Izby Kontroli lub przed upływem jednego miesiąca od jej zwołania.
4.
Prezydent Rzeczypospolitej może w każdym czasie zwołać Sejm na sesję nadzwyczajną, a winien to uczynić w ciągu dwóch tygodni na żądanie jednej trzeciej części ustawowej liczby posłów.

Jeżeli Sejm w ciągu trzech miesięcy od przedłożenia mu przez Rząd projektów ustaw o budżecie, narodowym planie gospodarczym i poborze rekruta, Prezydent Rzeczypospolitej za zgodą Rady Państwa ogłosi te ustawy w brzmieniu projektów rządowych.

1.
Sejm wybiera ze swego grona Marszałka, 3 wicemarszałków, sekretarzy i komisje.
2.
Mandaty Marszałka i wicemarszałków trwają po rozwiązaniu Sejmu do czasu ukonstytuowania się nowego Sejmu.
3.
Marszałek mianuje urzędników sejmowych, za których działania odpowiada przed sejmem.

Posłowie składają na ręce Marszałka wobec Sejmu następujące ślubowanie:

"Ślubuję uroczyście jako poseł na Sejm Ustawodawczy według najlepszego rozumienia i zgodnie z sumieniem pracować dla dobra narodu polskiego, stać na straży jego praw demokratycznych i czynić wszystko w miarę sił i uzdolnień dla umocnienia niepodległości i pomyślnego rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej".

Do posłów na Sejm Ustawodawczy stosuje się przepisy art. 21, 22 i 24 Konstytucji z dnia 17 marca 1921 r.

1 Art. 4 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy konstytucyjnej z dnia 20 marca 1950 r. (Dz.U.50.14.129) zmieniającej nin. ustawę konstytucyjną z dniem 13 kwietnia 1950 r.
2 Z dniem 4 stycznia 1952 r. określona w art. 6 kadencja Sejmu Ustawodawczego zostaje przedłużona o sześć miesięcy na podstawie art. 2 ustawy konstytucyjnej z dnia 15 grudnia 1951 r. o zmianie terminu opracowania projektu Konstytucji i przedłużeniu kadencji Sejmu Ustawodawczego (Dz.U.52.1.1).