Ustanowienie właściwości terytorjalnej okręgowych urzędów górniczych, podległych Wyższemu Urzędowi Górniczemu w Warszawie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.12.73

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 30 stycznia 1932 r.
w sprawie ustanowienia właściwości terytorjalnej okręgowych urzędów górniczych, podległych Wyższemu Urzędowi Górniczemu w Warszawie.

Na podstawie art. 189 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. o prawie górniczem (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 654) zarządzam co następuje:
Obwód Wyższego Urzędu Górniczego w Warszawie, określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 23 września 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 545), dzieli się na następujące trzy okręgi:

Okrąg I, obejmujący obszar miasta stołecznego Warszawy i województw: poznańskiego, pomorskiego, warszawskiego, łódzkiego, białostockiego, wileńskiego, nowogródzkiego, poleskiego, wołyńskiego i lubelskiego oraz obszar województwa kieleckiego oprócz powiatów: zawierciańskiego, będzińskiego, olkuskiego i miechowskiego.

Okrąg II, obejmujący następujące części województwa kieleckiego: z powiatu będzińskiego obszar miast: Czeladzi i Sosnowca i gmin: Grodziec, Bobrowniki, Ożarowice, Łagisza i Wojkowice Kościelne oraz część obszaru miasta Będzina, położoną na zachód i północ od rzeki Przemszy, dalej obszar powiatu zawierciańskiego.

Okrąg III, obejmujący następujące części województwa kieleckiego: z powiatu będzińskiego obszar miasta Dąbrowy Górniczej i gmin: Niwka, Olkusko-Siewierska, Zagórze i Łosień oraz część obszaru miasta Będzina, położoną na wschód i południe od rzeki Przemszy, dalej obszar powiatów: olkuskiego i miechowskiego.

Części obszaru miasta Sosnowca, wchodzące w skład nadań na węgiel kamienny Maurycy Nr. 56 i Jerzy Nr. 57, przeciętych granicą między miastem Sosnowcem a gminą Niwką, część obszaru miasta Sosnowca, wchodząca w skład nadania na węgiel kamienny Franciszek Nr. 136, przeciętego granicą między gminami Zagórze i Niwka, a miastem Sosnowcem, część obszaru miasta Sosnowca, wchodząca w skład nadania na węgiel kamienny Ostatek Nr. 132 P, przeciętego granicą między miastem Będzinem, a miastem Sosnowcem, części obszaru miasta Będzina, leżące na zachód i na północ od rzeki Przemszy, wchodzące w skład nadań na węgieł kamienny Innocenty Nr. 213, Aurora Nr. 834 i Pod Będzinem Nr. 176, przeciętych rzeką Przemszą, wreszcie część obszaru gminy Wojkowice Kościelne, wchodząca w skład nadania na węgiel kamienny Piekło Nr. 646, przeciętego granicą między gminą Olkusko-Siewierską, a gminą Wojkowice Kościelne, włącza się do okręgu III.

Części obszaru gminy Zagórze, wchodzące w skład nadań na węgiel kamienny Witalis Nr. 135, Wincenty Nr. 96, Konstantynów Nr. 97 i Środula Nr. 140, przeciętych granicą między gminą Zagórze, a miastem Sosnowcem, oraz części obszaru miasta Będzina, leżące na wschód od rzeki Przemszy, wchodzące w skład nadania na węgiel kamienny Gzichów Nr. 212, przeciętego rzeką Przemszą, włącza się do okręgu II.

Władzą górniczą I-ej instancji dla okręgu I jest Okręgowy Urząd Górniczy w Radomiu, dla okręgu II - Okręgowy Urząd Górniczy Sosnowiecki z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, dla okręgu III wreszcie - Okręgowy Urząd Górniczy Dąbrowski, również z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 marca 1932 r. Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 21 października 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 565).