Rozdział 1 - Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025 - Ustanowienie "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025", ustanowienie "Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025" oraz zmiana ustawy o Policji i niektórych innych ustaw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.86 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 24 stycznia 2024 r.

Rozdział  1

Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025

1. 
Ustanawia się "Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025", zwany dalej "Programem".
2. 
Wdrożenie Programu ma zapewnić dalszą modernizację Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, zwanych dalej "formacjami", w celu stworzenia warunków sprzyjających realizacji ich ustawowych zadań poprzez unowocześnienie infrastruktury, sprzętu i wyposażenia, a także wzmocnienie etatowe i wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy oraz podwyższenie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych formacji.
3. 
Program nie jest programem wieloletnim w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm.).
4. 
Podmioty, które realizują Program, w celu sfinansowania w poszczególnych latach przedsięwzięć określonych w art. 2 pkt 1-3, mogą zaciągać zobowiązania do wysokości łącznej kwoty wydatków przewidzianych w Programie na dane przedsięwzięcie po uprzednim uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zwanego dalej "ministrem", lub właściwego wojewody - w odniesieniu do środków budżetu państwa, których są dysponentami.

Zakres Programu obejmuje realizację następujących przedsięwzięć:

1)
inwestycje budowlane;
2)
zakupy wyposażenia formacji w zakresie sprzętu:
a)
transportowego,
b)
uzbrojenia i techniki specjalnej,
c)
informatyki i łączności;
3)
zakupy wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy;
4)
wzmocnienie formacji o dodatkowe etaty funkcjonariuszy;
5)
wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy poprzez podwyższenie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy oraz zróżnicowanie struktury i wielkości uposażeń funkcjonariuszy;
6)
podwyższenie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych formacji.

Program realizują Komendanci Główni Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, a także jednostki organizacyjne im podległe i przez nich nadzorowane lub kontrolowane oraz Komendant Służby Ochrony Państwa.

1. 
Ogólna kwota wydatków na realizację Programu wyniesie 10 030 757 tys. zł, z tego w:
1)
2022 r. - 1 838 552 tys. zł;
2)
2023 r. - 2 289 436 tys. zł;
3)
2024 r. - 3 261 412 tys. zł;
4)
2025 r. - 2 641 357 tys. zł.
2. 
Podział kwot, o których mowa w ust. 1, na formacje i przedsięwzięcia jest określony w załącznikach nr 1-3 do ustawy.
3. 
Wzrost wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy, umożliwiający wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń, jest określony w załączniku nr 4 do ustawy.
1. 
Nadzór nad realizacją Programu sprawuje minister.
2. 
Minister dokonuje oceny realizacji przedsięwzięć oraz wielkości wydatkowanych środków przez poszczególne formacje.
3. 
W trakcie realizacji Programu mogą być dokonywane przez ministra, w ramach limitów wydatków w poszczególnych latach, zmiany podziału kwot określonych w załącznikach nr 1-3 do ustawy z uwzględnieniem przepisów art. 171 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
4. 
Minister niezwłocznie informuje ministra właściwego do spraw finansów publicznych o dokonaniu zmian, o których mowa w ust. 3.
5. 
Zmiany podziału kwot określonych w załącznikach nr 1-3 do ustawy w zakresie wydatków poszczególnych wojewodów wymagają również zgody ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
6. 
Zmiany podziału kwot, o których mowa w ust. 3, nie mogą zwiększać wydatków na przedsięwzięcia "Wzmocnienie formacji o dodatkowe etaty funkcjonariuszy", "Wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy" oraz "Podwyższenie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych formacji".

Minister przedstawia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do dnia 30 kwietnia danego roku informację o realizacji Programu za rok poprzedni, a do dnia 31 maja 2026 r. - informację końcową o realizacji Programu.