Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.11.60

Akt utracił moc
Wersja od: 26 stycznia 2009 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 stycznia 2009 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
1. 
Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2. 
Pełnomocnikiem jest sekretarz albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
1. 
Pełnomocnik realizuje zadania związane z przygotowaniami do wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską.
2. 
Do zadań Pełnomocnika należy w szczególności:
1)
inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań organów administracji rządowej w zakresie przygotowania do wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską oraz koordynowanie i monitorowanie realizacji zadań przez międzyinstytucjonalne zespoły robocze, które zostaną powołane w odrębnym trybie;
2)
prowadzenie współpracy z innymi krajowymi instytucjami zaangażowanymi w przygotowania do wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską;
3)
wydawanie zaleceń i rekomendacji organom administracji rządowej oraz przekazywanie wniosków i opinii krajowym instytucjom i podmiotom zaangażowanym w działania przygotowawcze do wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską w zakresie realizacji tych działań;
4)
niezwłoczne sygnalizowanie Prezesowi Rady Ministrów ewentualnych problemów, zagrożeń i opóźnień w realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, i przedstawianie, po analizie nieprawidłowości, propozycji działań naprawczych;
5)
utrzymywanie kontaktów, wymiana informacji i doświadczeń z organami Unii Europejskiej oraz instytucjami innych państw członkowskich Unii Europejskiej w zakresie realizacji zadań, o których mowa w ust. 1;
6)
opiniowanie projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych, mających wpływ na przebieg realizacji zadań, o których mowa w ust. 1.
Pełnomocnik może powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania określonych zagadnień oraz zlecać przeprowadzanie ekspertyz w zakresie realizowanych przez niego zadań.
1. 
Pełnomocnik przedstawia Komitetowi Europejskiemu Rady Ministrów, stałemu komitetowi Rady Ministrów oraz Radzie Ministrów analizy, oceny i wnioski oraz projekty dokumentów związane z realizacją powierzonych mu zadań oraz sprawozdania ze swojej działalności.
2. 
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, są przedstawiane za okresy półroczne (w terminie dwóch miesięcy po upływie okresu półrocznego) lub częściej z inicjatywy Pełnomocnika.
Organy administracji rządowej są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.
Pełnomocnik może, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, wnosić opracowane przez siebie projekty dokumentów rządowych, w tym aktów prawnych, wynikających z zakresu jego działania, do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia Ministerstwo Finansów.
Pierwsze sprawozdanie dotyczące okresu od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia do końca pierwszego kwartału 2009 r. Pełnomocnik przedstawi nie później niż do dnia 15 maja 2009 r.
Końcowe sprawozdanie ze swojej działalności Pełnomocnik przedłoży w terminie 12 miesięcy od dnia wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600 oraz z 2008 r. Nr 227, poz. 1505.