Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.37

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 stycznia 2016 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 stycznia 2016 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
1.
Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2.
Pełnomocnikiem jest sekretarz lub podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Do zadań Pełnomocnika należy przygotowanie narodowego programu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, monitorowanie wdrażania programu, koordynowanie i monitorowanie współpracy organów administracji rządowej z sektorem organizacji pozarządowych i innych instytucji obywatelskich.
1.
Pełnomocnik wykonuje swoje zadania we współdziałaniu z właściwymi organami administracji rządowej, które są zobowiązane do współpracy i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.
2.
Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, może podejmować współpracę z organami jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi.
Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów półroczne sprawozdanie ze swojej działalności.
Pełnomocnik w zakresie powierzonych mu zadań może zlecać przeprowadzanie badań i ekspertyz.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia Pełnomocnikowi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.