Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do Spraw Samorządu Terytorialnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.89.617

Akt utracił moc
Wersja od: 30 maja 2006 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 maja 2006 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do Spraw Samorządu Terytorialnego

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
1.
Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do Spraw Samorządu Terytorialnego, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2.
Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu lub podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
1.
Do zadań Pełnomocnika należy koordynowanie działań organów administracji rządowej w zakresie przygotowania jednostek samorządu terytorialnego do reformy systemu finansów publicznych.
2.
Zadanie określone w ust. 1 Pełnomocnik realizuje w szczególności przez:
1)
przygotowanie harmonogramu oraz koordynację prac niezbędnych do realizacji zadania;
2)
inicjowanie prac związanych z przygotowaniem projektów aktów prawnych niezbędnych do wprowadzenia reformy systemu finansów publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego;
3)
zapewnienie bieżącej, prawidłowej współpracy i wymiany informacji między administracją rządową a jednostkami samorządu terytorialnego;
4)
dokonywanie ocen oraz formułowanie wniosków w zakresie doskonalenia współpracy między administracją rządową a jednostkami samorządu terytorialnego.
Organy administracji rządowej są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie informacji niezbędnych w realizacji jego zadań.
Pełnomocnik może, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, przedstawiać Radzie Ministrów do rozpatrzenia projekty aktów prawnych wynikających z zakresu jego działania.
1.
Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego działania oraz okresowe sprawozdania ze swojej działalności.
2.
Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów o wszystkich zagrożeniach realizacji zadania, o którym mowa w § 2.
Pełnomocnik może powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania określonych zagadnień oraz zlecać przeprowadzenie ekspertyz.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia Pełnomocnikowi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części 17 - administracja publiczna.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319.