Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do spraw Leśnictwa i Łowiectwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.1703

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 października 2020 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 października 2020 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Leśnictwa i Łowiectwa

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171 oraz z 2020 r. poz. 568 i 695) zarządza się, co następuje:
1. 
Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw Leśnictwa i Łowiectwa, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2. 
Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw środowiska.
1. 
Do zadań Pełnomocnika należy:
1)
identyfikowanie problemów w zakresie leśnictwa, ochrony lasów i gruntów leśnych oraz łowiectwa i opracowywanie propozycji ich rozwiązań;
2)
monitorowanie funkcjonowania szkół leśnych;
3)
monitorowanie spraw dotyczących finansowania leśnictwa;
4)
monitorowanie działań podejmowanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Instytut Badawczy Leśnictwa, Biuro Nasiennictwa Leśnego, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej z siedzibą w Warszawie oraz Polski Związek Łowiecki;
5)
opiniowanie projektów dokumentów rządowych, w tym projektów aktów prawnych, mających znaczenie dla kształtowania polityki państwa w zakresie leśnictwa, ochrony lasów i gruntów leśnych oraz łowiectwa, przygotowywanych przez organy administracji rządowej.
2. 
Pełnomocnik może w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska przedstawiać Radzie Ministrów do rozpatrzenia projekty aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych wynikających z zakresu jego zadań.
1. 
Pełnomocnik wykonuje zadania, o których mowa w § 2 ust. 1, współdziałając z organami administracji rządowej, które są obowiązane do udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.
2. 
Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, może współpracować z organami jednostek samorządu terytorialnego, państwowymi osobami prawnymi, osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa oraz krajowymi i zagranicznymi organizacjami pozarządowymi.
Pełnomocnik w zakresie powierzonych mu zadań może zlecać przeprowadzanie badań i ekspertyz oraz powoływać zespoły eksperckie i doradcze.
1. 
Pełnomocnik w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska przedstawia Radzie Ministrów analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego działania.
2. 
Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie ze swojej działalności, do dnia 31 marca każdego roku, za rok poprzedni.
3. 
Pełnomocnik informuje Prezesa Rady Ministrów o zagrożeniach w realizacji powierzonych mu zadań.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia Pełnomocnikowi urząd obsługujący ministra właściwego do spraw środowiska.
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw środowiska.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.