Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do spraw inwestycji zagranicznych w Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.108

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 stycznia 2021 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 stycznia 2021 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw inwestycji zagranicznych w Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171 oraz z 2020 r. poz. 568, 695 i 2320) zarządza się, co następuje:
1. 
Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw inwestycji zagranicznych w Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2. 
Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw gospodarki.
Do zadań Pełnomocnika należy koordynacja działań mających na celu napływ inwestycji zagranicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności:
1)
współpraca z przedsiębiorcami zagranicznymi planującymi realizację inwestycji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
dostarczanie inwestorom zagranicznym informacji dotyczących rynku polskiego oraz warunków i uregulowań prawnych wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
współpraca z organizacjami pozarządowymi, instytucjami międzynarodowymi oraz samorządem terytorialnym, w celu nawiązywania kontaktów z inwestorami zagranicznymi;
4)
budowanie długoterminowych relacji z inwestorami zagranicznymi oraz utrzymywanie kontaktu na etapie poinwestycyjnym;
5)
monitorowanie warunków inwestowania przez przedsiębiorców zagranicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
6)
opiniowanie projektów dokumentów rządowych związanych z inwestycjami zagranicznymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Organy administracji rządowej są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji niezbędnych do realizacji jego zadań.
Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, może współpracować z organami jednostek samorządu terytorialnego, państwowymi osobami prawnymi, osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa oraz organizacjami pozarządowymi.
1. 
Pełnomocnik może powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania określonych zagadnień oraz, w zakresie powierzonych mu zadań, zlecać przeprowadzenie badań i ekspertyz.
2. 
Pełnomocnik może występować do właściwych urzędów państwowych o delegowanie pracowników, za ich zgodą, do pracy w zespołach, o których mowa w ust. 1.
1. 
Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego zadań.
2. 
Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów za pośrednictwem ministra właściwego do spraw gospodarki sprawozdanie ze swojej działalności, do dnia 31 stycznia za rok poprzedni.
3. 
Pełnomocnik niezwłocznie informuje Prezesa Rady Ministrów oraz ministra właściwego do spraw gospodarki o zagrożeniach w realizacji powierzonych mu zadań.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną oraz kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw gospodarki.
Wydatki związane z obsługą Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.