Ustanowienie Pełnomocnika Rządu do spraw instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.2351

Akt utracił moc
Wersja od: 4 grudnia 2019 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 listopada 2019 r.
w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171) zarządza się, co następuje:
1. 
Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2. 
Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Do zadań Pełnomocnika należy:
1)
przygotowanie koncepcji mającej na celu stworzenie mechanizmów optymalnego wykorzystania aktywów państwowych;
2)
analiza istniejących rozwiązań i obowiązujących przepisów prawa w zakresie optymalnego wykorzystania aktywów państwowych;
3)
inicjowanie, monitorowanie i koordynacja działań związanych z pozyskiwaniem środków na realizację strategicznych projektów i programów gospodarczych;
4)
przygotowanie propozycji i wdrażanie nowych rozwiązań w zakresie przeznaczenia aktywów państwowych na wspieranie projektów mających istotne znaczenie dla rozwoju gospodarczego państwa;
5)
prowadzenie działań informacyjnych dotyczących możliwości wykorzystania instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa;
6)
monitorowanie wykorzystania przez administrację rządową dostępnych instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa.
Pełnomocnik wykonuje zadania, o których mowa w § 2, współpracując z organami administracji rządowej, które są obowiązane do udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań.
Pełnomocnik może, w porozumieniu z Ministrem Aktywów Państwowych, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, wnosić opracowane przez siebie projekty dokumentów rządowych, wynikające z zakresu jego działania, do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.
Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów, w porozumieniu z Ministrem Aktywów Państwowych, oceny i wnioski związane z realizacją powierzonych mu zadań.
Pełnomocnik może, w zakresie powierzonych mu zadań, po uprzednim uzgodnieniu z Ministrem Aktywów Państwowych, zlecać przeprowadzanie badań i ekspertyz oraz powoływać zespoły eksperckie lub doradcze.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Aktywów Państwowych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.