§ 2. - [Wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy z Białorusią; obowiązkowa kwarantanna osób przekraczających granicę państwową RP; przeprowadzanie testów diagnostycznych w kierunku zakażenia COVID-19; unijne cyfrowe zaświadczenie COVID] - Ustanowienie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.861

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lutego 2022 r.
§  2.  [Wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy z Białorusią; obowiązkowa kwarantanna osób przekraczających granicę państwową RP; przeprowadzanie testów diagnostycznych w kierunku zakażenia COVID-19; unijne cyfrowe zaświadczenie COVID]
1.  1
 Do dnia 28 lutego 2022 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem odcinka granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.
2.  2
 Do dnia 28 lutego 2022 r. osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącą granicę zewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.), w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana:
1)
przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej, o którym mowa w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 305, 1610, 2112 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 11 i 464), informację o:
a) 3
 adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę,
b)
numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą;
2) 4
 odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 7 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
3. 
Obowiązek, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, jest równoważny z obowiązkiem wynikającym z art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.
4. 
Informację, o której mowa w ust. 2 pkt 1, wraz z innymi danymi osoby, która ją przekazała, pozyskanymi w ramach kontroli, Straż Graniczna przekazuje:
1)
w postaci elektronicznej - do systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia albo
2) 5
 w przypadku braku możliwości przekazania informacji i danych w postaci elektronicznej, w postaci papierowej - przez przekazanie wojewodom kart lokalizacji podróżnego wypełnionych przez osoby, o których mowa w ust. 2, w celu wprowadzenia zawartych w nich danych do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w pkt 1.
4a.  6
 W okresie, o którym mowa w ust. 2, osoba przekraczająca granicę państwową Rzeczypospolitej Polskiej statkiem powietrznym w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. z 2020 r. poz. 1970 oraz z 2021 r. poz. 784 i 847) przed dokonaniem odprawy wypełnia kartę lokalizacji podróżnego w postaci elektronicznej w systemie teleinformatycznym obsługującym system wymiany informacji w ramach systemów wymiany informacji w zakresie dotyczącym zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 8a ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 195), a w przypadku braku takiej możliwości - kartę lokalizacji podróżnego w postaci papierowej przekazaną przez personel pokładowy.
4aa.  7
 Obowiązku, o którym mowa w ust. 4a, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej przez funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa wykonujących czynności służbowe oraz osób, wobec których są wykonywane te czynności.
4b.  8
 Dane zawarte w karcie lokalizacji podróżnego są przetwarzane w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w ust. 4a.
4c.  9
 Administratorem danych przetwarzanych w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w ust. 4a, jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego, w którym podróżny będzie odbywać obowiązkową kwarantannę, albo inne planowane miejsce pobytu podróżnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
5. 
W systemie teleinformatycznym, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, mogą być również przetwarzane dane innych osób podlegających obowiązkowej kwarantannie w związku z epidemią, o której mowa w § 1, osób podlegających izolacji, izolacji w warunkach domowych, osób, w stosunku do których podjęto decyzję o wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, a także osób zakażonych tym wirusem oraz informacje dotyczące zgonu tych osób w zakresie objętym formularzem ZLK-5 określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
6. 
Administratorem danych przetwarzanych w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, jest minister właściwy do spraw zdrowia.
7. 
Dane osób, w stosunku do których podjęto decyzję o wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, w tym dane zawarte w zleceniach wykonania takich testów wystawionych przez podmioty inne niż organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz informacje o wynikach tych testów, niezależnie od podmiotów je zlecających, mogą być również przetwarzane w systemie teleinformatycznym stanowiącym moduł Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19 prowadzonego przez Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie oraz systemie teleinformatycznym, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 666).
7a.  10
 Dane osób, które nie poddały się szczepieniu przeciwko COVID-19, obejmujące imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer telefonu, mogą być udostępniane z systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, Narodowemu Funduszowi Zdrowia w celu informowania przez ten podmiot osób, których dotyczą te dane, o możliwości poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.
7b.  11
 Dane osób, które poddały się szczepieniu przeciwko COVID-19, obejmujące informacje, o których mowa w § 68b ust. 1 pkt 1 oraz 3-5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. poz. 666, 1981 i 2350 oraz z 2021 r. poz. 302), przetwarzane w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, mogą być przekazywane do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, w celu zapewnienia podmiotom mającym dostęp do tego systemu możliwości weryfikowania posiadania przez daną osobę statusu osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19.
8.  12
 Dane, o których mowa w ust. 4, 5 i 7b, są udostępniane organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Narodowemu Instytutowi Zdrowia Publicznego PZH - Państwowemu Instytutowi Badawczemu, Narodowemu Instytutowi Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Państwowemu Instytutowi Badawczemu w Warszawie, wojewodom, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Wojskom Obrony Terytorialnej, Systemowi Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji, operatorowi wyznaczonemu w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 i 2320) oraz podmiotom wykonującym działalność leczniczą w celu realizacji ich zadań ustawowych lub statutowych lub zadań związanych z prowadzeniem działań dotyczących przeciwdziałania epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Narodowy Fundusz Zdrowia może udostępnić dane, o których mowa w ust. 4, 5 i 7b, dotyczące osoby poddanej obowiązkowej kwarantannie, osoby podlegającej izolacji lub izolacji w warunkach domowych, osoby, w stosunku do której podjęto decyzję o wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, albo osoby poddanej szczepieniu przeciwko COVID-19, świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej wybranemu na podstawie art. 9 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1050) przez tę osobę, w celu realizacji przez tego świadczeniodawcę ustawowych zadań oraz wydawania danej osobie zaświadczenia potwierdzającego odbycie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, uzyskanie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie przeciwko COVID-19.
9. 
Podmioty, o których mowa w ust. 6, 8 i 10, uzupełniają lub poprawiają dane przetwarzane w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, w zakresie danych, które przekazują do tego systemu lub do których nadano dostęp w tym systemie umożliwiający edytowanie danych.
10. 
Dane osób, w stosunku do których podjęto decyzję o wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, mogą być udostępniane podmiotom odpowiedzialnym za wykonanie tych testów.
11. 
Dane, o których mowa w ust. 4 i 5, dotyczące osób poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych:
1)
organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej udostępniają na wniosek, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu tych osób, ośrodka pomocy społecznej, kuratora sądowego lub komornika sądowego złożony w związku z wykonywanymi czynnościami służbowymi oraz sądu lub prokuratora w związku z prowadzonymi postępowaniami;
2)
Policja lub wojewoda udostępniają na wniosek:
a)
przedsiębiorcy wykonującego działalność polegającą na zapewnieniu funkcjonowania sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej w rozumieniu art. 3 pkt 11a i 11b ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 716), którego przedstawiciele realizują czynności związane z funkcjonowaniem tej sieci w miejscu zamieszkania lub pobytu tych osób,
b)
przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, o którym mowa w art. 2 pkt 27 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2021 r. poz. 576), wykonującego działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu sieci telekomunikacyjnych, świadczeniu usług towarzyszących lub świadczeniu usług telekomunikacyjnych, którego przedstawiciele realizują czynności związane z funkcjonowaniem tej sieci w miejscu zamieszkania lub pobytu tych osób;
3)
Straż Graniczna udostępnia przewoźnikowi lotniczemu w rozumieniu art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. z 2020 r. poz. 1970 oraz z 2021 r. poz. 784 i 847) wykonującemu działalność związaną z przewozem lotniczym pasażerskim, w celu uniemożliwienia przemieszczania się statkiem powietrznym w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze osób, o których mowa w § 24 ust. 6 pkt 4, które korzystają z usług przewozu lotniczego danego przewoźnika.
12. 
Informacja o poddaniu osoby obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, może być przekazywana przez Narodowy Fundusz Zdrowia jednostkom organizacyjnym publicznej służby krwi.
13. 
Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie udostępnia dane przetwarzane w Krajowym Rejestrze Pacjentów z COVID-19 ministrowi właściwemu do spraw zdrowia oraz Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
14.  13
 Testy diagnostyczne w kierunku SARS-CoV-2, w tym testy, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, finansowane ze środków publicznych, są zlecane za pośrednictwem:
1)
systemu teleinformatycznego, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, przez:
a)
podmioty lecznicze w przypadku testów zlecanych w:
zakładach leczniczych, w których jest wykonywana działalność lecznicza w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia szpitalne, w tym opieka zdrowotna w izolatorium,
punktach pobrań materiałów do badań znajdujących się w strukturze organizacyjnej tych podmiotów leczniczych,
b)
organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wojskowe ośrodki medycyny prewencyjnej,
c)
medyczne laboratoria diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2;
2)
systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, przez:
a)
inne niż określone w pkt 1 podmioty wykonujące działalność leczniczą,
b)
apteki ogólnodostępne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
14a.  14
 Dane pracowników medycznych zawarte w zleceniach, o których mowa w ust. 14, mogą być weryfikowane w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, z wykorzystaniem danych przetwarzanych w Centralnym Wykazie Pracowników Medycznych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.
14b.  15
 Test w kierunku SARS-CoV-2 może być wykonany jako badanie przesiewowe przy użyciu wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1565) wprowadzonego do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w tej ustawie, pod warunkiem że wyrób ten spełnia następujące parametry pomiaru jakości diagnostycznej:
1)
czułość ≥ 85%;
2)
swoistość ≥ 97%.
14c.  16
 Do zlecania testu, o którym mowa w ust. 14b, nie stosuje się ust. 14 i 16.
14d.  17
 Test, o którym mowa w ust. 14b, jest wykonywany przez osobę wykonującą zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711, 1773 i 2120).
14e.  18
 W przypadku pozytywnego wyniku testu, o którym mowa w ust. 14b, osoba określona w ust. 14d zleca na zasadach, o których mowa w ust. 14, wykonanie molekularnego testu diagnostycznego RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2. Zlecenie wykonania molekularnego testu diagnostycznego RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2 jest równoznaczne z nałożeniem kwarantanny na osobę, w odniesieniu do której zlecono wykonanie tego testu.
15. 
W zleceniu, o którym mowa w ust. 14, informacje przekazywane o pacjencie obejmują numer telefonu do bezpośredniego kontaktu z osobą, której dotyczy zlecenie.
16.  19
 Informacje o wynikach testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 oraz informacje o osobie, której dotyczy badanie diagnostyczne, w tym informację o numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą, są wprowadzane za pośrednictwem:
1)
systemu teleinformatycznego, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, przez:
a)
medyczne laboratoria diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2,
b)
podmioty lecznicze - w przypadku testów zleconych w zakładach leczniczych, w których jest wykonywana działalność lecznicza w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia szpitalne, w tym opieka zdrowotna w izolatorium;
2)
systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, przez:
a)
inne niż określone w pkt 1 podmioty wykonujące działalność leczniczą,
b)
apteki ogólnodostępne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
17.  20
 W przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, lub do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, w przypadku zlecania wykonania testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 w tych systemach, zlecanie tych testów i przekazywanie ich wyników odbywa się bez pośrednictwa tych systemów.
18.  21
 Do dnia 28 lutego 2022 r. obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 7 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, stosuje się również do osoby przekraczającej morski odcinek granicy Rzeczypospolitej Polskiej regularnym połączeniem promowym oraz odcinek lądowy granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Czeską, Republiką Litewską, Republiką Federalną Niemiec lub Republiką Słowacką, niezależnie od środka transportu, którym się przemieszcza, bądź pieszo, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
19. 
Osoba przekraczająca morski odcinek granicy Rzeczypospolitej Polskiej regularnym połączeniem promowym oraz odcinek lądowy granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Czeską, Republiką Litewską, Republiką Federalną Niemiec lub Republiką Słowacką, niezależnie od środka transportu, którym się przemieszcza, bądź pieszo, w celu innym niż określony w ust. 18, jest obowiązana posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu, i przedłożyć na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej lub Policji wynik tego testu w języku polskim albo w języku angielskim.
20. 
Osoba przekraczająca granicę państwową Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącą granicę wewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen), statkiem powietrznym w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, jest obowiązana posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu, i przedłożyć na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej wynik tego testu w języku polskim albo w języku angielskim.
21.  22
 Przepisów ust. 18 i 19 nie stosuje się w przypadku przekraczania odcinka lądowego granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Czeską, Republiką Litewską, Republiką Federalną Niemiec lub Republiką Słowacką oraz morskiego odcinka granicy Rzeczypospolitej Polskiej regularnym połączeniem promowym przez osoby, o których mowa w § 3 ust. 1 i ust. 2 pkt 2, 3, 14, 15, 18 i 23. Przepisu ust. 18 nie stosuje się ponadto w przypadku osoby posiadającej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonany, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Wynik tego testu w języku polskim albo w języku angielskim okazuje się na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej lub Policji.
22.  23
 Przepisu ust. 20 nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącej granicę wewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen), statkiem powietrznym w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, przez osoby, o których mowa w § 3 ust. 1 i ust. 2 pkt 2, 3, 14, 18 i 23.
23. 
W przypadku gdy osoba przekraczająca granicę państwową Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącą granicę wewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen), statkiem powietrznym w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, nie spełnia warunków, o których mowa w ust. 20 albo 22, jest obowiązana:
1)
przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację o:
a) 24
 adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę,
b)
numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą;
2) 25
 odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 7 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
24. 
Informacje, o których mowa w ust. 23, wraz z innymi danymi osoby, która ją przekazała, pozyskanymi w ramach kontroli, Straż Graniczna przekazuje właściwemu miejscowo państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu albo właściwemu miejscowo wojewodzie w celu wprowadzenia ich do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w ust. 4 pkt 1.
25. 
Przedsiębiorca oraz podmiot niebędący przedsiębiorcą wykonujący:
1)
międzynarodowy transport drogowy lub niezarobkowy międzynarodowy przewóz drogowy, lub międzynarodowy przewóz regularny, lub międzynarodowy transport kombinowany w rozumieniu odpowiednio art. 4 pkt 2, 6, 7 i 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140, z 2020 r. poz. 875 i 1087 oraz z 2021 r. poz. 674),
2)
transport statkiem powietrznym w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze,
3)
transport środkami publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1944 i 2400) oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą lub pojazdami samochodowymi przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym osób,
4)
transport kolejowy wykonywany z przekroczeniem granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej

- informuje pasażerów o obowiązkach, o których mowa w ust. 18, 20, 23 i 26.

26.  26
 Osoba przekraczająca granicę państwową w sposób określony w ust. 18, podlegająca obowiązkowi odbycia kwarantanny, jest obowiązana zgłosić poddanie się kwarantannie do Głównego Inspektora Sanitarnego za pośrednictwem infolinii obsługującej system wymiany informacji w ramach systemów wymiany informacji w zakresie dotyczącym zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 8a ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 195), przekazując następujące dane:
1)
imię i nazwisko;
2)
numer PESEL, a w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL - datę urodzenia oraz serię i numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;
3) 27
 adres miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym osoba ta będzie odbywać obowiązkową kwarantannę, oraz numer telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą;
4)
dane dotyczące podróży, w szczególności datę przekroczenia granicy.
27.  28
 Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się w czasie pandemii COVID-19 (Dz. Urz. UE L 211 z 15.06.2021, str. 1), zwane dalej "unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID", wydaje minister właściwy do spraw zdrowia.
28.  29
 Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID jest wystawiane:
1) 30
 w postaci elektronicznej - automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, lub;
2)
w postaci papierowej - na żądanie osoby, której dane dotyczą, z systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, przez:
a)
podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko COVID-19,
b)
lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.
28a.  31
 W celu wydania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID osoba, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej lub znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy, przedstawia podmiotowi przeprowadzającemu szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 oryginał zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, zgodny ze wzorem obowiązującym w kraju przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19, oraz tłumaczenie tego zaświadczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego, a także oświadczenie zawierające zgodę tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na przetwarzanie danych osobowych związanych z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID.
28b.  32
 Osoby, o których mowa w art. 21c ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zatrudnione w podmiocie, o którym mowa w ust. 28a, wprowadzają dane zawarte w dokumentach, o których mowa w ust. 28a, do Karty Szczepień określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2020 r. poz. 849), prowadzonej w postaci elektronicznej w systemie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.
28c.  33
 Wykaz podmiotów przeprowadzających szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, o których mowa w ust. 28a, Narodowy Fundusz Zdrowia podaje do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia.
28d.  34
 Wykaz, o którym mowa w ust. 28a, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy podaje do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego.
29.  35
 Dane przetwarzane w unijnych cyfrowych zaświadczeniach COVID są udostępniane w celu weryfikacji statusu zdrowotnego posiadacza zaświadczenia organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, Policji, straży gminnej (miejskiej), Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Ochrony Kolei, Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Wojskom Obrony Terytorialnej, Systemowi Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz podmiotom, o których mowa w ust. 25.
30.  36
 Obowiązków, o których mowa w ust. 2 oraz § 2a ust. 1, nie stosuje się do osób przekraczających odcinek granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
1 § 2 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 czerwca 2021 r. (Dz.U.2021.1013) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 2021 r. (Dz.U.2021.1054) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 czerwca 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 2021 r. (Dz.U.2021.1583) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 27 września 2021 r. (Dz.U.2021.1754) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 października 2021 r. (Dz.U.2021.1967) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2021 r. (Dz.U.2021.2177) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 2021 r. (Dz.U.2021.2311) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.210) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 stycznia 2022 r.

2 § 2 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 27 września 2021 r. (Dz.U.2021.1754) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 października 2021 r. (Dz.U.2021.1967) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2021 r. (Dz.U.2021.2177) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 2021 r. (Dz.U.2021.2311) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 grudnia 2021 r.

- zdanie wstępne zmienione przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.210) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 stycznia 2022 r.

3 § 2 ust. 2 pkt 1 lit. a zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.
4 § 2 ust. 2 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2021 r. (Dz.U.2021.2177) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.

5 § 2 ust. 4 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 9 lipca 2021 r. (Dz.U.2021.1262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 lipca 2021 r.
6 § 2 ust. 4a:

- dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 9 lipca 2021 r. (Dz.U.2021.1262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 lipca 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia z dnia 27 września 2021 r. (Dz.U.2021.1754) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2021 r.

7 § 2 ust. 4aa dodany przez § 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia z dnia 27 września 2021 r. (Dz.U.2021.1754) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2021 r.
8 § 2 ust. 4b dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 9 lipca 2021 r. (Dz.U.2021.1262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 lipca 2021 r.
9 § 2 ust. 4c dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 9 lipca 2021 r. (Dz.U.2021.1262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 lipca 2021 r.
10 § 2 ust. 7a:

- dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 czerwca 2021 r. (Dz.U.2021.1013) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 11 czerwca 2021 r. (Dz.U.2021.1054) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 czerwca 2021 r.

11 § 2 ust. 7b dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 11 czerwca 2021 r. (Dz.U.2021.1054) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 czerwca 2021 r.
12 § 2 ust. 8:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 11 czerwca 2021 r. (Dz.U.2021.1054) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 czerwca 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 15 października 2021 r. (Dz.U.2021.1878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 października 2021 r.

13 § 2 ust. 14 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.
14 § 2 ust. 14a dodany przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.
15 § 2 ust. 14b dodany przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.
16 § 2 ust. 14c dodany przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.
17 § 2 ust. 14d dodany przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.
18 § 2 ust. 14e dodany przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.
19 § 2 ust. 16:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2021 r. (Dz.U.2021.2177) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 21 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.149) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.

20 § 2 ust. 17 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.
21 § 2 ust. 18:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 czerwca 2021 r. (Dz.U.2021.1013) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 2021 r. (Dz.U.2021.1054) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 czerwca 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 2021 r. (Dz.U.2021.1583) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. e rozporządzenia z dnia 27 września 2021 r. (Dz.U.2021.1754) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 października 2021 r. (Dz.U.2021.1967) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 2021 r. (Dz.U.2021.2311) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.210) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 stycznia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. e rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.

22 § 2 ust. 21 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 22 czerwca 2021 r. (Dz.U.2021.1116) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 czerwca 2021 r.
23 § 2 ust. 22 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 22 czerwca 2021 r. (Dz.U.2021.1116) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 czerwca 2021 r.
24 § 2 ust. 23 pkt 1 lit. a zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.
25 § 2 ust. 23 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. f rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.
26 § 2 ust. 26 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.
27 § 2 ust. 26 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.
28 § 2 ust. 27 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia z dnia 9 lipca 2021 r. (Dz.U.2021.1262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 lipca 2021 r.
29 § 2 ust. 28 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia z dnia 9 lipca 2021 r. (Dz.U.2021.1262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 lipca 2021 r.
30 § 2 ust. 28 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 2021 r. (Dz.U.2021.2311) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. g rozporządzenia z dnia 10 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.353) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lutego 2022 r.

31 § 2 ust. 28a:

- dodany przez § 1 pkt 1 lit. f rozporządzenia z dnia 27 września 2021 r. (Dz.U.2021.1754) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 15 października 2021 r. (Dz.U.2021.1878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 października 2021 r.

32 § 2 ust. 28b dodany przez § 1 pkt 1 lit. f rozporządzenia z dnia 27 września 2021 r. (Dz.U.2021.1754) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2021 r.
33 § 2 ust. 28c dodany przez § 1 pkt 1 lit. f rozporządzenia z dnia 27 września 2021 r. (Dz.U.2021.1754) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2021 r.
34 § 2 ust. 28d dodany przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia z dnia 15 października 2021 r. (Dz.U.2021.1878) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 października 2021 r.
35 § 2 ust. 29 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia z dnia 9 lipca 2021 r. (Dz.U.2021.1262) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 lipca 2021 r.
36 § 2 ust. 30 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.462) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lutego 2022 r.