Ustanowienie Medalu "Za udział w walkach w obronie władzy ludowej".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.65.293

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1983 r.

USTAWA
z dnia 22 listopada 1983 r.
o ustanowieniu Medalu "Za udział w walkach w obronie władzy ludowej".

W uznaniu zasług żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa publicznego i Milicji Obywatelskiej, członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej oraz osób cywilnych, którzy w pierwszych latach po wyzwoleniu brali czynny udział w walkach z reakcyjnym podziemiem skierowanym przeciwko władzy ludowej - stanowi się, co następuje:

Ustanawia się Medal "Za udział w walkach w obronie władzy ludowej" jako wyraz uznania dla osób, które w pierwszych latach po wyzwoleniu brały czynny udział w walkach z reakcyjnym podziemiem skierowanym przeciwko władzy ludowej.

1.
Medal "Za udział w walkach w obronie władzy ludowej" nadawany jest wszystkim uczestnikom tych walk, a mianowicie:
1)
żołnierzom Ludowego Wojska Polskiego,
2)
funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa publicznego,
3)
funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej,
4)
członkom Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej,
5)
członkom organizacji politycznych, społecznych, zawodowych i młodzieżowych, pracownikom administracji państwowej oraz innym osobom biorącym udział w walkach określonych w art. 1.
2.
Medal nadawany jest obywatelom polskim.
3.
Medal może być nadawany także obywatelom innych państw, którzy brali czynny udział w walkach określonych w art. 1 lub wnieśli istotny wkład w obronę władzy ludowej.
4.
Medal może być nadawany również pośmiertnie.
1.
Medal "Za udział w walkach w obronie władzy ludowej" nadaje Rada Państwa na wniosek:
1)
Ministra Obrony Narodowej - w odniesieniu do osób pełniących czynną służbę wojskową oraz pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
2)
Ministra Spraw Wewnętrznych - w odniesieniu do funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, osób pełniących czynną służbę wojskową w jednostkach wojskowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych temu Ministrowi, członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej oraz emerytów i rencistów Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej,
3)
Ministra Spraw Zagranicznych - w odniesieniu do obywateli polskich zamieszkałych za granicą oraz obywateli innych państw,
4)
Związku Bojowników o Wolność i Demokrację - w odniesieniu do członków tego Związku,
5)
Prezesa Urzędu do Spraw Kombatantów lub terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego - w odniesieniu do innych osób niż wymienione w pkt 1-4.
2.
Rada Państwa określa tryb przedstawiania wniosków o nadanie Medalu oraz sposób jego noszenia.
1.
Odznaką Medalu "Za udział w walkach w obronie władzy ludowej" jest okrągły, srebrzony, oksydowany medal o średnicy 38 mm; na licowej stronie w środku znajduje się orzeł na tle obosiecznego miecza skierowanego ostrzem ku dołowi, skrzyżowanego z rozwiniętą flagą państwową Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i dwiema gałązkami oliwnymi, oraz napis "Manifest PKWN 1944"; na odwrotnej stronie w środku na tle tarczy znajduje się rysunek konturów granic Polski i napis "PRL"; w otoku napis "Uczestnikom walk w obronie władzy ludowej".
2.
Medal nosi się na wstążce szerokości 38 mm w kolorach czerwonym i zielonym oraz białym i czerwonym na obrzeżach.
3.
Wzór rysunkowy Medalu zawiera załącznik do ustawy.

W sprawach nie uregulowanych w niniejszej ustawie stosuje się przepisy ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 10, poz. 66 oraz z 1982 r. Nr 7, poz. 61).

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

(Załącznik do ustawy stanowi oddzielną wkładkę)