Ustanowienie Krzyża Zasługi Za Dzielność.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.70.475 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 7 sierpnia 1939 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
o ustanowieniu Krzyża Zasługi za Dzielność.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 443) postanawiam, co następuje:

Ustanawia się Krzyż Zasługi za Dzielność, jako odmianę Krzyża Zasługi celem szczególnego wyróżnienia żołnierzy wojska i marynarki wojennej, funkcjonariuszów Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego oraz funkcjonariuszów Straży Granicznej za czyny, spełnione w specjalnie ciężkich warunkach z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia i mienia obywateli.

1.
Krzyż Zasługi za Dzielność posiada formę zasadniczą Srebrnego Krzyża Zasługi (art. 2 i art. 3 punkt b) ustawy z dnia 23 czerwca 1923 r. o ustanowieniu Krzyża Zasługi - Dz. U. R. P. Nr 62, poz. 458), przy czym na górnym i bocznych ramionach jego umieszczony jest napis: "Za dzielność" srebrnymi literami.
2.
Wstążka Krzyża uzupełniona jest niebiesko-zielonym (w połowie niebieskim - odcień chabrowy, w połowie zielonym) paskiem szerokości 10 milimetrów, biegnącym ukośnie od prawego górnego rogu do lewego dolnego.
3.
Wzór rysunkowy Krzyża Zasługi za Dzielność podany jest w załączniku.

Krzyż Zasługi za Dzielność ma tylko jeden stopień.

Krzyż Zasługi za Dzielność może być nadany tej samej osobie tylko trzy razy.

Drugie i trzecie odznaczenie Krzyżem Zasługi za Dzielność wyraża się przez nałożenie na wstążkę do posiadanego już Krzyża Zasługi za Dzielność jednego względnie dwóch okuć w kształcie gładkiej matowej listewki ze srebra z polerowanymi krawędziami - szerokości pięć milimetrów.

Krzyż Zasługi za Dzielność nosi się po Krzyżu Walecznych, a przed Złotym Krzyżem Zasługi.

1.
Do odznaki Krzyża Zasługi za Dzielność przy pierwszym i drugim nadaniu tego odznaczenia przywiązana jest dożywotnia pensja w wysokości 200 złotych rocznie.
2.
Pierwsza pensja należy się za cały rok kalendarzowy, w którym nastąpiło odznaczenie, i wypłacana będzie jednocześnie z wydaniem odznaki. Termin płatności następnych pensyj rocznych przypada w dniu 2 stycznia.

Krzyż Zasługi za Dzielność nadaje Prezes Rady Ministrów na podstawie wniosku właściwego Ministra.

Prawo osoby, odznaczonej Krzyżem Zasługi za Dzielność, do pobierania pensji stwierdza się w dyplomie odznaczenia.

Pozbawienie odznaki Krzyża Zasługi za Dzielność może nastąpić tylko w drodze wyroku sądowego, pozbawiającego praw obywatelskich. Wyrok sądowy, orzekający pozbawienie odznaki, łączy się z utratą prawa do pensji, związanej z odznaką.

Koszty wykonania odznaki, ustanowionej niniejszym rozporządzeniem, ponosi Skarb Państwa, a odznaczeni otrzymują je bezpłatnie.

1.
Krzyże Zasługi, nadane funkcjonariuszom Policji Państwowej, oficerom i szeregowym Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariuszom Straży Celnej na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 r. o ustanowieniu Krzyża Zasługi przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia za czyny, objęte postanowieniem art. 1 tego rozporządzenia, będą zamienione przez władzę, określoną w art. 8, na Krzyż Zasługi za Dzielność.
2.
Pierwsza pensja roczna, związana z nadaniem Krzyża Zasługi za Dzielność będzie w tych wypadkach przysługiwała za rok 1928 i ma być wypłacona w ciągu tego roku.

W razie nadania Krzyża Zasługi za Dzielność w czasie między dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia a dniem 1 kwietnia 1928 r. pierwsza pensja ma być wypłacona do dnia 15 kwietnia 1928 r.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Prezesowi Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Spraw Wojskowych i Skarbu, a co do wypłaty pensyj - Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Skarbu.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.