Ustanowienie klas towarów w zastosowaniu do znaków towarowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.33.348

Akt utracił moc
Wersja od: 15 kwietnia 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 10 kwietnia 1924 r.
w przedmiocie ustanowienia klas towarów w zastosowaniu do znaków towarowych.

Na zasadzie art. 126 ustawy z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. R. P. № 31, poz. 306) zarządza się co następuje:
Ustanawia się w zastosowaniu do znaków towarowych następujące klasy towarów:

Klasa 1. Surowce mineralne (węgiel, rudy, sól, torf i t. p.), o ile nie są wymienione w innych klasach; kamień sztuczny, koks, wapno, cement, cegła, gips, kreda, asfalt; lód.

Klasa 2. Metale nieszlachetne surowe i półfabrykaty (w sztabach, płytach, blachach i t. p.), szyny, rury metalowe, liny druciane, kable, materjały budowlane żelazne, beczki metalowe, szmelc.

Klasa 3. Drzewo materiałowe i opałowe, węgiel drzewny, nasiona, rośliny, szczepy, pasza, zboże wszelkiego rodzaju, otręby, słód, len, konopie, masa drzewna (celluloza).

Klasa 4. Żywe i spreparowane zwierzęta, ptaki, owady i t. p. Skóry niewyprawione i wyprawione, futra w błamach, sierść, włosień, szczecina, pierze, puch, wełna surowa, kości, kiszki, rogi.

Klasa 5. Maszyny i ich części; dźwigi, windy, tabor kolejowy, parowozowy, kotły parowe, zbiorniki, przyrządy wiertnicze, kasy ogniotrwałe. Maszyny i narzędzia rolnicze.

Klasa 6. Środki lokomocji oprócz kolejowej (samochody, rowery, wozy, powozy, sanie, aparaty lotnicze, statki wodne i t, p.), ich części (z wyjątkiem opon i kiszek gumowych) i przybory. Wózki dla dzieci i chorych.

Klasa 7. Sprzęty i naczynia domowe i kuchenne, meble metalowe, wyroby emaljowane, urządzenia wodociągowe, kąpielowe i klozetowe, filtry i gaśnice, aparaty i przyrządy do wentylacji, oświetlenia, gotowania, ogrzewania, chłodzenia i suszenia. Narzędzia i przybory rzemieślnicze i rękodzielnicze, maszyny do szycia. Wyroby kowalskie, ślusarskie, blacharskie, nożownicze; broń biała i palna, naboje; wszelkie wyroby metalowe (oprócz wymienionych w ki. 2, 5, 6, 8 i 9).

Klasa 8. Metale szlachetne i wyroby z nich, wyroby platerowane, biżuterja i kamienie drogie oraz ich imitacja, wyroby z koralu, przybory kościelne (oprócz ubiorów).

Klasa 9. instrumenty i przyrządy naukowe, optyczne, fotograficzne, lekarskie, ortopedyczne i t. p., ich części i przybory; aparaty telefoniczne, telegraficzne i radjotelegraficzne, gramofony, kinematografy, ich części i przybory (płyty, filmy i t. p.); przyrządy miernicze, wagi, odważniki; automaty, zegary.

Klasa 10. Ropa naftowa i jej przetwory (nafta, benzyna, parafina i t. p.), smary; oleje i tłuszcze niejadalne, gliceryna;, produkty chemiczne dla celów technicznych, rolniczych, naukowych, fotograficznych i pokrewnych, nawozy sztuczne, mydła techniczne i do prania, świece, materjały wybuchowe, ognie sztuczne, zapałki, lonty.

Klasa 11. Farby (z wyjątkiem malarskich i drukarskich), metale piątkowe, barwniki, lakiery, laki, garbniki, pokosty, żywica, smoła i terpentyna, wosk (naturalny i sztuczny), pasty do obuwia, kleje, środki do pranie (oprócz mydła), krochmal, środki apreturo-we, środki i przyrządy do polerowania, szlifowania, bielenia, czyszczenia i przeciw rdzy, środki i przyrządy do tępienia pasożytów i szkodników.

Klasa 12. Środki lecznicze, higieniczne, dentystyczne, dezynfekcyjne i odżywcze, preparaty farmaceutyczne, materjały apteczne i opatrunkowe, perfumerja, kosmetyki, mydła i inne środki toaletowe, gąbki.

Klasa 13. Tytoń, wyroby tytoniowe, gilzy i bibułka do papierosów" artykuły dla palących (z wyjątkiem skórzanych).

Klasa 14. Kauczuk, guma, gutaperka i wyroby z nich, opony i kiszki do kół; materjały uszczelniające i izolacyjne, papa dachowa, wyroby azbestowe, cerata, linoleum, tkaniny gumowane, nieprzemakalne i gazoszczelne, kalosze.

Klasa 15. Wyroby bednarskie, stolarskie, koszykarskie i szczotkarskie; wyroby ze słomy i trzciny; meble wszelkiego rodzaju oprócz metalowych.

Klasa 16. Wyroby tokarskie i snycerskie; wyroby z kości, celuloidu, bursztynu, masy perłowej, rogu, szyldkretu i t. p.; grzebienie, przybory toaletowe.

Klasa 17. Wyroby siodlarskie, rymarskie, pasy napędne, galanteria skórzana; wszelkie artykuły podróżne, gimnastyczne i sportowe.

Klasa 18. Przędza i tkaniny wszelkiego rodzaju oprócz wymienionych w kl. 14; jedwab sztuczny; namioty, kilimy, dywany, chodniki firanki, wyroby tapicerskie, trawa morska i inne włókna roślinne, wata; bielizna stołowa i pościelowa; wyroby powroźnicze, worki, nici, knoty.

Klasa 19. Odzież i okrycia głowy wszelkiego rodzaju, ubiory kościelne; obuwie (oprócz kaloszy); bielizna osobista, gorsety i fiszbiny; stroje, koronki, hafty, wyroby szmuklerskie, pasmanterja, szych, wachlarze pióra ozdobne, kwiaty sztuczne; parasole i laski, guziki, rękawiczki, igły, szpilki i t. p.

Klasa 20. Wyroby ze szklą, lustra; wyroby z porcelany, Fajansu i t. p., ceramika, polewy.

Klasa 21. Papier, karton, tektura, pergamin i wyroby z nich; tapety, druki, mapy, książki, oprawy, ramy, fotografje, przybory i materjały pisarskie, rysunkowe i kancelaryjne; przybory pomocnicze do nauki szkolnej, farby malarskie, przybory do malowania i rzeźbienia, farby drukarskie i czcionki, atrament,

Klasa 22. Instrumenty muzyczne, ich części i przybory, działa sztuki, gry i zabawki.

Klasa 23. Napoje zawierające alkohol; miód do picia, wina owocowe.

Klasa 24. Napoje bezalkoholowe, wody mineralne (naturalne i sztuczne), kumys i kefir, soki owocowe, esencje, pastylki do przyrządzania napojów.

Klasa 25. Artykuły spożywcze wszelkiego rodzaju, pieczywo, towary kolonjalne, cukier, miód naturalny i sztuczny, ocet spożywczy, oleje i tłuszcze jadalne, drożdże, proszki i dodatki do pieczenia ciast, żelatyna.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.