Ustanowienie Dyrekcji ceł, jako okręgowych władz II instancji na obszarze b. zaboru rosyjskiego i austrjackiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.91.846

Akt utracił moc
Wersja od: 30 listopada 1922 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 października 1922 r.
w przedmiocie ustanowienia Dyrekcji ceł, jako okręgowych władz II instancji na obszarze b. zaboru rosyjskiego i austrjackiego.

Na zasadzie art. 15 i 18 dekretu z dn. 3 stycznia 1918 r. (Dz. P. K. P. № 1, poz. 1), art. 2 lit. C, 14 i 15 ustawy z dn. 31 lipca 1919 r. o tymczasowej organizacji władz i urzędów skarbowych (Dz. U. R. P. № 65, poz. 391) - zarządza się co następuje:
Ustanawia się dyrekcje ceł, jako władze celne II instancji, w liczbie dwóch dla obszaru b. zaboru rosyjskiego z siedzibą w Warszawie i Wilnie tudzież jednej dla obszaru b. zaboru austrjackiego z siedzibą we Lwowie.
Terytorjalny zakres działania poszczególnych dyrekcji ceł obejmuje:
1)
dyrekcji ceł w Warszawie: województwa: kieleckie, łódzkie, warszawskie, lubelskie, wołyńskie, poleskie i białostockie, z wyjątkiem powiatów: suwalskiego, augustowskiego, sejneńskiego i grodzieńskiego;
2)
dyrekcji ceł w Wilnie: ziemia wileńska i województwo nowogródzkie tudzież z województwa białostockiego powiaty: suwalski, augustowski,. sejneński i grodzieński;
3)
dyrekcji ceł we Lwowie: województwa: krakowskie, lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie.
Dyrekcje ceł są władzami przełożonemi nad urzędami celnemi oraz organami straży celnej i podlegają bezpośrednio Ministerstwu Skarbu.

Do kompetencji dyrekcji ceł należy:

1)
wykonywanie nadzoru nad czynnościami pod« ległych im urzędów celnych tudzież organów straży celnej;
2)
spełnianie czynności połączonych z wykonaniem budżetu państwowego, poruczonych im przez właściwe przepisy;
3)
orzekanie:
a)
w I instancji w sprawach niezastrzeżonych Ministerstwu Skarbu ani nienależących do zakresu działania urzędów celnych i organów straży celnej;
b)
w drugiej i ostatniej instancji w sprawach należących do zakresu działania podległych im urzędów celnych tudzież organów straży celnej;
4)
załatwianie:
a)
spraw celnych i ochrony granic w zakresie przewidzianym dla władz celnych II instancji przez przepisy celne;
b)
spraw osobowych urzędników i niższych funkcjonarjuszów celnych oraz straży celnej, jako też spraw administracyjnych w zakresie przewidzianym dla administracyjnych władz skarbowych II instancji (Izb Skarbowych).
Na czele dyrekcji ceł stoi dyrektor. Mianuje go Minister Skarbu.
Wewnętrzną organizacje, dyrekcji ceł, ilość i stanowiska służbowe zatrudnionych w nich urzędników i niższych funkcjonarjuszów określi osobny statut organizacyjny.
Z chwilą utworzenia dyrekcji ceł we Lwowie wyłącza się sprawy celne z pod kompetencji izb skarbowych we Lwowie i Krakowie.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 30 listopada 1922 r. w sprawie sprostowania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 października 1922 r. w przedmiocie ustanowienia Dyrekcji ceł, jako okręgowych władz II instancji na obszarze b. zaboru rosyjskiego i austrjackiego (Dz.U. R.P. Nr 91, poz. 846). (Dz.U.22.104.970) z dniem 30 listopada 1922 r.