Ustanowienie cennika detalicznej sprzedaży papierosów, tytoniu krajanego i machorki wyprodukowanych przez fabryki prywatne na obszarze b. Królestwa Polskiego i Ziem Wschodnich, tudzież ściągnięcie dodatkowej opłaty monopolowej od zapasów tychże wyrobów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.62.558

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1922 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 21 lipca 1922 r.
w przedmiocie ustanowienia cennika detalicznej sprzedaży papierosów, tytoniu krajanego i machorki wyprodukowanych przez fabryki prywatna na obszarze b. Królestwa Polskiego i Ziem Wschodnich, tudzież w przedmiocie ściągnięcia dodatkowej opłaty monopolowe) od zapasów tychże wyrobów.

Na mocy ustawy z dnia t czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. z 1922 r. № 47 poz. 409) zarządza się:
Począwszy od 1 sierpnia 1922 r. ustanawia się z mocą ważności na całe Państwo Polskie z wyjątkiem Województwa Śląskiego następujący cennik detalicznej sprzedaży papierosów, tytoniu krajanego i machorki, wyprodukowanych w prywatnych fabrykach na obszarze b. Królestwa Polskiego, oraz na obszarze województwa nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego, jakoteż powiatów); białowieskiego, grodzieńskiego i wołkowyskiego województwa białostockiego.

I. Papierosy.

1)gatunek"średni A"Mk.8.50zasztukę;
2)""przedni B""10""
3)""przedni A""12""
4)""najprzed. B""15""
5)""najprzed. A""18""
6)""luksusowy B""20""
7)""luksusowy A""25""

II. Tytonie krajane.

1)gatunek"średni B"fajkowymk.4.800za1kg.
2)""średni A"""7.600"""
3)""przedni"""10.000"""
4)""najprzedn."""13.000"""

III. Machorka m. 4.000 za 1 kilogram.

Zapasy obanderolowanych papierosów, tytoniu krajanego i machorki, jakie w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia znajdować się będą w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych tudzież w hurtowych składach tychże fabryk, położonych na terytorjum wymienionem w § 1 podlegają dodatkowemu opodatkowaniu w wysokości różnicy między dotychczasową, a nową ceną opasek monopolowych.
Dodatkowemu, opodatkowaniu podlegają również zapasy papierosów, tytoniu krajanego i machorki, wyrabianych przez wyżej wspomniane fabryki prywatne, jakie to zapasy znajdować się będą w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na obszarach, wymienionych w § 1 we wszystkich miejscach sprzedaży tychże wyrobów (hurtowniach, sklepach detalicznych i t. p.) jakoteż te przesyłki powyższych wyrobów, które według dokumentów przewozowych wysłane zostały przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i w tym dniu lub po tym terminie zostaną podjęte przez odbiorcą.

Wysokość tej dopłaty określa się pełną różnicą między dawną i nową ceną detaliczną wyrobu, z potrąceniem od tejże różnicy 12% tytułem rabatu sprzedażnego.

Przedsiębiorstwa i osoby, wymieniona w §§ 2 i 3 niniejszego rozporządzenia, obowiązane są zgłosić w ciągu 3 dni po wejściu w tych, niniejszego rozporządzenia, na piśmie w dwóch egzemplarzach właściwemu urzędowi akcyz i monopolów państwowych cały zapas tytoniu i wyrobów tytoniowych, jaki znajdować się będzie u nich na składzie w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Odbiorcy przesyłek, wysianych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, a nadesłanych po tym terminie, są obowiązani zgłosić je, jak powyżej w przeciągu 3 dni po odbiorze.

Zgłoszenie zapasów winno zawierać wyszczególnienie każdego gatunku tytoniu i papierosów (np. gatunek przedni B., najprzedniejszy A i t. p.) rodzaju owakowania (np. po 20 sztuk, po 100 gramów i t. p.), wreszcie dotychczasowej ceny detalicznej sprzedaży.

Przyjmujący zgłoszenie zbada ścisłość dat wniesionego oznajmienia i potwierdzi na obu egzemplarzach tegoż oznajmienia dzień zgłoszenia.

Na podstawie otrzymanego zgłoszenia zapasów tytoniu i wyrobów tytoniowych nastąpi urzędowe zbadanie zapasów przez organy skarbowe. Wynik zbadania, oraz wysokość dodatkowej opłaty monopolowej wypisze organ skarbowy w jednakowem brzmieniu na obu egzemplarzach oznajmienia, poczem jeden egzemplarz pozostawi posiadaczowi zapasów, który obowiązany będzie uiścić dodatkową opłatę, monopolową w Poczt. Kasie Oszcz. na rachunek Generalnej Dyrekcji Monopolu Tytuniowego w ciągu 8 dni od zbadania zapasów i donieść o tem bezzwłocznie właściwemu urzędowi akcyz i monopolów państwowych, przedkładając kwit P. K. O. Wymieniony wyżej urząd potwierdzi uiszczenie dodatkowej opłaty na drugim egzemplarzu oznajmienia i prześle go przełożonej izbie skarbowej.
Zaniedbanie obowiązku zgłoszenia zapasu papierosów, tytoniu krajanego i machorki, umyślne ukrycie tychże zapasów, lub zgłoszenie ilości mniejszej od tej, którą stwierdzono następnie urzędownie, pociągnie za sobą w myśl ustawy 2 dn. 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym postępowanie karnoskarbowa.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1922 r.