Ustanowienie arbitrażu resortowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.14.75

Akt utracił moc
Wersja od: 21 maja 1956 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA PRZEMYSŁOWEGO
z dnia 16 maja 1956 r.
w sprawie ustanowienia arbitrażu resortowego.

Na podstawie art. 35 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o państwowym arbitrażu gospodarczym Dz. U. z 1949 r Nr 46 poz. 340 i z 1951 r. Nr 31, poz. 239) zarządza się, co następuje:
Ustanawia się arbitraż resortowy przy Ministrze Budownictwa Przemysłowego.
Do zakresu działania arbitrażu resortowego przy Ministrze Budownictwa Przemysłowego należy rozpatrywanie określonych w art. 2 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o państwowym arbitrażu gospodarczym (Dz. U. z 1949 r. Nr 46, poz. 340 i z 1951 r. Nr 31, poz. 239) sporów pomiędzy jednostkami budżetowymi, przedsiębiorstwami państwowymi i innymi podmiotami prawnymi podlegającymi Ministrowi Budownictwa Przemysłowego lub pozostającymi pod jego nadzorem.
1.
Tworzy się Resortową Komisję Arbitrażową przy Ministrze Budownictwa Przemysłowego, zwaną w dalszym ciągu "Resortową Komisją Arbitrażową".
2.
Resortowa Komisja Arbitrażowa rozpoznaje sprawy w porozumieniu z fachowymi komórkami organizacyjnymi Ministerstwa Budownictwa Przemysłowego i orzeka na podstawie obowiązujących przepisów.
3.
Resortowa Komisja Arbitrażowa jest związana ogólnymi wytycznymi Głównej Komisji Arbitrażowej.
1.
Na czele Resortowej Komisji Arbitrażowej stoi Przewodniczący, którego mianuje i odwołuje Minister Budownictwa Przemysłowego.
2.
Minister Budownictwa Przemysłowego mianuje i odwołuje - na wniosek Przewodniczącego Resortowej Komisji Arbitrażowej - Wiceprzewodniczącego jako zastępcę Przewodniczącego.
3.
Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Resortowej Komisji Arbitrażowej powinni posiadać wykształcenie prawnicze.
1.
Minister Budownictwa Przemysłowego mianuje - na wniosek Przewodniczącego Resortowej Komisji Arbitrażowej - arbitrów resortowych do spraw orzecznictwa arbitrażowego.
2.
Na stanowisko określone w ust. 1 może być mianowana osoba posiadająca wykształcenie prawnicze, jeżeli jej dotychczasowa praca zawodowa daje rękojmię należytej znajomości zasad obowiązujących w gospodarce narodowej. W wyjątkowych przypadkach na stanowiska arbitrów mogą być powołani również wybitni fachowcy budownictwa nie mający wykształcenia prawniczego.
Członków Resortowej Komisji Arbitrażowej powołuje i odwołuje Minister Budownictwa Przemysłowego spośród pracowników Ministerstwa Budownictwa Przemysłowego oraz podległych lub nadzorowanych jednostek.
Komisja arbitrażowa orzeka w zespołach orzekających składających się z trzech osób.
Minister Budownictwa Przemysłowego wyda na wniosek Przewodniczącego Resortowej Komisji Arbitrażowej regulamin, który określi tryb wewnętrznego urzędowania Komisji.
Wydatki i dochody Resortowej Komisji Arbitrażowej objęte są preliminarzem dochodów i wydatków Ministerstwa Budownictwa Przemysłowego.
1.
W przypadkach szczególnie ważnych Przewodniczący Resortowej Komisji Arbitrażowej może bądź z własnej inicjatywy, bądź na wniosek zespołu orzekającego przekazać zagadnienie lub sprawę do rozpoznania w zespole zwiększonym Resortowej Komisji Arbitrażowej.
2.
Do składu zespołu zwiększonego wchodzi Przewodniczący Resortowej Komisji Arbitrażowej lub w jego zastępstwie Wiceprzewodniczący jako przewodniczący zespołu oraz sześciu członków Komisji.
3.
W tych przypadkach należy wysłuchać wniosków zainteresowanych komórek organizacyjnych Ministerstwa Budownictwa Przemysłowego oraz w miarę potrzeby zasięgnąć opinii Głównej Komisji Arbitrażowej.
1.
Minister Budownictwa Przemysłowego może po zasięgnięciu opinii zainteresowanych komórek organizacyjnych z urzędu zmienić w koniecznym zakresie orzeczenie Resortowej Komisji Arbitrażowej lub je uchylić, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia Resortowej Komisji Arbitrażowej w innym składzie zespołu orzekającego.
2.
Decyzja Ministra Budownictwa Przemysłowego jest ostateczna. Może ona być wydana w ciągu dwóch miesięcy od dnia doręczenia stronom orzeczenia Resortowej Komisji Arbitrażowej.
3.
Minister Budownictwa Przemysłowego może wstrzymać wykonanie orzeczenia do czasu wydania decyzji, o której mowa w ust. 1.
Minister Budownictwa Przemysłowego w porozumieniu z Prezesem Głównej Komisji Arbitrażowej może zarządzić ogłoszenie orzeczeń Resortowej Komisji Arbitrażowej zawierających rozstrzygnięcie o charakterze zasadniczym.
Sprawy wszczęte w Głównej Komisji Arbitrażowej oraz okręgowych komisjach arbitrażowych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia rozpoznawane będą przez te komisje.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1952 r. w sprawie organizacji państwowych komisji arbitrażowych i trybu postępowania arbitrażowego (Dz. U. z 1953 r. Nr 2, poz. 2) odnoszące się do Głównej Komisji Arbitrażowej.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1956 r.