Ustalenie wysokości i pobieranie opłat za złożenie przesyłek i ładunków w państwowych hangarach portowych w Gdyni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.15.128

Akt utracił moc
Wersja od: 22 maja 1930 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 1 marca 1929 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie ustalenia wysokości i pobierania opłat za złożenie przesyłek i ładunków w państwowych hangarach portowych w Gdyni.

Na podstawie art. 1 b), 4, 5, 8 i 9 ustawy z dnia 25 lipca 1924 r. o morskich opłatach portowych (Dz. U. R. P. Nr. 79, poz. 764) zarządza się co następuje:
Do złożenia w państwowych hangarach portowych w Gdyni dopuszczone są wszelkie przesyłki i ładunki wchodzące lub wychodzące z portu, nadające się według swej właściwości do pomieszczenia w danym hangarze; decyzję o tem wydaje kierownictwo hangarów, któremu przysługuje prawo żądania otwarcia opakowania i badania przesyłek oraz ładunków na koszt składającego.
Za złożenie przesyłek i ładunków w państwowych hangarach portowych w Gdyni pobiera się opłaty w wysokości następującej:

Od zajętego metra kwadratowego - dziennie pobiera się:

a)
od drobnicy oraz przesyłek i ładunków wysokowartościowych:
zapierwsze5dnipo0,04
"dalsze8""0,08"
"następne dni"0,16"
b)
od tomasyny i saletry:
zapierwsze30dnipo0,05
"dalsze30""0,08"
"następne dni"0,11"
c)
od przesyłek i ładunków masowych niewymienionych w punktach a) i b):
zapierwsze15dnipo0,04
"dalsze15""0,06"
" "15""0,08"
" "15""0,14"
"następne dni"0,25"

Dzień zaczęły liczy się za cały.

Zaszeregowanie poszczególnych przesyłek i ładunków do grup a) lub c) uskutecznia urząd morski.

Opłaty wymienione w § 2 należy wpłacać przed odbiorem przesyłek i ładunków do kasy urzędu morskiego.

W razie nieuiszczenia należnych opłat, przesyłka, względnie ładunek mogą być wydane tylko wtedy, kiedy składający złoży gwarancję. Gwarancja może być dana przez złożenie w urzędzie morskim odpowiedniej kwoty w gotówce, w akcjach Banku Polskiego, obligacjach Banku Gospodarstwa Krajowego lub innych polskich papierach wartościowych, posiadających bezpieczeństwo prawne. Urząd morski oznacza wysokość gwarancji, ustala wartość składanego depozytu i jednocześnie zastrzega sobie prawo pobrania należytości tytułem opłat za złożenie z przyjętej gwarancji w razie nieuiszczenia należnych opłat przez osobę zobowiązaną w ciągu miesiąca po terminie płatności.

Urząd morski może w wyjątkowych wypadkach odraczać opłaty oraz przyznawać ulgi i zniżki taryfowe.
Złożenie przesyłek i ładunków do hangarów oraz ich odbiór następuje na podstawie deklaracji pisemnej skierowanej do kierownictwa hangarów, stwierdzonej podpisem składającego, lub jego pełnomocnika i zawierającej dane o rodzaju, wadze oraz przybliżonej powierzchni, potrzebnej dla złożenia ładunków, jak również stwierdzającej poddanie się określonym w regulaminie przepisom i warunkom korzystania z hangarów.
Regulamin określający warunki przyjęcia przesyłek i ładunków do złożenia w hangarze, ich odbioru oraz korzystania z hangaru ogłoszony będzie przez Ministra Przemysłu i Handlu w Monitorze Polskim.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się urzędowi morskiemu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie 7-go dnia po ogłoszeniu.
1 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 kwietnia 1930 r. (Dz.U.30.37.330) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 maja 1930 r.