Rozdział 3 - Mleczarnia. - Ustalenie wymagań, jakim winny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia zakładów mleczarskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.4.24

Akt utracił moc
Wersja od: 21 stycznia 1949 r.

Rozdział  III.

Mleczarnia.

§  10.
1.
Mleczarnią jest zakład, w którym prócz zabiegów określonych w §§ 1 i 5 mleko jest poddawane oczyszczaniu mechanicznemu w celu wprowadzania do obrotu.
2.
Ponadto w mleczrni może być dokonywana pasteryzacja, homogenizacja, i butelkowanie mleka oraz mogą być wyrabiane z mleka sery miękkie i napoje mleczne w celu wprowadzenia do obrotu.
§  11.
1.
Mleczarnia powinna składać się z następujących funkcyjnie rozgraniczonych działów głównych:
1)
odbioru i wydawania mleka;
2)
przerobu;
3)
przechowywania.
2.
Przy zastosowaniu aparatów zamkniętych czynności poszczególnych działów mogą być wykonywane w jednym pomieszczeniu.
3.
Przy zastosowaniu aparatów otwartych oziębienie i przechowywanie mleka powinno być dokonywane w oddzielnym pomieszczeniu.
4.
Do wyrobu serów miękkich lub napoi podlegających fermentacji mleczarnia powinna posiadać dodatkowe pomieszczenia dla ich produkcji i dojrzewania.
§  12.
Mleczarnie powinny posiadać wszystkie urządzenia zlewni (§ 3), przy czym wielkość oziębiacza (oziębiaczy) powinna być taka, aby cała ilość mleka mogła być bezpośrednio po oczyszczeniu lub pasteryzacji schłodzona przez jednorazowe przepuszczenie przez oziębiacz (oziębiacze) do temperatury poniżej 10oC oraz urządzenia potrzebne do dokonywanych w mleczarni zabiegów.
§  13.
Mleczarnie, które wprowadzają do obrotu mleko lub śmietankę butelkowane, powinny mieć aparaty do napełnienia, kapslowania lub krążkowania oraz aparaty do mycia i płukania butelek zapewniające możność higienicznego wykonywania tych czynności.
§  14.
Wielkość, wzajemny stosunek i jakość urządzeń mleczarni powinna dawać możliwość badania, higienicznego odbierania, oczyszczania, ewentualnie pasteryzacji lub homogenizacji mleka w ciągu najwyżej czterech godzin pracy aparatów użytych do tych czynności, przyjmując za podstawę ich katalogową wydajność, schłodzenie mleka w toku pracy do temperatury poniżej 10oC, a wielkość basenów lub tanków do przechowywania mleka powinna gwarantować możność przechowywania całej ilości przerabianego mleka w niskiej temperaturze do czasu wprowadzenia do obrotu.