Rozdział 3 - Zasady zaszeregowania do grup uposażenia pracowników państwowych i samorządowych, pozostających w służbie w dniu 1 stycznia 1949 r. - Ustalenie stanowisk służbowych i zaszeregowania do grup uposażenia pracowników państwowych, podlegających ustawie o państwowej służbie cywilnej, oraz pracowników samorządowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.14.92

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1964 r.

Rozdział III.

Zasady zaszeregowania do grup uposażenia pracowników państwowych i samorządowych, pozostających w służbie w dniu 1 stycznia 1949 r.

§  12.
Wszystkich pracowników, pozostających w państwowej służbie cywilnej oraz służbie samorządowej w dniu 1 stycznia 1949 r. właściwa władza zaszereguje z dniem 1 stycznia 1949 r. do jednej z grup uposażenia, przewidzianej w tabelach (§ 3) dla zajmowanego przez nich stanowiska.
§  13.
Zaszeregowania przewidzianego w §§ 12 i 14 dokonuje się przy zachowaniu przepisów §§ 5, 10, 11, 15 i 16.
§  14.
1.
Pracownicy zajmujący w dniu 1 stycznia 1949 r. stanowiska nie przewidziane w tabelach stanowisk zostają przy zaszeregowaniu mianowani (powołani) na jedno ze stanowisk objętych tabelami, odpowiadające faktycznie wykonywanym przez nich obowiązkom służbowym.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy również pracowników, których faktyczne obowiązki służbowe i zakres odpowiedzialności nie odpowiadają formalnie zajmowanemu przez nich stanowisku.
§  15.
Pracownik państwowy i samorządowy może być zaszeregowany do grupy bezpośrednio wyższej od najniższej grupy przewidzianej dla danego stanowiska, jeżeli:
a)
pozostaje co najmniej 2 lata na danym stanowisku lub na odpowiadającym temu, na które zostaje mianowany (powołany), bądź też w ciągu ostatnich trzech lat zajmował w administracji publicznej równorzędne lub wyższe stanowisko albo
b)
uznany został przed dniem 1 stycznia 1949 r. na zasadach i w trybie określonym przez Radę Ministrów za pracownika posiadającego wyjątkowo wysokie kwalifikacje fachowe.
§  16.
Zaszeregowania przewidzianego w § 12 dokonuje właściwa władza w granicach etatów osobowych, ustalonych dla poszczególnych części, działów i rozdziałów w budżecie Państwa bądź odpowiednio w budżetach danego związku samorządu terytorialnego.
§  17.
Jeżeli w myśl § 12 przypadłoby pracownikowi uposażenie grupy niższej od ostatnio posiadanej, właściwa władza przyzna mu uposażenie grupy odpowiadającej grupie dotychczasowej.
§  18.
Władzą właściwą dla dokonania zaszeregowania jest:
a)
w stosunku do pracowników państwowych - władza naczelna, która może przekazać swoje uprawnienia w tym zakresie władzy bezpośrednio podległej;
b)
w stosunku do pracowników biur prezydiów rad narodowych - prezydium właściwej rady narodowej;
c)
w stosunku do pracowników organów wykonawczych samorządu terytorialnego - działający kolegialnie organ wykonawczy właściwego samorządu terytorialnego, a jeżeli kolegium nie jest ukonstytuowane - organ wykonawczy jednoosobowy.
§  19.
1.
Pracownikowi państwowemu, który uważa decyzję władzy podległej władzy naczelnej o zaszeregowaniu za krzywdzącą, przysługuje prawo wystąpienia w drodze służbowej z wnioskiem o zmianę decyzji do władzy bezpośrednio wyższej.
2.
Pracownikowi biura prezydium rady narodowej przysługuje prawo wystąpienia z wnioskiem do prezydium hierarchicznie wyższej rady narodowej, a pracownikowi biura prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz m. st. Warszawy i m. Łodzi - do Szefa Kancelarii Rady Państwa.
3.
Pracownikowi organu wykonawczego samorządu terytorialnego przysługuje prawo wystąpienia z wnioskiem do organu wykonawczego samorządu terytorialnego bezpośrednio wyższego stopnia a pracownikowi Zarządu Miejskiego m. st. Warszawy, m. Łodzi oraz wojewódzkich związków samorządowych - do Ministra Administracji Publicznej.
4.
Po wysłuchaniu opinii Zarządu Głównego właściwego związku zawodowego wymienione wyżej władze rozstrzygają ostatecznie.