Ustalenie stanowisk, kwalifikacji i wynagrodzenia pracowników urzędów morskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.44.262

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1973 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1973 r.
w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i wynagrodzenia pracowników urzędów morskich.

Na podstawie art. 5, art. 8 ust. 2, art. 10, art. 12 ust. 3 i art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
1.
Rozporządzenie stosuje się do pracowników urzędów morskich.
2.
Do pracowników obsługi kotłowni centralnego ogrzewania stosuje się zasady wynagradzania obowiązujące dla tej kategorii pracowników w jednostkach gospodarki komunalnej.
3.
Zasady wynagradzania:
1)
pracowników zatrudnionych w jednostkach działalności gospodarczej urzędów morskich oraz na jednostkach pływających,
2)
członków korpusu technicznego pożarnictwa zatrudnionych w urzędach morskich,
3)
kierowców i innych pracowników transportu samochodowego,
4)
maszynistek zatrudnionych w hali maszyn

określają odrębne przepisy.

4.
Do pracowników wymienionych w ust. 2 oraz ust. 3 pkt 3 i pkt 4 mają zastosowanie przepisy § 6 i § 7.
5.
Do pracowników wymienionych w ust. 3 pkt 2 mają zastosowanie przepisy § 6.
1.
Ustala się następujące tabele, stanowiące załączniki do rozporządzenia:
1)
tabelę stanowisk, kwalifikacji, wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków specjalnych pracowników urzędów morskich, stanowiącą załącznik nr 1,
2)
tabelę stawek dodatków specjalnych, stanowiącą załącznik nr 2.
2.
Dodatek specjalny i dodatek za wysługę lat są wolne od podatku od wynagrodzeń i potrąceń na składkę emerytalną.
3.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może - na wniosek Ministra Żeglugi - uzupełniać tabelę stanowisk, kwalifikacji, wynagrodzenia zasadniczego i dodatków specjalnych pracowników urzędów morskich nowymi stanowiskami i określać dla tych stanowisk kwalifikacje oraz wysokość wynagrodzenia zasadniczego i dodatków specjalnych w ramach szczebli i stawek dodatków ustalonych w tabeli.
Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się w wysokości proporcjonalnej do wynagrodzenia przysługującego na danym stanowisku za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.
Tworzy się fundusz nagród w wysokości 1% planowanego osobowego funduszu płac z przeznaczeniem na nagrody dla pracowników wyróżniających się w pracy zawodowej.
1.
Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych na zasadach określonych przepisami o czasie pracy w przemyśle i handlu przysługuje następującym pracownikom:
1)
oficerom i młodszym oficerom portu,
2)
starszym bosmanom i bosmanom portu,
3)
starszym obserwatorom i obserwatorom,
4)
radarzystom,
5)
starszym radiotelegrafistom i radiotelegrafistom,
6)
kierownikom radiolatarni i latarni morskich,
7)
pracownikom magazynowym,
8)
pracownikom obsługi wymienionym w tabeli.
2.
Za podstawę do obliczenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przyjmuje się dla pracowników wymienionych w ust. 1 pod liczbą porządkową 1-6 1/175 część wynagrodzenia zasadniczego. Za pracę przekraczającą 7 godzin dziennie do 8 godzin oraz przekraczającą 42 godziny tygodniowo do 46 godzin przysługuje wynagrodzenie zasadnicze bez dopłat określonych przepisami o czasie pracy w przemyśle i handlu.
3.
Pracownikom zatrudnionym przy pilnowaniu (dozorcom i portierom) przysługuje wynagrodzenie w wysokości:
1)
za każdą godzinę ponad 8 godzin na dobę bądź 6 godzin w sobotę do pełnych 12 godzin na dobę (ponad 46 godzin tygodniowo do 72 godzin tygodniowo) - 110% zasadniczej stawki godzinowej,
2)
za godziny nadliczbowe ponad 12 godzin na dobę oraz za godziny nadliczbowe przypadające w niedziele i święta oraz w nocy (pomiędzy godz. 22.00 a 6.00) - 200% zasadniczej stawki godzinowej.
4.
Pracownikom wymienionym w ust. 3 przysługuje w tygodniu jeden dzień (pełne 24 godziny) wolny od pracy, z tym że co trzeci tydzień dzień wolny od pracy powinien przypadać w niedzielę.
5.
Za czas pracy w porze nocnej między godziną 22.00 a 6.00 rano pracownikom zatrudnionym w służbie turnusowej (zmianowej) na stanowiskach wymienionych w ust. 1 pkt 1-6 przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za każdą przepracowaną godzinę w wysokości 15% od 1/175 części wynagrodzenia zasadniczego.
6.
W celu ustalenia podstawowej stawki godzinowej pracowników wymienionych w ust. 1 pod liczbą porządkową 7 i 8 oraz w ust. 3 dzieli się miesięczne wynagrodzenie zasadnicze pracownika przez 200.
1.
Za nieprzerwaną pracę w urzędach morskich przysługuje pracownikowi dodatek za wysługę lat płatny dwa razy w roku z dołu w miesiącach styczniu i lipcu za okresy półroczne w wysokości:
1)
5% wynagrodzenia zasadniczego po upływie 5 lat pracy,
2)
10% wynagrodzenia zasadniczego po upływie 10 lat pracy,
3)
15% wynagrodzenia zasadniczego po upływie 15 lat pracy.
2.
Za podstawę obliczenia dodatku przyjmuje się wynagrodzenie zasadnicze wypłacone pracownikowi w okresie obrachunkowym (półrocznym), z wyjątkiem wypadku, o którym mowa w ust. 3.
3.
Jeżeli w okresie obrachunkowym (półrocznym) stosunek pracy uległ rozwiązaniu na wniosek pracownika lub z jego winy, traci on prawo do dodatku za dane półrocze.
4.
Pracownicy, którzy przed wejściem w życie rozporządzenia nabyli prawo do wyższej kwoty dodatku za wysługę lat niż kwota obliczona od przyznanego nowego wynagrodzenia zasadniczego, zachowują prawo do dodatku w dotychczasowej wysokości kwotowej do czasu uzyskania dodatku w kwocie wyższej na podstawie ust. 1.
5.
Zaliczanie okresów zatrudnienia do ciągłości pracy wymaganej dla przyznania dodatku za wysługę lat ustala się na zasadach określonych przez Ministra Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców.
1.
Za długoletnią i nieprzerwaną pracę w urzędach morskich lub w jednym zawodzie przysługują od dnia 1 lipca 1974 r. gratyfikacje jubileuszowe w wysokości:
1)
po 25 latach - 75% miesięcznego wynagrodzenia,
2)
po 35 latach - 150% miesięcznego wynagrodzenia,
3)
po 40 latach - 200% miesięcznego wynagrodzenia.
2.
Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców ustala szczegółowe zasady wypłaty gratyfikacji oraz zaliczania okresów pracy do okresów uzasadniających prawo do tych gratyfikacji.
3.
Do okresów zatrudnienia wymaganych do nabycia uprawnień, o których mowa w ust. 1, zalicza się okresy przerw w zatrudnieniu spowodowane:
1)
czynną służbą wojskową pełnioną na podstawie przepisów o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
2)
pełnieniem służby publicznej z wyboru,
3)
pełnieniem funkcji z wyboru w organizacjach politycznych, w związkach zawodowych oraz w innych organizacjach społecznych, uprawnionych do żądania zwolnienia pracownika od pracy zawodowej do pełnienia funkcji w tych organizacjach.
1.
Pracownik może awansować w obrębie danego stanowiska nie częściej niż raz na dwa lata o jeden szczebel wynagrodzenia zasadniczego lub o jedną stawkę dodatku specjalnego - a w uzasadnionych wypadkach o dwie stawki dodatku specjalnego w jednym z ustalonych terminów awansów, tj. w dniu 1 stycznia lub z okazji "Dni Morza" w dniu 1 lipca.
2.
W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych zwiększeniem zakresu czynności bez zmiany stanowiska lub nabyciem kwalifikacji szczególnie przydatnych na danym stanowisku, okres oczekiwania na awans może zostać skrócony, jednak nie więcej niż o jeden rok.
3.
Przepisy ust. 1 i ust. 2 nie dotyczą przypadków powołania pracownika na wyższe stanowisko oraz ustalenia wynagrodzenia po okresie próbnym albo po ukończeniu wstępnego stażu pracy.
1.
Od dnia wejścia w życie rozporządzenia do pracy w urzędach morskich mogą być przyjmowani wyłącznie pracownicy posiadający kwalifikacje przewidziane w tabeli.
2.
W wyjątkowo uzasadnionych przypadkach - Minister Żeglugi - może zwolnić od określonych w tabeli wymagań w zakresie wykształcenia tych pracowników zatrudnionych w urzędach morskich w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którzy w wyniku wieloletniej pracy zawodowej nabyli odpowiednich umiejętności i doświadczenia w wykonywaniu pracy na zajmowanych stanowiskach, a przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia spełniali wymagane warunki lub byli z nich w obowiązującym trybie zwolnieni - jeżeli ukończyli co najmniej 45 lat życia.
3.
Minister Żeglugi może zezwolić na dalsze zatrudnienie pracowników w wieku poniżej 45 lat, nie posiadających wykształcenia wymaganego według tabeli dla zajmowanych dotychczas stanowisk - nie dłużej jednak niż do końca roku 1978.
4.
Minister Żeglugi może w uzasadnionych wypadkach skrócić dla nowo przyjmowanego pracownika o szczególnie wysokich kwalifikacjach ustalony w załączniku nr 1 okres lat pracy zawodowej nie więcej niż o 1/4 tego okresu.
1.
Pracownicy w zamian za przysługujący im dotychczas deputat opałowy w naturze otrzymują ekwiwalent pieniężny.
2.
Nowo przyjmowani pracownicy nabywają prawo do ekwiwalentu, o którym mowa w ust. 1, po przepracowaniu jednego roku.
3.
Tryb i zasady wypłacania ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w ust. 1 i 2, ustali Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców.
1.
Pracownikom urzędów morskich zatrudnionym na stanowiskach wymagających biegłej znajomości języków obcych do wykonywania czynności służbowych przysługuje prawo do dodatków za znajomość języków obcych.
2.
Wysokość dodatków za biegłą znajomość języków obcych w słowie i piśmie wynosi:

- za znajomość pierwszego języka - 120 zł miesięcznie,

- za znajomość każdego następnego języka - 90 zł miesięcznie.

3.
Prawo do dodatków za znajomość języków obcych powstaje od pierwszego dnia następnego miesiąca po pomyślnym złożeniu przez pracownika egzaminu ze znajomości języka obcego, gaśnie zaś z końcem miesiąca, w którym pracownik przestał pełnić czynności służbowe na stanowisku, z którego tytułu pobierał wyżej wymieniony dodatek.
4.
Wykaz stanowisk, które uprawniają do pobierania dodatków za znajomość języków obcych, ustala Minister Żeglugi w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców, na wniosek dyrektora urzędu morskiego.
1.
Pracownikom oznakowania nawigacyjnego, pracownikom geodezyjnym zatrudnionym bezpośrednio przy pracach sondażowych, trałowaniu hydrograficznym, oznakowaniu nawigacyjnym, starszym inspektorom i inspektorom torów wodnych zatrudnionym bezpośrednio przy pracach pogłębiarskich, kierownikom ekip nurkowych, inspektorom i nadzorcom odcinków wodnych, pracownikom terenowym wykonującym inspekcję w zakresie rybołówstwa morskiego, starszym bosmanom i bosmanom portów rybackich i przystani z personelem jednoosobowym, starszym korektorom i korektorom map morskich, inspektorom biorącym udział w próbach technicznych statków na morzu po budowie lub remoncie, pracownikom wydziału bezpieczeństwa żeglugi dokonującym - na wniosek armatora lub stoczni - inspekcji statków po godzinach służbowych, geodetom, pracownikom biorącym udział w pracach zapobiegających skutkom działania sztormów, magazynierom oraz nadzorcom ochrony wybrzeża - dyrektor urzędu morskiego - w razie uzasadnionej potrzeby zatrudnienia tych pracowników poza normalnym czasem pracy - może przyznać dodatek miesięczny w wysokości od 5% do 20% wynagrodzenia zasadniczego.
2.
Piloci zatrudnieni w portach rybackich pozostający w pogotowiu na wezwanie do wprowadzenia i wyprowadzenia statków w godzinach poza normalnym czasem pracy - otrzymują z tego tytułu dodatkowe miesięczne wynagrodzenie do wysokości 20% pobieranego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
3.
Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1 i w ust. 2, ustala dyrektor urzędu morskiego każdorazowo w zależności od rozmiaru wykonywanych zadań w danym miesiącu - na wniosek kierownika właściwej komórki organizacyjnej.
4.
Pracownikom wykonującym inspekcje na łowiskach dalekomorskich za pobyt na morzu w dni ustawowo wolne od pracy przysługują po powrocie do kraju dni wolne według zasad ustalonych przez Ministra Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców.
Rzemieślnicy wykwalifikowani mogą otrzymywać za terminowe i należyte jakościowo wykonanie zadań premie w wysokości do 10% wynagrodzenia zasadniczego.
Do pracowników wynagradzanych według stawek płac określonych w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 nie stosuje się przepisów § 2 uchwały Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 30 grudnia 1970 r. w sprawie podwyżki najniższych płac, wprowadzenia dodatków do płac dla niektórych grup pracowników, podwyżki zasiłków rodzinnych oraz niektórych emerytur i rent (Monitor Polski Nr 44, poz. 352).
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 1966 r. w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i uposażeń pracowników urzędów morskich (Dz. U. z 1966 r. Nr 35, poz. 212 i Nr 46, poz. 284 oraz z 1972 r. Nr 8, poz. 47 i Nr 33, poz. 227).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 listopada 1973 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

TABELA

STANOWISK, KWALIFIKACJI, WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO ORAZ DODATKÓW SPECJALNYCH PRACOWNIKÓW URZĘDÓW MORSKICH
Lp.StanowiskoWymagane kwalifikacjeWynagrodzenie zasadniczeStawka dodatku
wykształcenieliczba lat pracy zawodowejszczebelkwota złspecjalnego
1234567
1Dyrektor urzędu morskiegowyższe10A6.0004-1
dyplom kapitana B5.500
żeglugi wielkiejC5.000
D4.500
2Zastępca dyrektora urzędu morskiegowyższe10A5.5005-2
dyplom kapitana B5.000
żeglugi wielkiejC4.500
D4.100
3Kapitan portu w portach Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Świnoujściewyższe8A5.0006-3
dyplom kapitana B4.600
żeglugi wielkiejC4.200
D3.800
E3.500
4Naczelnik wydziału (bazy), starszy wyższe7A5.0008-4
specjalista, główny księgowyB4.500
C4.100
D3.800
E3.400
5Starszy oficer portu Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Świnoujście, zastępca kapitana portu, specjalista, kierownik oddziałuwyższe

dyplom kapitana żeglugi wielkiej

6A

B

C

D

4.500

4.100

3.700

3.300

9-4
E2.900
6Kapitan portu nie wymienionego pod lp. 3, starszy inspektor, starszy pilot, radca prawny, starszy oficer odpowiedniej specjalnościwyższe

dyplom odpowiedniej specjalności

4

8

A

B

C

D

4.000

3.700

3.300

2.900

12-6
E2.600
7Kierownik obwodu, kierownik oddziału terenowego, pilot, starszy rewident, starszy geodeta, oficer portu odpowiedniej specjalności, inspektorwyższe

średnie

dyplom odpowiedniej specjalności

4

8

A

B

C

D

3.700

3.300

2.900

2.600

do 6
E2.300
8Starszy referent do spraw .........., rewident, kierownik komórki karno-administracyjnej, młodszy oficer portu, geodeta, kierownik magazynu technicznegowyższe

średnie

dyplom odpowiedniej specjalności

3

7

A

B

C

D

E

3.400

3.000

2.700

2.400

2.300

do 8
9Referent do spraw .........., starszy księgowy, kasjer, starszy magazynier techniczny, inspektor w komórkach terenowych, starszy korektor, starszy kreślarz, kartograf, starszy bosman portu, starszy radiotelegrafista, starszy obserwator, radarzysta, starszy technikwyższe

średnie

1

5

A

B

C

D

E

3.100

2.800

2.500

2.200

2.000

do 11
10Starszy referent, księgowy, magazynier, korektor, kreślarz, technik, bosman portu, obserwator, radiotelegrafistawyższepo stażu pracyA

B

2.800

2.500

do 13
średnie3C2.200
D2.000
E1.800
11Starsza maszynistka poza halą maszynśrednie i umiejętność pisania na maszynie z szybkością 220 uderzeń na minutę, stwierdzona egzaminemA

B

C

D

E

2.600

2.300

2.000

1.700

1.500

-
12Maszynistka poza halą maszynśrednie i umiejętność pisania na maszynie z szybkością 180 uderzeń na minutę, stwierdzona egzaminemA

B

C

D

E

2.200

2.000

1.800

1.600

1.400

-
13Telefonistka, kancelistkaśredniepo stażu A2.100-
pracyB1.900
C1.700
D1.500
E1.300
14Stażystawyższe--1.800-2.300-
średnie--1.300-1.600
15Pracownicy obsługi4-
Rzemieślnik wysoko kwalifikowany, mechanik precyzyjnyzasadnicza szkoła zawodowa oraz egzamin A

B

3.200

2.800

mistrzowskiC2.400
D2.100
E1.800
16Rzemieślnik wykwalifikowanyzasadnicza szkoła 3A2.700-
zawodowaB2.400
C2.100
D1.900
E1.700
17Robotnik gospodarczy zatrudniony przy pracach ciężkich--A

B

2.200

1.900

-
C1.700
D1.500
18Robotnik gospodarczy, starszy woźny--A2.000-
B1.800
C1.500
D1.300
19Woźny, starszy portier, dozorca--A1.800-
B1.500
C1.300
D1.100
20Sprzątaczka zatrudniona w systemie czasowym, portier, goniec--A

B

1.500

1.250

-
C1.100

ZAŁĄCZNIK Nr 2

TABELA STAWEK DODATKÓW SPECJALNYCH

Stawka Kwota w złotych
1 3.000
2 2.600
3 2.200
4 1.900
5 1.600
6 1.400
7 1.200
8 1.000
9 800
10 650
11 500
12 350
13 200