Rozdział 1 - Obowiązek sprzedaży zbóż przez spółdzielnie produkcyjne. - Ustalenie obowiązków sprzedaży zbóż w planowym skupie przez spółdzielnie produkcyjne i inne uspołecznione gospodarstwa rolne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.4.26

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1951 r.

Rozdział  I.

Obowiązek sprzedaży zbóż przez spółdzielnie produkcyjne.

§  1.
Podstawą do ustalenia ilości zboża, objętej obowiązkiem sprzedaży przez spółdzielnie produkcyjne, jest powierzchnia gruntów ornych spółdzielni, łącznie z działkami przyzagrodowymi, wyrażona w hektarach przeliczeniowych, oraz norma w kilogramach.
§  2.
Dla ustalenia powierzchni gruntów ornych spółdzielni, służącej za podstawę do obliczenia ilości zboża, objętej obowiązkiem sprzedaży, należy od ogólnej powierzchni gruntów ornych spółdzielni w hektarach przeliczeniowych odliczyć powierzchnię w hektarach fizycznych:
1)
zakontraktowanych upraw buraka cukrowego, rzepaku, rzepiku, lnu i konopi,
2)
odłogów przydzielonych spółdzielni z Państwowego Funduszu Ziemi na okres do dwóch lat od ich przydzielenia.
§  3.
1.
Dla ustalenia normy należy odliczyć od ogólnej powierzchni gruntów ornych spółdzielni powierzchnię odłogów, określonych w § 2 pkt 2. Otrzymaną ilość dzieli się przez liczbę rodzin członków spółdzielni.
2.
Norma obowiązująca w danej gminie dla indywidualnych gospodarstw rolnych, posiadających tyle hektarów przeliczeniowych, ile średnio przypada w spółdzielni na jedną rodzinę, jest normą obowiązującą dla spółdzielni produkcyjnej.
§  4.
Ilość zboża, objętą obowiązkiem sprzedaży przez spółdzielnię produkcyjną, ustala się mnożąc powierzchnię, obliczoną zgodnie z § 2, przez normę wprowadzoną w sposób podany w § 3.
§  5.
1.
Spółdzielnie produkcyjne, w których wszyscy członkowie lub część członków zbiera zboża ozime indywidualnie, podlegają obowiązkowi sprzedaży zbóż tylko z tej części plonów, która zbierana jest zespołowo i dzielona zgodnie ze statutem. Obowiązek sprzedaży zbóż z pozostałej części ciąży na członkach spółdzielni.
2.
Celem ustalenia obowiązków spółdzielni i jej członków przyjmuje się, że stosunek zasiewów zbóż ozimych do zbóż jarych wynosi 65 do 35.
§  6.
1.
Przy ustalaniu obowiązku spółdzielni, której wszyscy członkowie zbierają zboża ozime indywidualnie, należy stosować następujące zasady:
1)
obowiązek spółdzielni produkcyjnej stanowi 35% ilości, obliczonej zgodnie z § 4,
2)
obowiązek poszczególnego członka spółdzielni stanowi 65% ilości, jaka przypadałaby od indywidualnego gospodarstwa rolnego o takiej powierzchni, jaka została wniesiona przez członka do spółdzielni.
2.
Upoważnia się Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji do ustalenia odmiennego sposobu obliczania obowiązków sprzedaży zbóż od przewidzianego w ust. 1 w przypadku obsiania w roku gospodarczym 1951/1952 przez członków spółdzielni produkcyjnej zbożami ozimymi znacznie mniejszego obszaru od normalnie stosowanego (§ 5 ust. 2).
§  7.
1.
Obowiązek spółdzielni, których część członków zbiera zboża ozime indywidualnie, ustala się odpowiednio według przepisów § 6 ust. 1.
2.
Szczegółowy sposób obliczania obowiązków spółdzielni i jej członków określi Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  8.
1.
Spółdzielnie produkcyjne, w których członkowie nie rozpoczęli jeszcze siewów zespołowych i nie będą zbierali plonów zespołowo, jak również spółdzielnie prowadzące gospodarkę wyłącznie na odłogach, otrzymanych z Państwowego Funduszu Ziemi (§ 2 pkt 2), nie podlegają obowiązkowi sprzedaży zbóż w planowym skupie.
2.
Członkowie spółdzielni, wymienionych w ust. 1, oraz członkowie spółdzielni, którzy będą zbierali w całości plony ze swych gruntów indywidualnie, podlegają obowiązkowi sprzedaży zbóż na zasadach, jakie obowiązują indywidualne gospodarstwa rolne.