Ustalenie kompetencji władz skarbowych do nadawania i cofania koncesyj na sprzedaż wyrobów tytoniowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.88.794

Akt utracił moc
Wersja od: 13 października 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 19 września 1927 r.
w sprawie ustalenia kompetencji władz skarbowych do nadawania i cofania koncesyj na sprzedaż wyrobów tytoniowych.

Na zasadzie art. 13 ust. 2 i 62 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) zarządzam co następuje:
Prawo nadawania koncesyj na detaliczne sprzedaże wyrobów tytoniowych przysługuje władzom skarbowym I instancji t. j. urzędom skarbowym akcyz i monopolów państwowych, z wyjątkiem sprzedaży wyrobów tytoniowych specjalnych i importowanych, co do których obowiązuje nadal rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 18 września 1925 r. (Dz. U. R. P. № 98, poz. 699).

Koncesje na hurtową sprzedaż wyrobów tytoniowych nadają władze skarbowe II instancji t. j. izby skarbowe i śląski urząd wojewódzki (wydział skarbowy).

Przeciw odmówieniu koncesji nie przysługuje stronie interesowanej żaden środek odwoławczy.

Zażalenia przeciw odnośnym decyzjom władz wymienionych w poprzednim paragrafie, wnoszone do tych samych władz, które koncesją nadały, nie bada rozpatrywane.

Władze skarbowe wyższych instancyj mogą natomiast, wedle swego uznania, rozpatrzeć wniesione do nich zażalenie. Jeśli takie zażalenie wniesione zostanie do Ministerstwa Skarbu, to, w razie rozpatrywania go, nastąpi to w sposób unormowany w § 3 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 27 listopada 1926 r. (Dz. U. R. P. № 127, poz. 742).

Przeciw cofnięciu koncesji przysługuje stronie odwołanie, które złożone być winno u władzy, która orzekła o cofnięciu, w terminie dni 14, licząc od dnia następnego po doręczeniu.
Odwołania te rozstrzygają w drugiej i zarazem ostatniej instancji izby skarbowe (wydział skarbowy województwa śląskiego), w razie cofnięcia koncesji na detaliczną sprzedaż wyrobów tytoniowych, zaś Dyrekcja Polskiego Monopolu Tytoniowego, gdy chodzi o cofnięcie koncesji na hurtową sprzedaż wyrobów tytoniowych; przeciw decyzjom tym dalszy środek odwoławczy nie przysługuje. W razie zaś wniesienia mimo to zażalenia wchodzą w zastosowanie postanowienia § 2 ust. 2 i 3.
Wszelkie postanowienia dawniejszych rozporządzeń i przepisów tracą moc obowiązującą, o ile są sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.