Rozdział 4 - Wypłata świadczeń pieniężnych. - Ustalanie prawa do zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych i ich rodzin oraz wypłata świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.3.24

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1990 r.

Rozdział  4

Wypłata świadczeń pieniężnych.

§  26.
Emerytury wojskowe, wojskowe renty inwalidzkie i wojskowe renty rodzinne oraz dodatki do emerytur i rent wypłaca się w okresach miesięcznych, w pierwszym dniu każdego miesiąca.
§  27.
Emeryturę wojskową i wojskową rentę inwalidzką oraz wojskową rentę rodzinną, do której uprawniona jest tylko jedna osoba, wypłaca się osobie uprawnionej.
§  28.
1.
Wojskową rentę rodzinną, do której uprawnionych jest więcej niż jedna osoba, wypłaca się w całości:
1)
małżonkowi zmarłego, jeżeli do tej renty uprawniony jest małżonek łącznie z dziećmi, rodzeństwem i wnukami zmarłego,
2)
jednemu z rodziców zmarłego, jeżeli do tej renty uprawnieni są sami rodzice albo rodzice łącznie z dziećmi, rodzeństwem i wnukami zmarłego.
2.
Podziału renty rodzinnej na równe części pomiędzy członków rodziny uprawnionych do tej renty dokonuje się, jeżeli:
1)
uprawnionymi do renty są małżonek oraz dzieci, wnuki lub rodzeństwo, a małżonek nie sprawuje nad nimi wszystkimi opieki,
2)
uprawnionymi do renty rodzinnej oprócz małżonka oraz dzieci, wnuków lub rodzeństwa są również rodzice zmarłego albo małżonek rozwiedziony,
3)
pełnoletni członek rodziny zażąda wypłaty przysługującej mu części renty rodzinnej do swoich rąk,
4)
zachodzi konieczność dokonania podziału renty w innym przypadku (np. gdy jedna z osób uprawnionych do renty rodzinnej przebywa w domu rencistów lub innym zakładzie pomocy społecznej).
3.
Podziałowi na równe części podlegają te składniki renty rodzinnej oraz te dodatki do renty, które według jednakowych zasad przysługują wszystkim uprawnionym. Łączną kwotę dodatków rodzinnych dzieli się na równe części między osoby uprawnione do tych dodatków.
4.
Składniki renty rodzinnej i dodatki do renty przysługujące tylko niektórym członkom rodziny, wypłaca się osobom, którym one przysługują.
5.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio przy wypłacaniu świadczeń należnych członkom rodziny pozostałym po osobie, która zmarła po zgłoszeniu wniosku o te świadczenia, a przed ustaleniem prawa do nich.
§  29.
1.
Jeżeli dla osoby uprawnionej do emerytury lub renty ustanowiono opiekuna lub kuratora, emeryturę lub rentę wypłaca się do rąk opiekuna lub kuratora.
2. 15
Jeżeli z akt sprawy wynika konieczność ustanowienia dla osoby uprawnionej do emerytury lub renty opiekuna lub kuratora, do czasu jego ustanowienia świadczenia te wypłaca się do rąk osoby pełniącej faktyczną opiekę, wskazanej przez właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
3. 16
Podstawę do wypłaty świadczenia na ręce opiekuna może stanowić również oświadczenie osoby pełniącej faktyczną opiekę nad osobą uprawnioną do emerytury lub renty, potwierdzone przez właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
4. 17
Wojskowy organ emerytalny zobowiązuje osobę pełniącą faktyczną opiekę nad osobą uprawnioną do emerytury lub renty do przedstawienia najpóźniej w ciągu 12 miesięcy postanowienia sądu o ustanowieniu opiekuna lub kuratora. W razie nieprzedstawienia postanowienia sądu w wyznaczonym terminie, organ ten zwraca się do właściwego organu administracji państwowej stopnia podstawowego w sprawie wystąpienia o ustanowienie opiekuna lub kuratora.
§  30.
1.
Na podstawie postanowienia sądu polecającego przekazywanie całości lub części emerytury albo renty małżonkowi emeryta lub rencisty ze względu na niespełnianie przez niego obowiązku utrzymywania rodziny, świadczenie to wypłaca się małżonkowi emeryta lub rencisty.
2.
Jeżeli emeryt lub rencista obowiązany jest na mocy wyroku sądowego do świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka, dla którego przysługuje dodatek rodzinny, dodatek ten wypłaca się do rąk opiekuna dziecka na jego wniosek.
3.
Jeżeli emeryt lub rencista zaniedbuje spełnianie obowiązków rodzicielskich wobec dziecka, na które pobiera dodatek rodzinny, wojskowy organ emerytalny może na wniosek drugiego małżonka lub innej osoby albo instytucji sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem zarządzić wypłacanie tego dodatku do rąk wnioskodawcy.
§  31.-34. 18
(skreślone).
15 § 29 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia z dnia 6 maja 1983 r. (Dz.U.83.29.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.
16 § 29 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. b) rozporządzenia z dnia 6 maja 1983 r. (Dz.U.83.29.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.
17 § 29 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 10 lit. c) rozporządzenia z dnia 6 maja 1983 r. (Dz.U.83.29.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.
18 § 31-34 skreślone przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 1990 r. (Dz.U.90.31.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1990 r.