Urządzenie tymczasowe inspekcji pracy na obszarze b. dzielnicy pruskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.96.885

Akt utracił moc
Wersja od: 9 listopada 1922 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 października 1922 r.
o urządzeniu tymczasowem inspekcji pracy na obszarze b. dzielnicy pruskiej.

Na zasadzie § 139-b ordynacji przemysłowej Rzeszy Niemieckiej i art. 14 ustawy z dnia 23 czerwca 1921 r. o wprowadzeniu dekretów, ustaw sejmowych i rozporządzeń Rządu oraz o dalszem uzgodnieniu ustawodawstwa na obszarze b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. № 75, poz. 511) zarządza się co na stępuje:
Aż do wejścia w życie ogólno-państwowej ustawy o inspekcji pracy do spełniania: a) zadań, włączonych w myśl rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 października 1922 r. w przedmiocie przejęcia właściwości Ministra Przemysłu i Handlu oraz innych ministrów w zakresie stosunków pracy w b. dzielnicy pruskiej przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej (Dz. U. R. P. № 95, poz. 884) a powierzonych na zasadzie obowiązujących ustaw i rozporządzeń inspekcji przemysłowej, oraz b) zadań inspektoratu pracy w rolnictwie, ustalonych art. 4 rozporządzenia Komisarjatu Naczelnej Rady Ludowej o urządzeniu inspektoratu pracy w rolnictwie i o załatwianiu zatargów pomiędzy pracodawcami a pracownikami rolnymi z dn. 15 czerwca 1919 r. (Tygodnik Urzędowy Naczelnej Rady Ludowej № 31, 98), powołuje się jednolite organa pod nazwą inspektorów pracy.
Inspektorzy pracy dzielą się na okręgowych i obwodowych.

Okrąg inspekcji pracy odpowiada województwu.

Inspektorom pracy okręgowym przysługują uprawnienia regencyjnych radców przemysłowych w zakresie, wskazanym w § 1 niniejszego rozporządzenia, jakoteż uprawnienia głównych inspektorów pracy w rolnictwie; sprawują oni nadzór nad działalnością inspektorów obwodowych i udzielają im wskazówek służbowych.

Inspektorzy pracy podlegają Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej. Kierownictwo ich czynnościami sprawuje Główny Inspektor Pracy w Warszawie. Nie należą oni do składu administracji ogólnej (województwa), pozostają wszakże pod nadzorem służbowym wojewodów.

Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych ustali obwody inspekcji pracy oraz siedziby inspektorów obwodowych.
Uchyla się zdanie 2 ust. 1 cz. 1 postanowienia Króla Pruskiego o ustanowieniu regencyjnych radców przemysłowych i organizacji inspekcji przemysłowej z d. 27 kwietnia 1891 r. (Zbiór ust. pruskich str. 165), w § 2 powyższego postanowienia skreśla się słowa "w sprawowaniu inspekcji przemysłowej. Uchyla się również art. 1, 2, 3, 5 i 6 rozporządzenia Komisarjatu Naczelnej Rady Ludowej o urządzeniu inspektoratu pracy w rolnictwie z d. 15 czerwca 1919 r.

(Tygodnik Urzędowy Nacz. Rady Ludowej № 31, 98), a w art. 4 tegoż rozporządzenia, skreśla się we wstępie słowa "okręgowi" oraz w punkcie 2 stówa: "państwowe lub główny inspektorat pracy".

Zakres działania wydziałów administracji województwa: przemysłu i handlu oraz pracy i opieki społecznej, ustalony §§ 20 i 22 rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dn. 10 lutego 1922 r. wprowadzającego zmiany obowiązujących przepisów o organizacji prowincjonalnych władz administracyjnych ogólnego zarządu t. j, wojewodów i urzędów wojewódzkich na obszarze b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. № 22, poz. 188) zmienia się. o tyle, że z zakresu działania wydziałów tych wyłącza się sprawy inspekcji pracy.

Wykonania niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.