Rozdział 3 - Urlop zdrowotny, aklimatyzacyjny, okolicznościowy oraz zwolnienie od zajęć służbowych - Urlopy żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.512

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 marca 2023 r.

Rozdział  3

Urlop zdrowotny, aklimatyzacyjny, okolicznościowy oraz zwolnienie od zajęć służbowych

§  12. 
Urlopu zdrowotnego oraz zwolnienia od zajęć służbowych żołnierzowi zawodowemu udziela dowódca.
§  13. 
Żołnierz zawodowy może wystąpić do dowódcy z wnioskiem o udzielenie urlopu zdrowotnego po zakończeniu leczenia w podmiocie leczniczym, a w uzasadnionych przypadkach także po zakończeniu leczenia ambulatoryjnego, gdy nie wymaga on już dalszego leczenia w tym podmiocie, ale nie odzyskał jeszcze pełnej zdolności do wykonywania obowiązków służbowych, lub nie jest w okresie wypowiedzenia stosunku służbowego, lub nie została wydana w stosunku do niego decyzja o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej.
§  14. 
1. 
O potrzebie udzielenia żołnierzowi zawodowemu urlopu zdrowotnego oraz o proponowanym wymiarze tego urlopu orzekają wojskowe komisje lekarskie właściwe do orzekania o zdolności żołnierza do zawodowej służby wojskowej.
2. 
Do wojskowej komisji lekarskiej kieruje żołnierza zawodowego dowódca.
3. 
Orzekając o potrzebie udzielenia żołnierzowi zawodowemu urlopu zdrowotnego, wojskowa komisja lekarska ocenia w szczególności:
1)
rodzaj schorzenia oraz stopień upośledzenia stanu zdrowia żołnierza zawodowego;
2)
rokowania odzyskania stanu zdrowia umożliwiającego żołnierzowi zawodowemu pełnienie obowiązków na zajmowanym stanowisku służbowym oraz możliwości wykonywania przez niego zadań służbowych.
§  15. 
1. 
Urlopu aklimatyzacyjnego udziela się żołnierzowi zawodowemu z urzędu, bezpośrednio po stawieniu się tego żołnierza w jednostce wojskowej po zakończeniu służby poza granicami państwa i po zakończeniu przez niego badań lekarskich określających jego zdolność do zawodowej służby wojskowej po zakończeniu służby poza granicami państwa.
2. 
Stawienie się żołnierza zawodowego w jednostce wojskowej potwierdza się w rozkazie dowódcy.
§  16. 
1. 
Dowódca udziela żołnierzowi zawodowemu, na jego wniosek, urlopu okolicznościowego w wymiarze:
1)
od 3 do 5 dni roboczych w przypadku zawarcia związku małżeńskiego, urodzenia się dziecka, pogrzebu małżonka lub pogrzebu dziecka;
2)
do 3 dni roboczych w przypadku zawarcia związku małżeńskiego przez dziecko własne żołnierza, dziecko przysposobione, pasierba, dziecko przyjęte na wychowanie i utrzymanie, w tym także w ramach rodziny zastępczej, a także w przypadku pogrzebu rodziców, rodzeństwa, teściów, dziadków i byłych prawnych opiekunów żołnierza albo jego małżonka.
2. 
Urlopu okolicznościowego w wymiarze od 1 do 5 dni roboczych można także udzielić żołnierzowi zawodowemu, na jego umotywowany wniosek, w celu załatwienia ważnych spraw osobistych.
3. 
Jeżeli z objęciem stanowiska służbowego jest związane przeniesienie się do innej miejscowości, dowódca, w której żołnierz zawodowy został wyznaczony na stanowisko służbowe, udziela temu żołnierzowi po stawieniu się tego żołnierza w tej jednostce urlopu okolicznościowego w wymiarze od 3 do 5 dni roboczych w zależności od odległości miejscowości, w której żołnierz został wyznaczony na stanowisko służbowe, oraz warunków służbowych i osobistych żołnierza zawodowego, chyba że względy służbowe lub osobiste żołnierza zawodowego przemawiają za udzieleniem tego urlopu w terminie późniejszym.
§  17. 
1. 
Żołnierz zawodowy może wystąpić do dowódcy z umotywowanym wnioskiem o udzielenie zwolnienia od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania przez żołnierza osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny.
2. 
Zwolnienie od zajęć służbowych, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić w przypadku:
1)
sprawowania osobistej opieki nad małżonkiem lub dzieckiem, gdy z żołnierzem zawodowym nie zamieszkują członkowie rodziny, którzy mogą taką opiekę zapewnić;
2)
sprawowania osobistej opieki nad rodzicami, gdy w tej samej miejscowości nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby zapewnić opiekę rodzicom żołnierza zawodowego.
3. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się dokumenty uzasadniające potrzebę sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny:
1)
zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność sprawowania opieki nad członkiem rodziny albo orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji członka rodziny, albo odpis skrócony aktu urodzenia dziecka oraz
2)
zaświadczenie lub oświadczenie żołnierza zawodowego o osobach wspólnie zamieszkałych z żołnierzem zawodowym albo zamieszkałych w tej samej miejscowości w razie sprawowania osobistej opieki nad rodzicami.
4. 
Po rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, dowódca może udzielić żołnierzowi zwolnienia od zajęć służbowych, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku służby w jednostce wojskowej.
5. 
Fakt udzielenia żołnierzowi zwolnienia od zajęć służbowych ogłasza się w rozkazie dowódcy.
§  18. 
1. 
Do udzielenia urlopu okolicznościowego z tytułu sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny stosuje się przepisy § 17.
2. 
Jeżeli żołnierz zawodowy spełnia warunki do udzielenia urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego, urlopu okolicznościowego z tytułu sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny udziela się po wykorzystaniu tych urlopów.
§  19. 
1. 
W razie zaistnienia innych przyczyn uzasadniających udzielenie zwolnienia od zajęć służbowych w przypadku sprawowania przez żołnierza zawodowego osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny lub urlopu okolicznościowego z tytułu sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny żołnierz niezwłocznie informuje o tym dowódcę.
2. 
Dowódca w przypadku, o którym mowa w ust. 1, decyduje o powrocie żołnierza zawodowego do wykonywania obowiązków służbowych albo o kontynuacji zwolnienia od zajęć służbowych lub urlopu okolicznościowego.
§  20. 
1. 
Żołnierz zawodowy lekarz lub żołnierz zawodowy lekarz dentysta po zawarciu umowy na szkolenie specjalizacyjne z podmiotem leczniczym prowadzącym szkolenie zwraca się do dowódcy z wnioskiem o wyznaczenie dni, w których będzie zwalniany od zajęć służbowych w celu odbywania zajęć w ramach specjalizacji, w którym podaje nazwę i adres podmiotu leczniczego prowadzącego specjalizację.
2. 
Do wniosku żołnierz zawodowy lekarz lub żołnierz zawodowy lekarz dentysta dołącza:
1)
kopię umowy na szkolenie specjalizacyjne;
2)
propozycję dni, w których chciałby uczestniczyć w szkoleniu specjalizacyjnym.
3. 
Dowódca po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, udziela zwolnienia od zajęć służbowych i określa w rozkazie dziennym dni, w których żołnierz zawodowy lekarz lub żołnierz zawodowy lekarz dentysta jest zwolniony od zajęć służbowych w celu odbywania zajęć w ramach specjalizacji medycznej.