Rozdział 3 - Urlop okolicznościowy - Urlopy policjantów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.81.740

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 2009 r.

Rozdział  3

Urlop okolicznościowy

§  18. 
Policjantowi można udzielić płatnego urlopu okolicznościowego z tytułu:
1)
przeniesienia służbowego,
2)
podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego,
3)
ważnych spraw osobistych i rodzinnych.
§  19. 
1. 
Policjantowi przeniesionemu z urzędu, jeżeli z przeniesieniem wiąże się zmiana miejsca zamieszkania, przysługuje płatny urlop okolicznościowy, o którym mowa w § 18 pkt 1, w wymiarze od 3 do 5 dni roboczych. Urlop okolicznościowy może być dzielony na części.
2. 
Urlopu okolicznościowego z tytułu przeniesienia służbowego udziela przełożony właściwy w sprawach osobowych, biorąc pod uwagę położenie nowego miejsca zamieszkania policjanta, jego warunki rodzinne oraz inne okoliczności mające bezpośredni wpływ na przeniesienie.
§  20. 
1. 
Policjantowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne poza jednostkami organizacyjnymi Policji na podstawie skierowania przełożonego właściwego w sprawach osobowych, przysługuje płatny urlop okolicznościowy, o którym mowa w § 18 pkt 2, w wymiarze urlopu szkoleniowego określonego w przepisach prawa pracy w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.
2. 
Policjantowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne poza jednostkami organizacyjnymi Policji bez skierowania, przełożony właściwy w sprawach osobowych może udzielić płatnego urlopu okolicznościowego, o którym mowa w § 18 pkt 2, w wymiarze urlopu szkoleniowego określonego w przepisach prawa pracy w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych, jeżeli przemawia za tym interes służby, a w szczególności gdy poziom i kierunek kształcenia jest zbieżny z wymaganiami na zajmowanym lub planowanym do objęcia stanowisku służbowym.
§  20a.  1
1.  2
 Policjantowi skierowanemu na studia pierwszego stopnia albo studia drugiego stopnia, albo studia podyplomowe do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przysługuje płatny urlop okolicznościowy, o którym mowa w § 18 pkt 2, w wymiarze:
1)
jednego dnia roboczego na przygotowanie się do złożenia każdego egzaminu przeprowadzanego po zakończeniu przedmiotu;
2)
21 dni roboczych w ostatnim roku studiów pierwszego stopnia lub studiów drugiego stopnia, albo 7 dni roboczych w ostatnim semestrze studiów podyplomowych, na przygotowanie pracy dyplomowej albo podyplomowej lub przygotowanie się i przystąpienie do złożenia egzaminu dyplomowego albo podyplomowego, jeżeli program tych studiów to przewiduje.
2. 
Urlopów, o których mowa w ust. 1, nie udziela się na egzamin poprawkowy i komisyjny oraz na poprawianie lub ponowne przygotowanie pracy dyplomowej odrzuconej przez promotora.
§  21.  3
1. 
Policjantowi odbywającemu szkolenie zawodowe podstawowe albo szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych w systemie samokształcenia kierowanego przełożony właściwy w sprawach osobowych może udzielić płatnego urlopu okolicznościowego, o którym mowa w § 18 pkt 2, w wymiarze jednego dnia roboczego w celu przygotowania się do złożenia każdego egzaminu.
2. 
Policjantowi skierowanemu do złożenia egzaminu oficerskiego przysługuje płatny urlop okolicznościowy, o którym mowa w § 18 pkt 2, w wymiarze czterech dni roboczych w celu przygotowania się do złożenia egzaminu.
3. 
Urlopów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie udziela się na przystąpienie do złożenia egzaminu poprawkowego, egzaminu komisyjnego, egzaminu końcowego poprawkowego, egzaminu końcowego komisyjnego oraz w przypadku ponownego przystąpienia do złożenia egzaminu oficerskiego.
§  22. 
1. 
Policjantowi przysługuje urlop okolicznościowy w wymiarze:
1)
2 dni - w razie zawarcia związku małżeńskiego przez policjanta, urodzenia się dziecka policjantowi, zgonu i pogrzebu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy policjanta,
2)
1 dnia - w razie zawarcia związku małżeńskiego przez dziecko policjanta, zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka oraz innej osoby pozostającej na utrzymaniu policjanta albo pod jego bezpośrednią opieką.
2. 
Urlopu, o którym mowa w ust. 1, nie udziela się, jeżeli wskazany przez policjanta termin nie pozostaje w bezpośrednim związku ze zdarzeniem uzasadniającym jego udzielenie.
3. 
Urlop, o którym mowa w ust. 1, przysługuje także w razie zbiegu z prawem do urlopu z innego tytułu lub zwolnieniem od zajęć służbowych, o którym mowa w odrębnych przepisach.
4. 
Kierownik jednostki organizacyjnej Policji lub upoważniony przez niego kierownik komórki organizacyjnej może udzielić policjantowi urlopu okolicznościowego dla załatwienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych innych niż wymienione w ust. 1, w wymiarze nieprzekraczającym pięciu dni roboczych w ciągu roku kalendarzowego.
1 § 20a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 marca 2004 r. (Dz.U.04.50.492) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 kwietnia 2004 r.
2 § 20a ust. 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.126.1059) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 października 2009 r. (Dz.U.09.172.1340) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 2009 r.

3 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 października 2009 r. (Dz.U.09.172.1340) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 2009 r.