Uregulowanie wywozu kurzych jaj zagranicę.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.62.503

Akt utracił moc
Wersja od: 27 czerwca 1937 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 16 czerwca 1931 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.

Na podstawie art. 3, 5, 7 i 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. O uregulowaniu wywozu kurzych jaj zagranicę (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 249) zarządza się co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwa, które chcą być wpisane do rejestru przedsiębiorstw eksportowych, powinny złożyć podanie do właściwej władzy wojewódzkiej administracji ogólnej, względnie do Komisarjatu Rządu m. st. Warszawy. W podaniu należy wymienić:
a)
nazwę i adres przedsiębiorstwa, adres składów przeróbczych oraz stałych składów służących do zbiórki i przechowywania jaj przed sortowaniem i przygotowaniem jaj do wysyłki,
b)
imię, nazwisko i adres kierownika przedsiębiorstwa oraz kierowników składów przeróbczych,
c)
dane, stwierdzające, że przedsiębiorstwo odpowiada warunkom art. 5 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 249) i warunkom niniejszego rozporządzenia,
d)
maksymalną miesięczną zdolność składów przeróbczych według rozmiarów pomieszczeń i urządzeń technicznych,
e)
odbitkę stempla, marki lub innego znaku rozpoznawczego przedsiębiorstwa względnie każdego składu przeróbczego, pod którym towar ma być wywożony zagranicę.

Przedsiębiorstwa, względnie składy przeróbcze, które, stosownie do postanowień § 20 niniejszego rozporządzenia, zostały wykreślone z rejestru przedsiębiorstw eksportowych, nie mogą być wpisane do rejestru ponownie przed upływem 6-ciu miesięcy od dnia wykreślenia. Kierownikiem przedsiębiorstwa, względnie składu przeróbczego nie może być również przed upływem 6 miesięcy od dnia wykreślenia kierownik przedsiębiorstwa względnie składu przeróbczego, które w myśl powyższego zostało z rejestru wykreślone.

Wzór podania podaje załącznik Nr. 1 do niniejszego rozporządzenia.

§  2.
Wojewódzka władza administracji ogólnej względnie Komisarjat Rządu m. st. Warszawy przeprowadza w ciągu dni 14 od dnia wpłynięcia podania rejestracyjnego zbadanie stanu urządzeń przedsiębiorstwa i sprawdzenie danych, zawartych w zgłoszeniu, za pośrednictwem organów nadzorczych, wyszczególnionych w § 16 niniejszego rozporządzenia.

Po zbadaniu władza wojewódzka zasięga opinji wydziału wojewódzkiego i właściwej izby przemysłowo-handlowej, poczem wpisuje bezzwłocznie przedsiębiorstwo do wojewódzkiego rejestru przedsiębiorstw eksportowych, zawiadamiając jednocześnie o tem interesowanego, lub przesyła mu umotywowaną decyzję odmowną. Równocześnie władza wojewódzka przesyła bezzwłocznie odpis całego wpisu do Ministerstwa Przemysłu i Handlu, które wpisuje firmę do centralnego rejestru przedsiębiorstw eksportowych.

§  3.
Jeżeli przedsiębiorstwo posiada lub założy składy przeróbcze, położone na terenie różnych województw, powinno zarejestrować każdy skład u tej władzy wojewódzkiej, w której rejonie dany skład się znajduje.

Przez składy przeróbcze rozumie się składy przygotowujące transporty jaj do bezpośredniego wywozu zagranicę.

Rejestracja wszystkich składów przeróbczych, położonych na terenie tego samego województwa lub różnych województw, jest dokonywana na podstawie podania wniesionego i podpisanego przez zarząd przedsiębiorstwa.

§  4.
O zmianach w składach przeróbczych przedsiębiorstwa, o ile-zmiany te są objęte danemi rejestru, przedsiębiorstwo powinno zawiadomić władzę rejestrującą w ciągu 14 dni. Władza rejestrująca powinna wciągnąć powyższe zmiany do rejestru i zawiadomić o tem Ministerstwo Przemysłu i Handlu.

Z początkiem roku kalendarzowego zarejestrowane przedsiębiorstwa przesyłają władzy rejestrującej przez siebie uwierzytelniony odpis świadectwa przemysłowego, lub kart rejestracyjnych.

§  5.
Wojewódzkie rejestry przedsiębiorstw eksportowych i centralny rejestr przedsiębiorstw eksportowych będą prowadzone według wzoru, zawartego w załączniku Nr. 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  6.
Urzędowe odpisy i wyciągi z wojewódzkich rejestrów przedsiębiorstw eksportowych, z wyjątkiem danych, zawartych w rubryce 7 "Uwagi", będą wydawane każdemu na żądanie.
§  7.
Przedsiębiorstwo, które nie było czynne, względnie którego skład przeróbczy nie był czynny w ciągu roku kalendarzowego, powinno ponownie złożyć podanie rejestracyjne odnośnie przedsiębiorstwa lub składu.
§  8.
Przedsiębiorstwa eksportujące jaja powinny posiadać:
a) 1
pomieszczenie do badania, sortowania, pakowania i pomieszczenie do magazynowania jaj. Składy te powinny być jasne, suche, przewiewne, czyste, zabezpieczone przed sąsiedztwem z silnie woniejącemi przedmiotami i dostatecznie obszerne. Pomieszczenia te powinny być oddzielone ścianą od wszelkich innych pomieszczeń. Wyładowanie i załadowanie transportów jaj w magazynach należy zabezpieczyć przed deszczem w sposób trwały, lub gdzie stosunki lokalne na to nie pozwalają, przynajmniej w sposób prowizoryczny na czas każdorazowego wyładowania względnie załadowania;
b)
przybory, urządzenia i środki pomocnicze zdatne do użytku;
c)
zapas suchego i czystego materjału pakunkowego w ilości co najmniej miesięcznego w danym okresie zapotrzebowania. Materjał ten należy przechowywać w magazynach zabezpieczonych przed wilgocią i sąsiedztwem z silnie woniejącemi przedmiotami;
d)
dostateczną ilość personelu, najmniej z dwóch osób złożonego, wyszkolonego praktycznie w przeróbce jaj na eksport.
§  9.
Księgi specjalne, które, stosownie do art. 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r., przedsiębiorstwa są obowiązane prowadzić, powinny być prowadzone według wzoru zawartego w załączniku Nr. 3 do niniejszego rozporządzenia.
€§ 10.[]  2 Jaja świeże i konserwowane, przeznaczone na wywóz należy sortować według następujących gatunków (standartów) oznaczonych wagą 1.000 sztuk:
1.od61kgdo62kgwłącznie
2."59""60""
3."58""59""
4."57""58""
5."55""56""
6."53""54""
7."52""53""
8."51""52""
9."49""50""
10."47""48""
11.poniżej 45, oznaczone jako "M".

Jaja gatunków powyżej 62 kg winny być sortowane według wagi 1.000 sztuk, w granicach każdego następnego kilograma (np. 62/63 kg itd;).

W grupach od 1 do 5 włącznie oraz w grupach ponad 62 kg nie mogą znajdować się jaja o wadze o 7 gramów mniejszej od dolnej granicy oznaczonego standartu (np. w grupie 61/62 jaja poniżej 54 g), w grupach 6 i 7 jaja ważące poniżej 47 g i w grupach 8 i 9 jaja ważące poniżej 45 g.

§  11. 3
Jajem świeżym jest jajo, które nie podlegało żadnym zabiegom konserwacyjnym ani leż myciu, posiada skorupkę czystą, komorę powietrzną głębokości nie większej niż 6 mm, białko przejrzyste i zwarte bez zmętnienia i plam, żółtko niewidoczne bądź zaledwie odróżniająca się od białka, a przy poruszaniu jajem pozostające w położeniu normalnym, bez plam i jakichkolwiek oznak rozwoju zarodka, i wolne jest od obcych zapachów.

Jaja świeże, posiadające komorę powietrzną o głębokości nie większej niż 5 mm, a poza tym odpowiadające warunkom poprzedniego ustępu, mogą być oznaczone jako "extra".

Jaja, które nie podlegały żadnym zabiegom konserwacyjnym ani też myciu, posiadają skorupkę czystą, treść zdrową, a komorę powietrzną głębokości od 7 mm do 12 mm i wolne są od obcych zapachów, muszą być sortowane, jako "secunda".

Do jaj "secunda" oraz jaj brudnych, tj. wykazujących na części skorupy brud nałożony lub na większej części skorupy brud gładki, przepisy § 10 nie stosują się. Jaja te muszą być pakowane osobno.

Jaja świeże, przeznaczone na eksport przed wstawieniem do chłodni muszą odpowiadać przepisom ust. 1 paragrafu niniejszego.

§  12. 4
Jajem konserwowanym jest jajo czyste o treści zdrowej, które było przechowane w dobrym stanie przy użyciu środków konserwujących (np. wody wapiennej, szkła wodnego itp.).
§  13.
Jaja przeznaczone na wywóz, pakuje się do skrzyń suchych, czystych, nie wydających ostrej woni. Skrzynie powinny być sporządzone z desek mocnych, niepopękanych i niepołamanych, przyczem wieka skrzyń mają opierać się w połowie swej długości na ściance poprzecznej złożonej z dwóch desek. Deski skrzyń rausza być mocno ze sobą spojone lub zbite, czołowe boki skrzyń powinny być lekko sheblowane. W porze ciepłej należy pozostawić między podłużnemi deskami skrzyń odstępy o szerokości co najmniej 1 - 2 cm, zimą skrzynie powinny być szczelnie zbite i wyłożone wewnątrz papierem. Długość skrzyń całych i płaskich określa się na 175 - 182 cm, szerokość na 50 - 56 cm. Wysokość skrzyń całych na 25 - 28 cm. Wysokość skrzyń płaskich na 13 - 14 cm. Rozmiary skrzyń z wkładkami tekturowemi zależne są od ilości łożysk tekturowych na jaja.

W skrzyniach całych umieszcza się 1.440 sztuk jaj, w płaskich - 720 sztuk, w skrzyniach z wkładkami tekturowemi - 180, 360, 600 lub 720 sztuk jaj.

Do pakowania jaj używa się wełny drzewnej, słomy lub wkładek tekturowych. Środki te muszą być suche, czyste, i nie powinny wydawać ostrej woni.

§  14. 5
Jaja przeznaczone na wywóz należy pakować w oddzielne skrzynie w następujący sposób:
a)
jaja świeże i czyste - według gatunków ustalonych w § 10 niniejszego rozporządzenia (każdy gatunek w oddzielnej skrzyni) - z oznaczeniem na skrzyni np. "49 - 50 kg". Jaja świeże, nazwane "extra" (§ 11 ustęp drugi), poza oznaczeniem wagi gatunku, mogą mieć oznaczenie dodatkowe "extra", podane obok wagi gatunku;
b)
jaja świeże i czyste o wadze 1.000 sztuk 45 kg i mniej z oznaczeniem na skrzyni "M";
c)
jaja, wymienione w ustępie pierwszym § 11 niniejszego rozporządzenia - z oznaczeniem na skrzyni "secunda";
d)
jaja, konserwowane w wapnie - według gatunków, ustalonych w § 10 niniejszego rozporządzenia (każdy gatunek w oddzielnej skrzyni) - z oznaczeniem na skrzyni "Calc" i np. "49 - 50 kg";
e)
jaja konserwowane w wapnie - o wadze 1.000 sztuk 45 kg i mniej z oznaczeniem na skrzyni "Calc - M";
f)
jaja brudne-z oznaczeniem na skrzyni "D";
g)
jaja o skorupce bronzowej, o ile są pakowane w oddzielne skrzynie, mogą być oznaczone na nieczołowych bokach skrzyni literami "BR", poza oznaczeniami, przewidzianemi w innych punktach niniejszego paragrafu.
§  15. 6
Na obydwóch czołowych bokach skrzyni należy umieścić: numer porządkowy ładunku jaj, wychodzącego w danym roku kalendarzowym z danego składu przeróbczego, numer porządkowy skrzyni w danym ładunku, stempel, markę lub inny znak rozpoznawczy eksportującej firmy (§ 1 punkt e), oznaczenie jaj skrótem stosownie do § 14 niniejszego rozporządzenia, z wyjątkiem skrótu, wymienionego w P- Ś) § 14 oraz napis "Polska". Żadne inne znaki, czy też napisy nie mogą się znajdować na czołowych bokach skrzyni.

Znaki czy też napisy, które wskazywałyby na gatunek lub pochodzenie towaru (poza wyżej wymienionemi), nie mogą znajdować się na skrzyni.

Wszystkie powyższe numery, napisy oraz znaki powinny być oznaczone w kolorze niebieskim z wyjątkiem jaj o wadze 1.000 sztuk 45 kg i mniej, które należy oznaczyć w kolorze czerwonym oraz jaj brudnych i "secunda", które należy oznaczyć w kolorze czarnym.

Ustala się następujące rozmiary powyższych numerów oraz znaków:

a)
dla cyfr, oznaczających numer porządkowy ładunku, numer porządkowy skrzyni w ładunku oraz wagę gatunku jaj: wysokość 2,5 cm; wysokość liter "kg" - 1 cm, szerokość 1 - 2 cm, szerokość liter "kg" - 0,5 cm, rozstawienie cyfr włącznie ze skrótem "kg" powinno wynosić dla dwóch cyfr i skrótu 5 - 6 cm, dla czterech cyfr i skrótu 10 - 11 cm;
b)
dla liter "D" i "M" wysokość 2,5 cm, szerokość 1 - 2 cm;
c)
dla skrótu "Calc" - szerokość 6 cm, wysokość liter 2,5 cm, szerokość liter 0,5 cm;
d)
dla skrótu "sectunda" - szerokość 8 cm, wysokość i szerokość liter jak w punkcie c;
e)
dla skrótu "extra" - szerokość 8 cm, wysokość i szerokość liter jak w punkcie c;
f)
wysokość liter "Polska" - 2,5 - 3 cm, szerokość napisu 14 - 15 cm;
g)
znak firmy - wysokość 8 cm, szerokość 6 - 16 cm.

Wzór podaje załącznik do niniejszego rozporządzenia.

§  15a. 7
Jeżeli tego wymagają warunki istniejące w państwach importujących, Ministerstwo Przemysłu i Handlu, po porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Reform Rolnych, może zezwalać na odchylenia od wymagań ustalonych w §§ 10, 13, 14 i 15, jak również wymagania te uzupełniać
§  16. 8
Stały nadzór nad przestrzeganiem przez przedsiębiorstwa eksportowe przepisów, regulujących wywóz jaj zagranicę, będzie sprawował Minister Przemysłu i Handlu za pośrednictwem władz administracji ogólnej oraz izb przemysłowo-handlowych.

W tym celu izby przemysłowo-handlowe wyznaczą inspektorów, których zatwierdzi Ministerstwo Przemysłu i Handlu po porozumieniu się z Ministerstwem Rolnictwa.

Nadto Minister Przemysłu i Handlu po porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych ustanawia z pośród kandydatów przedstawionych wspólnie przez izby przemysłowo - handlowe i izby rolnicze głównego inspektora, którego zadaniem będzie wykonywanie ogólnego nadzoru. Zasady wykonywania czynności nadzorczych przez głównego inspektora i inspektorów ustala Minister Przemysłu i Handlu i ogłasza w Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski.

§  17.
Celem stwierdzenia, czy przedsiębiorstwa eksportowe wysyłają zagranicę towar pod własną firmą, w myśl art. 6 p. c) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolite) z dnia 6 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 249), władze administracji ogólnej i izby przemysłowo-handlowe mają prawo żądania okazania dokumentów handlowych, jak ofert, faktur, kwitów i wszelkich dokumentów, stwierdzających, że towar został wysłany bezpośrednio zagranicę pod własną firmą przedsiębiorstwa zarejestrowanego.
§  18. 9
Nadzór nad przestrzeganiem przez przedsiębiorstwa eksportowe przepisów o uregulowaniu wywozu kurzych jaj zagranicę jest wykonywany zarówno w miejscach odprawy celnej, jak i w miejscach zbiórki i przeróbki jaj.

Kontrolę jaj, transportowanych w czasie przebiegu do miejsca odprawy celnej, można przeprowadzać tylko w wypadkach wyjątkowych, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że dany transport odbywa się z pogwałceniem przepisów, regulujących wywóz jaj zagranicę; w tych wypadkach zatrzymanie jaj mogą spowodować organa nadzorcze, przewidziane w § 16 niniejszego rozporządzenia, przyczem zatrzymane jaja powinny być zbadane przez organ nadzorczy w ciągu 24 godzin od chwili zatrzymania.

§  19.
Organa nadzorcze, które zarządziły zatrzymanie transportu, zawiadamiają o tem bezzwłocznie nadawcę transportu.
§  20.
Jeżeli organ nadzorczy stwierdzi, że działalność przedsiębiorstwa nie jest zgodna z przepisami, wówczas należy sporządzić o tem protokół, na którego podstawie wojewódzka władza administracji ogólnej pociągnie winnego do odpowiedzialności karnej.

Ponadto wojewódzka władza administracji ogólnej może w takim wypadku wystąpić do Ministra Przemysłu i Handlu z wnioskiem o wykreślenie przedsiębiorstwa z rejestru przedsiębiorstw eksportowych.

§  21.
Jeżeli organ nadzorczy stwierdzi, że urządzenia przedsiębiorstwa nie odpowiadają przepisom, wówczas sporządzi o tem protokół, wyznaczając jednocześnie przedsiębiorstwu czas potrzebny do wykonania odpowiednich urządzeń i napraw.

Jeżeli w ciągu wyznaczonego terminu urządzenia lub naprawy nie będą wykonane, organ nadzorczy sporządzi o tem protokół, na którego podstawie wojewódzka władza administracji ogólnej pociągnie winnego do odpowiedzialności karnej, oraz wystąpi jednocześnie z wnioskiem do Ministra Przemysłu i Handlu o wykreślenie przedsiębiorstwa z rejestru przedsiębiorstw eksportowych.

§  22.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 21 dni po ogłoszeniu.

Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie z dnia 13 listopada 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 1, poz. 5) zmienione rozporządzeniem z dnia 9 kwietnia 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 378) i obwieszczeniem z dnia 12 lipca 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 473).

Do jaj, nadanych do wywozu zagranicę za dokumentem przewozowym, wystawionym najpóźniej w przeddzień wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy rozporządzenia z dnia 13 listopada 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 1, poz. 5), zmienionego rozporządzeniem z dnia 9 kwietnia 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 378) i obwieszczeniem z dnia 12 lipca 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 473).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 10

............. dnia ....... 193 ...

Do

Urzędu Wojewódzkiego

w .............

względnie

Do Komisariatu Rządu m. st. Warszawy

w Warszawie

Podanie.

Niniejszem proszę o wpisanie do rejestru przedsiębiorstw eksportowych.

1.Nazwa i adres przedsiębiorstwa.
2.Imię, nazwisko i adres kierownika przedsiębiorstwa.
3.Adresy składów przeróbczych, położonych na terenie województwa.
4.Imię, nazwisko i adres kierowników składów przeróbczych.
5.Adresy stałych składów, służących do zbiórki i przechowywania jaj przed sortowaniem.
6.Miesięczna zdolność przeróbcza składów przeróbczych, położonych na terenie województwa.
7.Czy przedsiębiorstwo prowadzi ustawowo przepisane księgi handlowe?
8.Wyszczególnienie danych odnośnie magazynów prześwietlarni i urządzeń technicznych składów przeróbczych położonych na terenie województwa.
9.Zapas materjału pakunkowego.
10.Skład i kwalifikacje personelu.
11.Dodatkowe dane i uwagi.

...............................

Decyzja Urzędu Wojewódzkiego

(Komisariatu Rządu

m. st. Warszawy)

Załączniki:

1) Uwierzytelniony odpis świadectwa przemysłowego lub karty rejestracyjnej;

2) Wypis z rejestru handlowego;

3) (Przy spółdzielniach) poświadczenie związku rewizyjnego;

4) Odbitka stempla, marki lub innego znaku rozpoznawczego przedsiębiorstwa i składów przeróbczych.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Rejestr przedsiębiorstw eksportowych.

12345678
L. porz. przedsiębiorstwa i L. porz. wpisuNazwa i adres przedsiębiorstwaAdresy składów przeróbczychAdresy stałych składów służ. do przechowywania jajKierownik przedsiębiorstwa oraz kierownicy składów przeróbczychData wpisu i Nr. aktStempel marka lub inny znak rozpoznawczy przedsiębiorstwa lub składów przeróbczychUwagi

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Księga wyeksportowanych jaj.

123456
Nr. bieżącyData i miejsce załadowania Nr. Nr. listu przewozowego i wagonówSpecyfikacja ładunkuNazwisko i adres odbiorcy zagranicznegoStacja odbiorczaUwagi
Ilość skrzyńOznaczenie jaj w wymienionych obok skrzyniach (§ 14)Ogólna waga netto ładunkuOgólna waga brutto ładunku
całychpłaskichz wkładkami tekturowemi na
180360600720
sztuk jaj

ZAŁĄCZNIK  Nr 4 11

Wzór Nr. 4

Czołowy bok skrzyni
10/11 Calc 49 - 50 kg

POLSKA

Z. M.

Objaśnienie.

W ułamku 10/11 cyfra górna "10" oznacza kolejny numer transportu, wychodzący w danym roku kalendarzowym, cyfra dolna "11" oznacza kolejny numer skrzyni w danym ładunku.

"Calc" 49 - 50 kg" oznacza, że w danej skrzyni znajdują się jaja konserwowane w wapnie o wadze 1.000 sztuk 49 - 50 kg włącznie.

Na miejscu oznaczonem "Z. M" powinien być umieszczony stempel, marka lub inny znak rozpoznawczy eksportującej firmy,

Wszystkie nazwy i numery powinny być oznaczone w przytoczonym wypadku w kolorze niebieskim.

1 § 8 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 maja 1933 r. (Dz.U.33.43.336) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lipca 1933 r.
2 § 10:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 maja 1933 r. (Dz.U.33.43.336) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lipca 1933 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 maja 1937 r. (Dz.U.37.41.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 1937 r.

3 § 11:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 maja 1933 r. (Dz.U.33.43.336) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lipca 1933 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 maja 1937 r. (Dz.U.37.41.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 1937 r.

4 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 maja 1937 r. (Dz.U.37.41.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 1937 r.
5 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 maja 1933 r. (Dz.U.33.43.336) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lipca 1933 r.
6 § 15:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 20 maja 1933 r. (Dz.U.33.43.336) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lipca 1933 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 24 maja 1937 r. (Dz.U.37.41.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 1937 r.

7 § 15a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 24 maja 1937 r. (Dz.U.37.41.329) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 1937 r.
8 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 20 maja 1933 r. (Dz.U.33.43.336) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lipca 1933 r.
9 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 20 maja 1933 r. (Dz.U.33.43.336) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lipca 1933 r.
10 Załącznik nr 1 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa z dnia 25 sierpnia 1931 r. o sprostowaniu błędu w załączniku Nr 1 do rozporządzenia z dnia 16 czerwca 1931 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę (Dz.U.31.79.628) z dniem 4 września 1931 r.
11 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt8 rozporządzenia z dnia 20 maja 1933 r. (Dz.U.33.43.336) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lipca 1933 r.