Uregulowanie własności gospodarstw rolnych.
Dz.U.1971.27.250
Akt utracił mocUSTAWA
z dnia 26 października 1971 r.
o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych.
Przepisów artykułów poprzedzających nie stosuje się do nieruchomości stanowiących własność Państwa, obywateli państw obcych oraz związków wyznaniowych.
Nabycie własności nieruchomości następuje nieodpłatnie, jeżeli:
Przepisy artykułu poprzedzającego stosuje się odpowiednio w wypadkach przekazania nieruchomości na własność dotychczasowych posiadaczy zależnych lub przejęcia przez Państwo na podstawie art. 2.
Jeżeli rolnik nabył własność nieruchomości, którą objął w posiadanie na podstawie umowy o dożywocie zawartej bez zachowania formy prawem przewidzianej, a dożywotnik żyje w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, z mocy prawa powstaje na rzecz dożywotnika prawo dożywocia, do którego stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego. Treść dożywocia ustala się według tej umowy.
Nabycie na mocy przepisów niniejszej ustawy własności nieruchomości, którą rolnik objął w posiadanie na podstawie umowy darowizny zawartej bez prawem przewidzianej formy, nie narusza przepisów Kodeksu cywilnego o zaliczaniu darowizn na poczet schedy spadkowej.
Ograniczone prawa rzeczowe i dożywocie obciążające dotychczas nieruchomości pozostają w mocy, a ich wartość odlicza się od należności za nieruchomości. Rolnik, który nabył własność nieruchomości, ponosi odpowiedzialność osobistą za ciążące na nieruchomości należności Państwa oraz za świadczenia objęte prawem dożywocia.
Przepisy art. 1-10 mają również zastosowanie do nieruchomości, które posiadacz wniósł do rolniczej spółdzielni produkcyjnej jako wkład gruntowy.
O przejęciu własności nieruchomości przez Państwo na podstawie art. 2 ust. 1 lub art. 4 ust. 2 oraz o odroczeniu terminu płatności rat już wymagalnych orzeka właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej.
Ostateczna decyzja stwierdzająca nabycie własności nieruchomości stanowi podstawę do ujawnienia nowego stanu własności w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów.
Do spraw rozpatrywanych przez organy do spraw rolnictwa prezydiów rad narodowych i komisje do spraw uwłaszczenia mają zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Ilekroć w ustawie jest mowa:
Organizację, skład, zasady i tryb postępowania komisji do spraw uwłaszczenia określi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (3)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (3)
- Czy urząd gminy może odtworzyć akt własności ziemi?
- Czy w przypadku gdy funkcję rowu przejęły inne urządzenia melioracyjne w postaci sieci drenarskiej, można nieistniejące w terenie rowy usunąć z ewidencji gruntów i włączyć do terenu działki sąsiedniej?
- Który organ, w przedstawionym przypadku, jest właściwy do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (15)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (1)
Akty zmieniane liczba obiektów na liście: (4)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (3)
- Zm.: rozporządzenie w sprawie organizacji, składu oraz zasad i trybu postępowania komisji do spraw uwłaszczenia.
- Nieruchomości nie podlegające przekazaniu lub przejęciu oraz warunki ich nabycia przez posiadaczy zależnych.
- Organizacja, skład oraz zasady i tryb postępowania komisji do spraw uwłaszczenia.
Akty uchylające liczba obiektów na liście: (1)
Akty uchylane liczba obiektów na liście: (6)
- Sposób określania przejmowanych na własność Państwa nieruchomości ziemskich w razie, gdy ich granice zostały zatarte, oraz tryb postępowania w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest nieznany.
- Przejęcie na własność Państwa nie pozostających w faktycznym władaniu właścicieli nieruchomości ziemskich, położonych w niektórych powiatach województwa białostockiego, lubelskiego, rzeszowskiego i krakowskiego.
- Tryb orzekania o przejściu na własność Państwa mienia pozostałego po osobach przesiedlonych do Z.S.R.R.
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (1155)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (3)
- IBPBII/1/436-160/12/AA, Określenie skutków podatkowych nabycia nieruchomości na podstawie ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Katowicach
- IBPBII/2/415-665/12/HS, Określenie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Katowicach
- IBPBII/2/415-1259/10/HSt, Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaży nieruchomości nabytej uprzednio w drodze uwłaszczenia. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Katowicach